Спеціальні потреби

У Криму й на Донбасі переслідують всіх вірян, окрім УПЦ (МП) – правозахисники


Більшість релігійних організацій стали заручниками політичної ситуації в Криму й на Донбасі. Їм не дають працювати, залякують кримінальними справами і навіть вбивають. Про це заявляють представники Кримської польової місії з прав людини. А також мусульмани, протестанти, іудеї, православні й греко-католики. Водночас в так званому «уряді» півострова стверджують, що всіляко сприяють всім без винятку релігійним конфесіям.

На Донбасі та в Криму жорстоко утискають більшість релігійних організацій. Водночас є одна конфесія, яка, навпаки, долучається до розпалювання ворожнечі. Так вважає Андрій Юраш, заступник директора Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України.

«Наприклад, колишній митрополит Луганський (нині на спокої), настоятель однієї з парафій Луганська Іоаникій Кобзев благословив чільника «ЛНР» пана Ігоря Плотницького», – нагадує він.

Кримська польова місія з прав людини фіксує порушення свободи віросповідання усіх релігійних громад, окрім УПЦ (МП). Про це заявила Ольга Скрипник, заступник голови цієї єдиної моніторингової ініціативи, яка на постійній основі працює в Криму. Зокрема, церкви УПЦ Київського патріархату практично всі були захоплені кримською «самообороною».

На мусульман тиснуть під приводом пошуку забороненої екстремістської літератури. Їхніх духовних лідерів також залякують кримінальним переслідуванням
Ольга Скрипник

«Що стосується УГКЦ, ми фіксуємо різні форми тиску. В першу чергу, це залякування кримінальним переслідуванням. Наприклад, у Ялті голова греко-католицької общини разом із сім’єю був змушений виїхати з Криму, бо ФСБ погрожувала йому карною справою за терористичну діяльність, котру він, звичайно, не проводив. Крім того, на мусульман тиснуть під приводом пошуку забороненої екстремістської літератури. Їхніх духовних лідерів також залякують кримінальним переслідуванням через екстремістську, сепаратистську діяльність», – розповідає вона.

Викрадають і катують

В мечетях, медресе і навіть приватних будинках кримських татар постійно відбуваються обшуки. Крім того, в Криму цілеспрямовано нападають на ісламські культурні споруди, говорить муфтій Духовного управління мусульман «Умма» Саїд Ісмагілов.

Маємо тенденцію: викрадають та катують. Також відбуваються масові облави та арешти на ринках Сімферополя – шукають чоловіків неслов’янської зовнішності
Саїд Ісмагілов

«Донедавна було викрадено 18 чоловіків молодого і середнього віку кримських татар за національною ознакою, мусульман. Частину з них вже знайшли мертвими або зі слідами жорстоких катувань. Частину ще не знайшли. Маємо тенденцію: викрадають та катують. Також відбуваються масові облави та арешти на ринках Сімферополя – шукають чоловіків неслов’янської зовнішності», – каже Ісмагілов.

На окупованих територіях Донбасу єпископи православної церкви Київського патріархату занесені в так званий чорний список, вони – в переліку розшукуваних осіб угруповань «ЛНР» і «ДНР», розповідає речник УПЦ КП Євстратій Зоря. Він впевнений: такі та будь-які інші факти порушення прав і свобод в анексованому Криму та на Сході треба документувати – для майбутнього міжнародного карного процесу щодо злочинів проти людяності, який обов’язково має відбутися.

Після того, як території будуть звільнені, окупант звідти піде, повинен відбутися судовий процес
Євстратій Зоря

«Після того, як території будуть звільнені, окупант звідти піде, повинен відбутися судовий процес. Щоб ті, які розстріляли вірних протестантської церкви в Слов’янську, які викрадали і били священиків, захоплювали будинки молитви і храми – всі понесли свою відповідальність», – каже Зоря.

«Уніати і розкольники, отримавши в руки зброю…»

Водночас у так званому «Уряді Республіки Крим» періодично обіцяють всебічно сприяти і підтримувати всі конфесії, представлені на півострові. Про це неодноразово заявляв «голова республіки Крим» Сергій Аксьонов.

«Будемо сприяти кримським мусульманам, і взагалі ми повинні сьогодні встановити такі відносини в Криму, щоб ніколи ні в кого не було думок про те, що у нас можуть бути міжнаціональні та міжрелігійні конфлікти», – зазначив Аксьонов і підкреслив: «Ми зобов'язані враховувати інтереси представників усіх конфесій: православних, мусульман і представників інших віросповідань» – так цитують одну з його заяв «Новости Крыма». Також Аксьонов обіцяв допомогти релігійним громадам Криму пройти перереєстрацію за російським законодавством (що вимагатиме від священнослужителів або отримати російське громадянство, або перебувати на території Криму лише 90 днів).

Зі свого боку, в Московському патріархаті заявляють, що їхні права і свободи утискає український «військовий контингент» на Сході. Місцеблюститель Київської митрополичої кафедри митрополит Чернівецький і Буковинський Онуфрій попросив президента України Петра Порошенка особисто втрутитися в ситуацію і застосувати всі засоби для запобігання нападів і захоплень храмів і монастирів УПЦ (МП).

Водночас, як заявив патріарх РПЦ Кирило (Гундяєв), в Україні з представниками Московського патріархату борються греко-католики та УПЦ КП.

«З початком же бойових дій уніати і розкольники, отримавши в руки зброю, під виглядом антитерористичної операції стали здійснювати пряму агресію щодо духовенства канонічної Української православної церкви на сході країни», – заявив він в серпневому листі до предстоятелів православних церков.

Передрук з "Радіо Свобода"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG