Спеціальні потреби

Путін побачив, що ніхто його не зупиняє, Україна зараз беззахисна – експерт


Дмитро Тимчук (фото із Facebook)
Дмитро Тимчук (фото із Facebook)
Київ – В.о. голови президентської адміністрації Сергій Пашинський запевняє, що в найближчі дні не варто очікувати російського вторгнення. Натомість в експертному середовищі поширена інша думка. Зокрема, екс-прем’єр Євген Марчук, який раніше також очолював СБУ та Міноборони, вважає, що в найближчі два дні може розпочатися друга фаза російської спецоперації проти України. Про імовірність російського вторгнення на материкову Україну та можливі сценарії подальшої агресії в інтерв’ю Радіо Свобода розповів відомий військовий аналітик, координатор групи «Інформаційний спротив» Дмитро Тимчук.

– Наскільки імовірним є вторгнення російських військ, які зосередилися на українському східному кордоні?


– Росія переконувала нас у тому, що концентрація її військ на кордоні з Україною – це ніби навчання. Міноборони Росії спочатку стверджувало, що навчання триватимуть до 7 березня. Але після цього війська не відвели у місця постійної дислокації. Навпаки, Міноборони Росії заявило про другий етап навчань, який триватиме до кінця березня. Причому, подивіться на легенду цих навчань – які питання відпрацьовуються – це дії на незнайомій місцевості! Не знаю, де на території Росії для російських військ є незнайома місцевість? Друге питання – перекидання військ залізничним, авіа та автотранспортом. Чому техніку й війська перекидали суто в прикордонні зони. Який у цьому сенс?.. І, знову ж таки, війська прибувають, але назад у місця постійної дислокації не відправляються.
Із Кримом Росія закінчила фактично. І зараз вони можуть переходити до другої фази: вторгнення на наш Південний Схід

Тепер щодо вторгнення. Зараз від Білорусі і до Криму вздовж українського кордону бачимо чимале угруповання російських військ. Крім того, певна частина військ перекинута до Придністров’я. Чому йдеться про найближчі дні? Перш за все – із Кримом Росія закінчила фактично. І зараз вони можуть переходити до другої фази: вторгнення на наш Південний Схід.

Але я не дарма почав з того, що російські війська вже місяць перебувають на кордоні. Це означає, що їх морально-психологічний стан знижується. Бо вони живуть в польових умовах, нічим не займаючись фактично. За таких умов бойовий дух падає. Тож, якщо їх використовувати, то це краще робити зараз. Крім того, Путін теж очікував, якою буде реакція світової спільноти на його дії в Криму. Жодних дій ми не побачили, крім санкцій проти окремих людей…Путін побачив, що ніхто його не зупиняє! Тобто, Україна зараз беззахисна і може покладатися лише на свої сили.
Путін побачив, що ніхто його не зупиняє! Тобто, Україна зараз беззахисна і може покладатися лише на свої сили

Якщо всі ці чинники звести до купи, то випливає, що саме найближчими днями найкраща нагода здійснити другий етап операції проти України.

– Командувач військ НАТО в Європі заявив, що російських військ на українському кордоні достатньо для того, щоб дійти до Придністров’я. Наскільки велику територію росіяни можуть захопити?

– Скоріше, буде задіяний сценарій схожий на той, що вже апробували у Криму. Сепаратисти захоплюють органи влади. Тут же під дулами автоматів ухвалюють звернення про захист співвітчизників – і тоді через кордон переходять російські підрозділи.

У Придністров’ї немає угруповання військ, здатного провести наземну військову операцію. Там в основному спецназ – диверсійні групи, які у взаємодії із сепаратистами можуть створити таку ситуацію, щоб дати Росії привід говорити про «миротворчі функції».

– Яким областям найбільше загрожує кримський сценарій?

– Це перш за все Донецьк, на другому місці – Харків і Луганськ. А на півдні – Херсон і Одеса.

А якщо щось робити в масштабах усієї України, то – під прикриттям витягнутого бозна звідки Януковича. Тобто, нібито повернення легітимної влади. Думаю, якщо в Путіна доборе виходитиме південно-східний сценарій, то він може спробувати і всю Україну окупувати.
Якщо в Путіна добре виходитиме південно-східний сценарій, то він може спробувати під прикриттям витягнутого бозна звідки Януковича і всю Україну окупувати

– В Україні у травні вибори, а вибори – це завжди загострення політичної ситуації…

– Не думаю, що вони звертають увагу на наші вибори. Вони бачать напівпаралізовану владу, яка, прикриваючись виборами розповідає про те, що не можна вводити воєнний стан в країні. Це означає, що Збройні Сили фактично не мають повноважень для якихось дій.

У нас зараз армія не в такому стані, щоб ми підняли тисячу винищувачів, вивели три тисячі танків на полігони – і Путін зрозумів, що сюди не можна сунутися. Зараз Путін диктує умови – а ми реагуємо лише по факту. Ми свої правила гри нав’язати не можемо.
Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG