Спеціальні потреби

Мета Путіна – окупація сходу і півдня України (європейська преса)


В європейській пресі з’явилися серйозні попередження західних дипломатів про ймовірне вторгнення армії Росії в Україну вже до кінця цього тижня. Газети в Європі також звертають увагу на послідовну позицію американської дипломатії на захист України від агресії Росії, яка проявляється, як заявляє держсекретар США Джон Керрі, в «організуючій ролі спецпідрозділів і агентів спецслужб Росії у витворенні обстановки хаосу у східних містах України». США не лише просувають плани нових дипломатичних спроб спільно з Європою, щоб якось згладити гостроту ситуації у ставленні Путіна до України, але й – як пише чимало видань – вимагають від Москви конкретних кроків у цьому напрямку. Оглядачі зауважують, що нова влада в Києві нарешті «дає реальну відсіч російській диверсії на сході». Впливові газети також закликають Захід не йти на настирливі пропозиції Росії щодо федералізації України, чим Путін чітко бажає знищити українську державність і перекрити Києву шлях до Європи.

Брюссельська EUObserver наводить оцінки західних дипломатів про те, що «Росія готується захопити східну і південну частину України, щоб ізолювати таким чином Київ від моря та забезпечити свої збройні сили за рахунок захоплення основних українських центрів військової промисловості». Таку точку зору висловив виданню з Брюсселя один із чільних західних дипломатів. Американський посол в ОБСЄ Денієл Баєр також сказав виданню у вівторок, що збройні сили Росії вже готові до швидкого маршу в Україну. Видання також критикує непослідовність дипломатії низки головних країн ЄС, які не готові до серйозніших санкцій проти агресії Росії, коли, за оцінками європейських дипломатів, на яких посилається брюссельський оглядач Ендрю Реттман, вторгнення Путіна в Україну може стати фактом вже до кінця цього тижня.

Австрійська Die Presse інформує про підготовку до зустрічі наступного тижня в одній із європейських столиць глав дипломатії США та ЄС із міністрами закордонних справ Росії та України. Речник глави дипломатії ЄС Катрін Аштон наголосив газеті з Відня, що мета цієї зустрічі – деескалація ситуації в Україні. Це видання також звертає увагу на послідовні зусилля США, зокрема, держсекретаря Джона Керрі, скеровані на те, щоб примусити Росію відвести свої війська від східних кордонів України і припинити на українському сході дії російських спецслужб, котрі мають на меті створення атмосфери безладу і страху. Вашингтон, як звертає увагу видання з Австрії, пригрозив Москві новими, більш жорсткими санкціями у разі подальшої ескалації ситуації на сході України. Газета також повідомляє про створення силами країн ЄС групи підтримки політичної та економічної стабілізації в Україні.

Лондонська Financial Times наголошує у середу, що «цілі Путіна в Україні аж занадто зрозумілі» – дестабілізація України перед новими президентськими виборами. Путін, як пише видання з Лондона, не заспокоїться доти, допоки не приведе Україну до некерованого стану, коли вона вже не буде в змозі вирішувати сама свою долю, тобто, тісніше прив’язуватися до Заходу. Газета вважає, що Путін посилює наступ на Київ по всіх фронтах – від брязкання зброєю до господарчих, газових атак проти України. Тут також наголошено, що події на сході України - явна ознака перших етапів кримської інтервенції Путіна. Британська газета також резюмує: «США і ЄС не можуть відмовлятися від шансів на дипломатичне розв’язання проблеми з Росією з метою покінчити з українською кризою, але є абсолютно зрозуміло, що Москва на таке не розраховує». Тому видання закликає США і ЄС до послідовного нарощування тиску на Путіна.

Польська Rzeczpospolita звертає увагу на те, що нова влада у Києві чи не вперше дає реальну відсіч російській диверсії на сході України, коли спецпідрозділи Міністерства внутрішніх справ взяли у вівторок штурмом приміщення ОДА в Харкові та заарештували екстремістів, котрі чинили безлади із захопленням державних установ.
Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG