Спеціальні потреби

«Атаки Путіна на демократію» - доповідь сенатора США Бена Кардина


Сенатор Бен Кардин
Сенатор Бен Кардин

У Вашингтоні оприлюднили дослідження, присвячене таємним операціям Москви протягом останніх 20 роківВпливовий сенатор-демократ Бен Кардин оприлюднив у середу доповідь під назвою «Асиметрична атака Путіна на демократію в Росії і Європі: наслідки для національної безпеки США». Документ обсягом в 200 сторінок, підготовлений співробітниками апарату Сенатського комітету з міжнародних відносин, став першим масштабним дослідженням стратегії і тактики, використаної Кремлем в останні два десятиліття для втручання в політичні процеси в країнах Європи і США.

«Ця загроза виникла задовго до того, як президент Трамп прийшов до влади, і буде існувати після того, як його адміністрація закінчить свою роботу, - сказав сенатор Кардин, представляючи доповідь. - У той час як президент Трамп практично не діє, пан Путін продовжує удосконалювати свій асиметричний арсенал і шукати можливості для ... підриву демократичних і міжнародних інститутів, створених Сполученими Штатами і Європою за останні 70 років».

Ця загроза виникла задовго до того, як президент Трамп прийшов до влади, і буде існувати після того, як його адміністрація закінчить свою роботу
Бен Кардин

Сенатор Кардин виступив одним із співавторів «Акту Магнітського», а в минулому році домігся затвердження в Конгресі «Акту про протидію російській агресії за допомогою санкцій». В рамках цих законодавчих ініціатив Сполучені Штати запровадили візові та фінансові санкції проти російських чиновників і офіційних осіб, причетних до масштабних порушень прав людини, поширення корупціі і придушення громадянських свобод.

Співробітники апарату Сенатського комітету з міжнародних відносин беруть участь в підготовці нового списку санкцій, який адміністрація повинна представити вже 29 січня цього року: згідно з вимогами закону, так звана «Кремлівська доповідь» повинна включати імена російських олігархів, що входять до складу найближчого оточення Володимира Путіна, а також імена членів їх сімей і ділових партнерів, які можуть мати відношення до масштабних корупційних операціях в Росії. У той же день має бути оголошено про запровадження нових санкцій щодо підприємств російського ВПК і спецслужб.

Протягом останнього року адміністрація США помітно розширила санкційні списки, пов'язані з Росією, схвалила поставки летальних озброєнь для Грузії і України, підтримавши ініціативи НАТО щодо зміцнення європейської безпеки. Проте, автори нової доповіді вважають, що Сполучені Штати поки що не можуть ефективно протистояти «російським гібридним атакам» через те, що Білий дім досі офіційно не сформулював свою позицію з приводу дій Росії.

Протягом останнього року адміністрація США помітно розширила санкційні списки, пов'язані з Росією, схвалила поставки летальних озброєнь для Грузії і України
Бен Кардин

«Ніколи ще в американській історії настільки явна загроза національній безпеці не була така явно проігнорована президентом США, - йдеться у вступі до доповіді. - Без рішучої відповіді США (громадські) інститути і вибори тут і у всій Європі залишаться вразливими для агресивних і витончених ... операцій, що проводяться Кремлем».

«Президент Трамп повинен ясно усвідомлювати російську загрозу, організувати рішучу відповідь нашого уряду, і, як це робили інші президенти в період криз, мобілізувати нашу країну, діючи разом з міжнародною коаліцією для того, щоб протидіяти загрозі і захистити наші цінності», - вважає сенатор Бенджамін Кардин.

Автори доповіді проаналізували дії уряду Володимира Путіна, починаючи з 1999 року. У документі згадані Друга чеченська війна, вибухи житлових будинків в російських містах, вбивства, що залишилися не розкритими і замахи на журналістів, правозахисників і опозиціонерів, безпрецедентний тиск на некомерційні організації, знищення вільної і незалежної преси і виборів в Росії. Окремі розділи присвячені корупції, зв'язках влади з організованою злочинністю, використання історії, культури та релігії для підтримки режиму.

При цьому, як вважають експерти Сенатського комітету з міжнародних відносин, Кремль продовжує використовувати методи, розроблені ще в Радянському Союзі. У числі постійно використовуваних Москвою інструментів - військове втручання, кібератаки, дезінформація, підтримка радикальних політичних груп і партій, а також використання енергетичних ресурсів як засобів тиску.

Президент Трамп повинен ясно усвідомлювати російську загрозу, організувати рішучу відповідь нашого уряду

«Пан Путін вважає за краще використовувати ці асиметричні інструменти для досягнення своїх цілей тому, що він діє з слабких позицій, обтяжених економікою, що похитнулася, та армією, що не відповідає (світовим) стандартам і нечисленними союзниками на світовій арені», - йдеться в доповіді.

Автори дослідження впевнені, що в пострадянських державах і деяких країнах Східної Європи російська влада намагалися використовувати інструменти військового тиску, як це було в Грузії і Україні, організувати переворот, як в Чорногорії, або діяли шляхом підкупу політиків, як це було в Сербії, Болгарії та Угорщини. При цьому всюди приводом для російського втручання було рішення влади цих країн вибрати прозахідний шлях розвитку або зміцнити зв'язки з НАТО.

У доповіді наводяться приклади і гібридних атак на європейські країни, втручання у вибори і референдуми в Великобританії, Німеччині, Іспанії та Франції.

«Тактика, яку використовував Путін для підриву демократій за кордоном, була розроблена в Росії, і в перебігу двох десятиліть використовувалася проти громадян Росії, - йдеться в дослідженні. - У результаті - сотні мільярдів доларів були вкрадені і зникли за кордоном в той час, як незалежна преса, громадянське суспільство, вибори, політичні партії і сфера культури піддавалися тиску і маніпуляцій для того, щоб придушити ефективну опозицію режиму Путіна».

Російська влада намагалися використовувати інструменти військового тиску, як це було в Грузії і Україні

Деякі європейські країни, включаючи Великобританію, Німеччину і Францію, зуміли мінімізувати російський вплив, офіційно попередивши Кремль про можливу жорстку відповідь на проведені гібридні операції. Саме так, впевнені автори доповіді, повинна діяти і адміністрація США.

У дослідженні містяться понад 30 рекомендацій, які, як вважає сенатор-демократ Бен Кардин, повинні бути негайно реалізовані Білим домом.

Міністерство фінансів США має оприлюднити будь-які дані спецслужб про корумпованість та особисті статки пана Путіна, збережені за кордоном, і разом з нашими європейськими союзниками вжити заходів для того, щоб відрізати пана Путіна і членів його найближчого кола від доступу до світової фінансової системі

Міністерство фінансів США має оприлюднити будь-які дані спецслужб про корумпованість та особисті статки пана Путіна, збережені за кордоном, і ...вжити заходів для того, щоб відрізати пана Путіна і членів його найближчого кола від доступу до світової фінансової системи

У їх числі - створення президентом США міжвідомчого центру, який взяв би на себе координацію політики і вироблення відповіді на дії Кремля. Сполучені Штати також повинні розширити допомогу, яку вони надають союзникам в Європі і тим країнам, які поки що не здатні самостійно протистояти російській фінансовій, енергетичній та інформаційній агресії. Зразком для створення нової міжнародної коаліції могли б стати принципи, згідно з якими була утворена Глобальна коаліція щодо боротьби з «Ісламським державою».

Одним з найбільш ефективних інструментів автори дослідження вважають розкриття інформації про корупцію в Росії.

«Міністерство фінансів США має оприлюднити будь-які дані спецслужб про корумпованість та особисті статки пана Путіна, збережені за кордоном, і разом з нашими європейськими союзниками вжити заходів для того, щоб відрізати пана Путіна і членів його найближчого кола від доступу до світової фінансової системи», - йдеться в документі, оприлюдненому провідним демократом у сенатському комітеті з міжнародних відносин Беном Кардмном.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG