Спеціальні потреби

Актуально

США планують саміт з продовольчої безпеки та хочуть реформувати Статут ООН – посолка Томас-Грінфілд

Посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд під час засідання Ради Безпеки ООН у середу, 7 вересня 2022 р. (AP Photo/Yuki Iwamura)

США планують провести саміт з продовольчої безпеки, коли світові лідери зберуться на сесію Генеральної асамблеї ООН у Нью-Йорку у вівторок 13 вересня.

Про це повідомила посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд у своєму виступі в Сан-Франциско у Каліфорнії. Вона заявила, що подолання проблеми доступу до продовольства у світі є одним з пріоритетів адміністрації Джо Байдена.

«Президент Байден буде співорганізатором саміту з продовольчої безпеки на рівні глав держав на полях Генеральної Асамблеї ООН, щоб просувати Дорожню карту, яку з травня підписали понад 103 країни», – сказала Томас-Грінфілд.

Сполучені Штати посилили свою увагу до продовольчої безпеки після того, як російське вторгнення в Україну 24 лютого погіршило глобальну продовольчу кризу, яка вже була викликана зміною клімату та пандемією COVID-19.

«Глобальна продовольча криза сьогодні становить загрозу. Але це також є загрозою для нашого колективного завтра», – сказала Томас-Грінфілд.

Росія як Постійний член Ради Безпеки «вдарила у суть Статуту ООН»

Значна частина виступу представниці США в ООН була присвячена Україні та російській агресії проти цієї суверенної країни.

У той час, коли світ зіткнувся з багатьма глобальними загрозами – від зміни клімату до пандемії та продовольчої кризи - «один із постійних членів Ради Безпеки вторгся на територію свого сусіда», зазначила посадовиця.

«Росія порушила національний суверенітет і територіальну цілісність. Вона порушила права людини та веде відверту війну замість встановлення миру шляхом переговорів. Постійний член Ради Безпеки вдарив у суть Статуту ООН», – сказала Томас-Грінфілд, виступаючи у місті, де в 1945 році був узгоджений Основний Статут Організації Об'єднаних Націй.

За її словами, війна Росії проти України – «це спроба панування в чистому вигляді» і вона перевіряє ООН на спроможність протистояти агресії, довести, що «відверта агресія ніколи, ніколи не є прийнятною».

Тому США роблять всі зусилля в рамках ООН, щоб «притягнути Росію до відповідальності». У Раді Безпеки ООН та на Генеральній Асамблеї США вимагали від Росії відповідальності перед міжнародним співтовариством.

«Ми надали Раді Безпеки докази того, що Росія вторгнеться. І після вторгнення ми привернули увагу до порушень Росією прав людини та воєнних злочинів», – наголосила Томас-Грінфілд. Вона додала, що на голосуванні 141 країна засудила вторгнення Росії в Україну.

За словами американської представниці в ООН, ця війна «стосується всіх нас», бо вона порушує самі принципи, на яких будується міжнародна співпраця.

Криза довіри до ООН і реформа Статуту – США хочуть взяти нові зобов’язання

У відповідь на кризу довіри до ООН, як заявила Томас-Грінфілд, США хочуть реформувати ООН і взяти на себе додаткові зобов’язання щодо його Статуту.

Шість зобов’язань, які, за словами Томас-Грінфілд, США, хочуть взяти на себе, стосуються захисту Статуту ООН. Зокрема, як сказала представниця США в ООН, йдеться про право вето, яким активно користується Росія для того, щоб уникнути відповідальності за агресію в Україні.

«Будь-який постійний член, який використовує право вето для захисту власних актів агресії, втрачає моральний авторитет і повинен нести відповідальність. І зазначу, що з 2009 року Росія наклала 26 вето, до 12 з яких приєднався Китай, тоді як США використовували вето лише чотири рази», – сказала Томас-Грінфілд.

Також США зобов’язуються сприяти розширенню Ради Безпеки ООН.

«Рада Безпеки також має краще відображати поточні глобальні реалії та включати більш географічно різноманітні точки зору», – заявила вона.

Серед інших зобов’язань США, вона назвала захист та суворе дотримання Статуту ООН, посилення взаємодії з усіма членами, незважаючи на розбіжності з інших питань, утримування від застосування права вето і обмеження його до «рідкісних, надзвичайних ситуацій», лідерство у захисті прав людини та покращення міжнародної співпраці, інклюзивностіі прозорості.

Реформа Ради Безпеки обговорюється вже протягом дового часу, але для змін потрібна згода п'яти постійних членів Ради з правом вето: США, Франції, Великої Британії, Китаю та Росії.

Рада Безпеки була розширена один раз – з 11 до 15 членів у 1965 році.

Україна вимагає виключення Росії з ООН за порушення Статуту

Багато оглядачів висловлювали критику на адресу ООН за неспроможність організації запобігти війнам, але Томас-Грінфілд сказала, що все ж організація була ефективна у попередженні світових воєн.

Президент України Володимир Зеленський закликав виключити Росію з ООН за її агресію в Україні. Виступаючи на спеціально скликаному засіданні Ради Безпеки ООН наприкінці червня, Зеленський закликав виключити Росію з Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй і позбавити її повноважень в Генеральній асамблеї організації.

«Я закликаю вас позбавити державу-терориста повноважень у Генасамблеї ООН. Це необхідно. Це справедливо. Це чесно. Росія не має права залишатися у Раді безпеки ООН. Цей шлях не занадто тернистий – як декому може здаватися – якщо виявити послідовність і належну політичну волю. Це єдино логічний шлях, щоб Статут ООН працював і поважався всіма членами організації», – сказав Зеленський, виступаючи на спеціально скликаному засіданні Ради безпеки ООН.

Він повторив свій заклик, виступаючи на засіданні Ради безпеки ООН у День незалежності України, 24 серпня, напередодні наступної, 77-ї сесії Генеральної асамблеї ООН у вересні.

«Росію треба притягнути до відповідальності за злочин агресії проти України, і відповідна резолюція буде внесена на розгляд 77-ї сесії Генеральної асамблеї ООН. Щоб ніколи більше жодна держава світу не могла нехтувати Статутом ООН і обов’язковими для усього людства конвенціями, без винятків для всіх», - наголосив він.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець у розмові з «Голосом Америки» висловив критику на адресу ООН через неефективність її роботу в Україні та неспроможність притягнути до відповідальності Росію за порушення прав людини в Україні.

За його словами, ООН «практично прирівнює жертву та нападника» та у переговорах, зокрема, щодо зерна, «більше тиснуть на Україну, аніж на агресора».

В Україні працює чотири місії з часу початку широкомасштабного нападу Росії – Постійна місія ООН в Україні, Моніторингова місія щодо збору доказів військових злочинів на території України, Місія щодо розслідування подій в Оленівці та місія, що вивчає ситуацію на Запорізькій атомній електростанції. Всі чотири місії, за словами Лубинця, виявилися неефективними та не зуміли змінити поведінку Росії.

Всі новини дня

В Словаччині до влади хоче повернутися Фіцо і припинити допомогу Україні

Роберт Фіцо (праворуч) очолю партію Смер - соціальна демократія. Він закликає припинити військову допомогу Україні і виступає проти санкцій ЄС щодо Росії.

Розклад сил перед парламентськими виборами у Словаччині вказує на можливість повернення до влади колишнього прем’єр-міністра Роберта Фіцо, який каже про наміри переглянути зовнішньополітичний курс Братислави і зокрема відмовитися від активної підтримки України.

Опитування перед голосуванням 30 вересня показували лідерство (понад 20%) очолюваної Робертом Фіцо партії Смер - соціальна демократія.

Можлива зміна політики Словаччини - країни з понад п’ятимільйонним населенням - члена ЄС і НАТО, що межує з Україною, стала б новим чинником у Європейському Союзі.

Досі серед країн ЄС лише уряд Угорщини на чолі з прем’єр-міністром Віктором Орбаном відверто виступав проти санкцій ЄС щодо Росії і проти військової допомоги Україні.

Риторика лунає чітко проросійська з усім тим, як каже Орбан: що треба припинити війну і досягти миру, але майже не критикуючи те, що робить Росія.
Андрей Матішак

Від початку російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року Словаччина була серед країн, які надавали велику допомогу українцям, відкривши свої кордони для біженців, підтримуючи санкції ЄС проти Росії, і постачаючи Україні зброю.

Але Роберт Фіцо подібно до Віктора Орбана каже своїм співвітчизникам, що зростання цін та інші економічні труднощі словаків є наслідком політики Європейського Союзу і обіцяє «боротися з Брюсселем».

Смер виступає за більшу роль держави в економіці, а також проголошує соціальний захист «вразливих груп населення».

Роберт Фіцо наприклад доводить в дописах у Фейсбуку, що «антиросійські санкції» ЄС, а також європейські програми захисту клімату з обмеженнями викопних джерел енергії, призвели до того, що, як він стверджує, «Росія економічно зростає, а ЄС йде в рецесію».

Словацький журналіст Андрей Матішак говорить, що партія Смер стала «відкрито антиукраїнською і навіть можна сказати проросійською».

«Вони, наприклад, кажуть, що якщо вони урядуватимуть, то не надаватимуть Україні жодної військової допомоги. Це легка обіцянка, бо на цей час ми вже передали все, що мали і не готові віддавати нещодавно отримані від Німеччини танки Леопард. Але риторика лунає чітко проросійська з усім тим, як каже Орбан: що треба припинити війну і досягти миру, але майже не критикуючи те, що робить Росія», - розповідає Андрей Матішак зі словацької щоденної газети «Правда».

Роберт Фіцо та його соратники подібно до Орбана та угорської партії Фідес також критикують США, а однією з найнагальніших загроз для Словаччини називають імміграцію.

Партія Смер у вересні закликала закрити кордон з Угорщиною через те, що було названо напливом нелегальних мігрантів.

Спроба повернення до влади

Роберт Фіцо - один з найвідоміших політиків у Словаччині, який був прем’єр-міністром 2006-2010, а згодом 2012-2018 року.

Він пішов у відставку вимушено внаслідок масових протестів після вбивства в лютому 2018 р. журналіста Яна Куцяка, який розслідував корупцію, та його нареченої.

Ян Куцяк співпрацював з OCCRP - Organized Crime and Corruption Reporting Project (Проект висвітлення організованої злочинності та корупції), досліджуючи інтереси італійського мафіозного угрупування “Ндранґета” у Словаччині.

Оцінюючи виборчу кампанію, словацький аналітичний центр Globsec пише, що партія Смер викликає «серйозну стурбованість щодо пов’язаності членів партії з корупцією, поширенням дезінформації та прокремлівських тверджень, водночас з виступами за припинення військової допомоги Україні».

У разі успіху на виборах партія Смер напевне була б змушена створювати коаліцію і можливо після запальної кампанії під впливом союзників в уряді Роберт Фіцо приглушив би свою проросійську, антиукраїнську та критичну риторику щодо НАТО і ЄС.

Андрей Матішак вказує, що подальша підтримка Словаччиною України буде певною мірою залежати від того, які ще партії увійдуть в уряд.

«Але я вважаю, що реалії такі, що підтримка України з боку Словаччини напевне буде меншою», - прогнозує журналіст.

Соціологічні дослідження показували, що у Словаччині і досі були досить поширені настрої скептичні щодо підтримки України.

В одному з останніх опитувань служби Євробарометр у відповідь на запитання, чи згодні вони з тим, що Європейський Союз повинен і далі підтримувати Україну більшість словаків 51% відповіли ствердно, але цей показник нижчий ніж у багатьох інших країнах ЄС.

Словаччина перебуває в нижчій частині показників підтримки України у порівнянні з такими кранами як, наприклад, Португалія і Фінляндія, де згоду з тим твердженням підтримали відповідно 90% португальців і 88% фінів.

Слідча комісія ООН продовжує знаходити численні докази воєнних злочинів, скоєних Кремлем. Відео

У новому звіті слідча комісія ООН з розслідування порушень в Україні зосередила увагу на порушеннях у тих районах Херсонської та Запорізької областей, які довгий час перебували під російською окупацією.

Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео

Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:32 0:00

Володимир Зеленський підтвердив, що перша партія танків Abrams вже прибула до України. Про те, що танки надійдуть цього тижня оголошував президент США Джо Байден під час зустрічі з Зеленським у Вашингтоні.

Буданов про атаку на штаб Чорноморського флоту РФ. Відео

Буданов про атаку на штаб Чорноморського флоту РФ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00

В українському командуванні заявили, що внаслідок атаки на штаб Чорноморського флоту Росії у Севастополі загинув командувач Чорноморським флотом адмірал Віктор Соколов. Крім цього, загинули 34 російських офіцерів, ще 105 військових поранено.

Шатдаун у США може вплинути на темпи постачання зброї Україні - Держдеп

Будівля Капітолію у Вашингтоні, 25 вересня 2023 р. США загрожує шатдаун, якщо Конгресу не вдасться ухвалити бюджетну резолюцію до 30 вересня. (AP Photo/J. Scott Applewhite)

Часткова зупинка роботи уряду США, так званий "шатдаун", може позначитися на швидкості постачання озброєння партнерам Сполучених Штатів. Про це на брифінгу в понеділок, 25 вересня, заявив речник Державного департаменту США Метью Міллер.

Водночас Міллер наголосив, що США мають змогу продовжувати постачати зброю союзникам у разі шатдауну, і такі випадки вже траплялися в минулому.

"Але, звичайно, коли є люди в Державному департаменті, міністерстві оборони та інших відділах уряду, які не можуть прийти на роботу, очевидно, це може вплинути на темпи постачанн. Не йдеться про якусь окрему країну, але загалом це може вплинути на темпи доставки зброї, тож це викликає занепокоєння. Ви можете бути впевнені, що наші супротивники будуть спостерігати. Тож це одна з причин, чому ми вважаємо, що Конгрес має вжити заходів, аби зберегти фінансування уряду," - сказав Міллер.

На уточнення журналістів щодо того, чи може ймовірний шатдаун позначитися на постачанні зброї саме Україні, речник Держдепу наголосив, що "така ж відповідь стосується й України".

"Ми можемо продовжувати надавати допомогу, військову допомогу, безпекову допомогу в разі шатдауну. Але коли у вас є кілька людей, яким заборонено приходити на роботу, це може вплинути на швидкість постачання. Ось чому ми вважаємо, що припинення роботи буде настільки тривожним, і ось чому ми закликаємо Конгрес профінансувати уряд", - уточнив Міллер.

Проголосувати за бюджетні питання і не допустити "шатдауну" Конгрес закликали і в Білому домі.

"Цього тижня хаос республіканців у Палатів представників продовжує вести нас до глибокого шатдауну, спричиненого республіканцями. Ми заявляємо, що шатдаун зашкодить економіці та нашій національній безпеці. І ми будемо вважати республіканців у Палаті представників відповідальними, ми будемо вважати їх відповідальними за необачні скорочення," - сказала на брифінгу 25 вересня речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.

"Шатдаун" у США може настати з 1 жовтня в разі, якщо Конгрес не ухвалить бюджетні питання на наступний фінансовий рік до 30 вересня. Втім цього можна буде уникнути, ухваливши бюджетну резолюцію, яка дозволить профінансувати урядові видатки, поки законодавці не приймуть закон про бюджет.

Більше

XS
SM
MD
LG