Спеціальні потреби

Кінець газу: Київ побоюється припинення поставок від «Газпрому»


Київ – Росія може припинити постачання газу в Україну і Євросоюз. Про це під час візиту у Брюссель заявив міністр палива й енергетики Юрій Продан. За його словами, нова ціна, яку Росія виставила Україні, є неприйнятною і, відповідно, під питанням нині спроможність «Нафтогазу» проводити таку дорогу закупівлю і належно здійснювати транзит. Експерти вважають прогнози українського міністра перебільшенням, але радять Києву виплатити «Газпрому» всі борги і працювати над зменшенням споживання російського газу.

Підстав різко підвищувати ціну на газ для України у Росії не було, заявив у Брюсселі український міністр Юрій Продан. За його словами, несправедливою, зокрема, є скасування Москвою так званої харківської знижки, адже Чорноморський флот Росії й надалі базується у Криму. Український міністр також нагадав, що у грудні Володимир Путін і Віктор Янукович домовилися про ціну у 268,5 долара за тисячу кубометрів, і вона була цілком прийнятною для обох сторін.
Юрій Продан
x
Юрій Продан


«З боку «Нафтогазу» ми зробили «Газпрому» конструктивну пропозицію щодо ціни на газ і щодо обсягів, який Україна готова закуповувати. На жаль, позитивної відповіді на нашу пропозицію ми від «Газпрому» не отримали», – зазначив міністр.

«У цій ситуації виникає загроза припинення поставок газу в Україну і, відповідно, транзиту в Європу. Адже можливості України, звісно, не безмежні щодо підтримки транзиту», – додав Юрій Продан.
У цій ситуації виникає загроза припинення поставок газу в Україну і, відповідно, транзиту в Європу
Юрій Продан

Російське паливо руйнує економіку України – експерт

Припинення Росією поставок газу Україні можливе лише у разі максимального загострення політичного протистояння між Києвом і Москвою, каже у коментарі Радіо Свобода експерт із питань енергетики Геннадій Рябцев. За його словами, газ у руках Москви лишається радше політичним, аніж економічним інструментом, й підвищення ціни є тому доказом. З цієї причини, на думку експерта, домовлятися з Росією про перегляд контрактів нині немає сенсу.
Геннадій Рябцев
x
Геннадій Рябцев

«Нам слід погасити заборгованість і зменшувати постачання російського газу до того мінімуму, на який ми здатні цього року. І далі пробувати взагалі відмовлятися від постачання російського палива, оскільки це руйнує національну економіку України», – вважає він.
Нам слід погасити заборгованість і зменшувати постачання російського газу до того мінімуму, на який ми здатні цього року
Геннадій Рябцев

За даними «Газпрому», борг «Нафтогазу» нині складає 2,2 мільярда доларів. Прагнення Києва переглянути ціну на газ у російській компанії не розуміють. Кажуть: та, яку встановили, є ринковою, а для знижок немає підстав. За словами очільника «Газпрому» Олексія Міллера, Україна до такої ціни готова, бо заклала її у цьогорічний бюджет.
Олексій Міллер
x
Олексій Міллер

«Та інформація, яка є, щодо ціни на газ, закладеної у бюджет України, – це ціна, яка діє сьогодні, 485 доларів. Це ще раз підтверджує, що Україна визнає ціну абсолютно ринковою, визнає чинний контракт і готова за цією ціною платити за наш газ», – сказав він в інтерв’ю минулого тижня.
Україна визнає ціну абсолютно ринковою, визнає чинний контракт і готова за цією ціною платити за наш газ
Олексій Міллер

Перед відрядженням українського міністра енергетики до Брюсселя прем’єр Арсеній Яценюк зазначив, що одне з його ключових завдань у столиці ЄС – конкретні домовленості про диверсифікацію поставок блакитного палива, зокрема – реверс російського газу з Європи.

«Газпром» тисне на Братиславу

У Брюсселі обіцяють із цим посприяти. Найбільше питання нині – щодо Словаччини, оскільки саме звідти Україна очікує найбільші обсяги реверсного газу.

За словами Юрія Продана, на заваді цим поставкам – не технічні причини, а тиск на Братиславу із боку «Газпрому».

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG