Спеціальні потреби

Радикальний ісламізм треба нейтралізувати (світова преса)


Чим був Марш єдності у Парижі? Чи варто поступатися свободою слова, щоб не провокувати екстремістів? І як можна унеможливити напади на західну цивілізацію у майбутньому? Над цими питаннями замислюються журналісти західних мас-медіа, продовжуючи тему останніх нападів ісламістських екстремістів у Франції. Окрім того, ЗМІ звертають увагу і на продовження утисків свободи слова в Азербайджані.

Видання Financial Times пише, що у неділю французи провели акцію, щоб продемонструвати свою єдність та стійкість у відповідь на жорстокість, яка трапилася минулого тижня у Парижі. На думку журналістів, таким чином французи продемонстрували собі та всьому світові, що вони не здадуть своїх базових цінностей – свободи слова і толерантності.

Financial Times наголошує, що це не лише історичний день в історії Франції, це було і усвідомлення, що насилля у цій країні є світовим феноменом. Те, що трапилося у Парижі, вдарило також і по Лондону, Брюсселю, Бостону, Оттаві та Сіднею.

Тепер, наголошує видання, європейські лідери мусять почати фокусуватися на складних викликах, які постали перед європейською цивілізацією. Це зараз є найнагальнішим завданням, зокрема, для президента Франції Франсуа Олланда та французької політичної еліти. На думку журналістів Financial Times, лідери мають робити усе можливе, щоб підтримати демонстрацію єдності, як це було у неділю, і не дозволити спуститися до політичних звинувачень та напруження. Це є тестом, пише Financial Times, можливо, небезпечним часом для Франції, де упродовж останнього тижня загинуло 17 людей.

Wall Street Journal запитує, чи повинні ми обмежувати свободу преси, щоб уникнути провокування тих, хто схоче нас убити у майбутньому? Чи можемо ми закрити джерела постачання зброї терористам? Якими є вимоги терористів і як багато поступок їм ми готові зробити? На думку автора статті у Wall Street Journal, така постановка питань є неправильною. Попри розширення штату спецслужб, завжди будуть особи, які шукатимуть шляхів, щоб завдати нам шкоди.

Автор статті переконаний, що терористичний акт – це феномен, який не можна передбачити, чи якого не можна уникнути без нейтралізації ідеї, яка спонукає до нього. Це не є військовою боротьбою, це боротьба ідей – «зіткнення цивілізацій». Академічно це пояснив ще Самюель Ганктінгтон, зазначає видання.

Independent звертає увагу на утиски журналістів та активістів в Азербайджані. Ільгар Насівобов, журналіст та активіст, який працює у дослідницькому центрі у Нахічевані, був жорстоко побитий. Минулого серпня нападники увірвалися до Нахічеванського дослідницького центру, який є єдиною незалежною правозахисною організацією, що працює у цьому регіоні, та побили Насібова. Згідно з інформацією Human Rights Watch, цей напад збігся у часі з хвилею репресій влади Азербайджану, спрямованої проти незалежних висловлювань у цій – багатій на нафту – каспійській країні.

Журналісти Independent цитують Ільгара Насібова, який розповідає, що один із нападників бив його ногами, тоді як інший схопив за горло та почав душити. Вони поламали офісне обладнання і залишили напівпритомного Насібова у баюрі його власної крові. За кілька годин правозахисник зібрав усі зусилля і зателефонував своїй дружині – журналістці Малахат Насібовій. Але на той час він втратив багато крові. За словами Малахат, медики підтвердили, що Ільгар отримав серйозні травми, має поламану щелепу, ніс, ребра, а також рани на голові та по всьому тілу.

Independent зазначає, що низка міжнародних правозахисних організацій висловила занепокоєння щодо цього випадку. Але розслідування справи про напад на азербайджанського правозахисника провалилося після того, як суд оголосив «перемир’я» і зобов’язав Насібова та одного з нападників вибачитися один перед одним. Особи решти з тих, хто напав на Ільгара Насібова, і досі залишаються невстановленими.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG