Спеціальні потреби

Держдеп США опублікував десять міфів російської пропаганди


Державний секретар США Джон Керрі
Державний департамент США оприлюднив на своєму сайті черговий список десяти тверджень Росії про Україну, які не відповідають дійсності. Перший такий список був опублікований Держдепом 5 березня.

Епіграфом до цього тексту, оприлюдненого 13 квітня, стала заява президента США Барака Обами від 26 березня: «Жодні обсяги пропаганди не зроблять правдою те, що є брехнею в очах усього світу».

Росія продовжує поширювати фальшиву і небезпечну риторику для виправдання своїх незаконних дій в Україні», - йдеться в заяві Державного департаменту.

Як наголошується в документі, російська машина пропаганди продовжує заохочувати мову ненависті та підбурювати до насильства, аби створити в Україні враження про неіснуючу загрозу.

«Ми б не бачили насильства і сумних подій, свідками яких ми стали в ці вихідні, без цього неослабного потоку дезінформації і російських провокаторів, які розпалюють заворушення на Сході України», - наголошується в заяві Державного департаменту .

Перше твердження Росії: Російські агенти не діють в Україні.

Факт: Протягом останніх тижнів українська влада заарештувала понад десяток підозрюваних російських агентів спецслужб, багато з яких були озброєні під час арешту. У перший тиждень квітня уряд України отримав інформацію, що офіцери ГРУ Росії давали рекомендації та інструкції особам у Харкові та Донецьку про те, як проводити протести, захоплювати і утримувати урядові будівлі, захоплювати зброю з арсеналів урядових будівель і реорганізовуватися для подальших актів насильства.

12 квітня озброєні проросійські активісти в ході скоординованих і професійно проведених операцій захопили урядові будівлі в шести містах на Сході України.

Ці збройні підрозділи, у деяких бійців яких були стрічки Св. Георгія, які асоціюються з російським Днем перемоги, піднімали російські та сепаратистські прапори над захопленими будинками, а також закликали до референдуму щодо приєднання до Росії. Ці операції разюче подібні до тих, які використовувалися на українських об'єктах під час незаконного російського військового вторгнення до Криму в кінці лютого і його подальшої окупації, йдеться у публікації Державного департаменту.

Друге твердження Росії: Проросійські демонстранти складаються виключно з громадян України, які діють з власної волі, як рух Майдану в Києві.

Факт: Це не широкі маси українського громадянського активістського руху Євромайдану, який виріс зі жменьки протестуючих студентів в сотні тисяч українців з усіх куточків країни і різного рівня життя. Російські Інтернет-сайти відкрито набирають добровольців для відправки з Росії в Україну для насильницьких акцій. Є докази того, що багато хто з так званих «протестуючих» отримують плату за участь в акціях насильства і порушення громадського спокою.

Очевидно, що ці інциденти не спонтанні події, а частина добре керованої російської кампанії. Українська влада продовжує арештовувати добре тренованих і чудово устаткованиз російських провокаторів, які діють по всьому регіону, йдеться у публікації Державного департаменту.

Третє твердження Росії: Лідери сепаратистів у Східній Україні користуються великою підтримкою населення.

Факт: Останні демонстрації в східній частині України не мають широкої підтримки в регіоні. Більшість мешканців Донецька (65,7 %) хочуть жити в об'єднаній Україні і відкидають об’єднання з Росією, згідно з опитуваннями громадської думки, проведеними вкінці березня розташованим в Донецьку Інститутом соціальних досліджень і політичного аналізу.

Проросійські демонстрації в східній частині України стримані за розміром, особливо, якщо порівнювати з протестами прихильників Майдану в тих же містах у грудні і вони збирають все менше людей, йдеться у публікації Державного департаменту .

Четверте твердження Росії: Ситуація в Східній Україні може перерости у громадянську війну.

Факт: Те, що відбувається в Східній Україні, не відбувалося б без російської дезінформації і діяльність провокаторів. Нічого не було б, якби не масове скупчення російських військ на кордоні, які самою своєю присутністю дестабілізують ситуацію в регіоні. Просто не було б великомасштабних протестів у регіоні.

Нечисленна група сепаратистів захопила кілька урядових будівель в таких східних містах як Донецьк, Луганськ і Слов'янськ, але вони так і не завоювали широкої підтримки населення. Українська влада показала неабияку витримку у своїх зусиллях вирішити ситуацію. Вона вдалася до дій лише після провокацій з боку озброєних бойовиків та після того, як під загрозу було поставлено громадську безпеку. Спостерігачі ОБСЄ повідомляють, що такі інциденти є дуже локальними.

П'яте твердження Росії: Українці в Донецьку відмовилися від нелегітимної влади в Києві і проголосили незалежну «Донецьку народну республіку».

Факт: Широкий і репрезентативний ряд представників громадянського суспільства і неурядових організацій Донецька категорично відмовився від оголошення «Донецької народної республіки» невеликою кількістю сепаратистів, які зайняли будівлі регіональної адміністрації.

Ці ж організації підтвердили свою підтримку тимчасового уряду, суверенітету і територіальної цілісності України.

Шосте твердження Росії: Росія наказала своїм військам "частково відійти" від українського кордону

Факт: Немає доказів значних переміщень російських сил від українського кордону. Одного батальйону замало. Кількість російських військовослужбовців, скупчених біля російського кордону, оцінюється у 35-40 тисяч людей. Крім того, приблизно 25 тисяч солдатів зараз перебувають у Криму.

Сьоме твердження Росії: Етнічні росіяни в Україні перебувають під загрозою.

Факт: Немає достовірних повідомлень про те, що етнічним росіянам в Україні щось загрожує. Результати опитування громадської думки, проведеного International Republic Institute від 5 квітня показали, що 74% російськомовного населення в східних і південних регіонах України заявили, що «не перебувають під тиском або загрозою через мову, якою розмовляють».

Тим часом в Криму ОБСЄ піднімає термінове питання у зв'язку з безпекою меншин - особливо етнічних українців, кримських татар та інших. На жаль, етнічні росіяни, яким загрожує найбільша небезпека це ті, хто живуть в Росії і хто виступає проти авторитарного режиму Путіна. Ці росіяни постійно зазнають утисків, і їм загрожують роки тюремного ув'язнення за те, що висловлюються проти постійного зловживання владою з боку Путіна.

Восьме твердження Росії: Новим урядом України керують радикальні націоналісти і фашисти.

Факт: Український парламент ( Верховна Рада ) не змінився в лютому. Це та ж сама Рада, що була обрана всіма українцями, що включає всі партії, які існували до лютневих подій, в тому числі і партію колишнього президента Януковича - Партію регіонів. Новий уряд, затверджений переважною більшістю в парламенті, в тому числі і багатьма членами колишньої партії Януковича, має намір захистити права всіх українців, в тому числі і тих, хто в Криму.

Дев'яте твердження Росії: Етнічним меншинам загрожує переслідування в Україні з боку «фашистського» уряду у Києві.

Факт: Лідери українських єврейських, так само як і німецьких, чеських, угорських спільнот - всі публічно заявили про те, що відчувають себе в безпеці при новому київському уряді. Крім того, багато груп національних меншин висловили те, що бояться переслідування в Криму, який окупований Росією. Ці побоювання підтверджують спостерігачі ОБСЄ.

Десяте твердження Росії: Росія не використовує енергетику і торгівлю як знаряддя тиску на України.

Факт: Після незаконної російської анексії і окупації Криму, протягом двох останніх тижнів, Росія підняла ціну на газ для України на 80 відсотків. Крім того, вона заявила про намір стягнути з України понад 11 мільярдів доларів платежів, які стали наслідком скасування Харківських угод від 2010 року. Дії Росії загрожують посилити економічні проблеми, з якими зіткнувся український бізнес та громадяни цієї країни. Більше того, Росія продовжує обмежувати експорт з України до Росії, котрий займає вагоме місце у структурі українського експорту.
XS
SM
MD
LG