Спеціальні потреби

Пріоритети України: територіальна цілісність і енергетична реформа


Корупція в різних секторах української політики та економіки – одна з тих внутрішніх проблем, які новому українському керівництву доведеться вирішувати негайно. До цього висновку одностайно дійшли експерти вашингтонської Атлантичної ради, які нещодавно побували з дослідницькою місією в Україні. За словами Джона Гербста – директора Євразійського центру при Атлантичній раді, а раніше – посла США в Україні, головну мету поїздки становило не лише проведення дослідження в роздертій конфліктом країні, але також проведення консультацій в європейських столицях.

Мета останніх – відповісти на запитання: якою мірою усвідомлюють у Західній Європі сьогоднішні проблеми України, для вирішення яких країні потрібна міжнародна підтримка? Один з висновків місії: Україна може добитися успіху у відновленні територіальної цілісності. Як зазначає Джон Гербст, політична воля, необхідна для цього, у наявності. «На шляху до цього, звичайно, є серйозні проблеми, – продовжує Гербст. – Росія – країна, що володіє значно більшими силами... Програма-мінімум Путіна полягає в дестабілізації східної частини країни для того, щоб Україна не змогла відновитися економічно...

Однак, як хороший тактик, Путін не хоче зруйнувати економіку власної країни, і тому він дуже уважно спостерігає за діями Заходу... «Минулого тижня, вважає Джон Гербст, Захід здивував Путіна, консолідовано оголосивши про введення серйозних санкцій стосовно Росії. Разом з тим аналітик наголошує: крах малайзійського «Боїнга» дозволив Путіну знову продемонструвати навички «вмілого фокусника». Поки весь світ говорив про чорні скриньки та посилення санкцій, він відправляв додаткові сили на схід України», – констатує Джон Гербст.

«Говорити про санкції і концентрувати увагу на розслідуванні трагедії, – продовжує він, – означає грати на поле Путіна. А ми повинні побачити чіткі дії. Особливо – з боку європейських держав». Застосування санкцій і консолідовані зусилля в наданні Україні допомоги, яка дозволила б їй «вирівняти свій економічний і політичний курс», – ось завдання, яке, на думку спостерігачів, має стати ключовим для США і Європи. «Щодо російської загрози ми повинні діяти також, як до іранської, – підкреслює Гербст. – Російська, на мій погляд, може бути, навіть сильнішою».

Як же має виглядати в цій ситуації допомогу Україні?

«Ми знаємо, – зазначає Пола Добрянські – старший науковий співробітник з Центру Белфера при Гарвардському університеті, – що президент Порошенко і його команда хочуть проводити реформи, хочуть позбутися корупції». Порушуючи також тему збиття малайзійського «Боїнга» у Східній Україні, вона сказала: «Враховуючи страшну трагедію, яка сталася з малайзійським літаком, міжнародна спільнота має дуже ретельно стежити за розслідуванням того, як саме він був збитий».

Джон Гербст вважає, що провального сценарію, при якому після Помаранчевої революції президент і прем’єр-міністр не змогли налагодити конструктивної співпраці, в нинішніх умовах вдасться уникнути. «Порошенко і Яценюк – не союзники, але й не вороги, – констатує Гербст. – Яценюк, зокрема, є технократом, що прагне до того, щоб його країна досягла успіху». Колишній дипломат також підкреслює, що сьогодні громадянське суспільство в Україні дев’ятьма роками старше, ніж у 2004-му. І це, за його словами, також вселяє великі надії». Ніхто з експертів, що брали участь у підготовці доповіді, не заперечує, однак, і того, що економічна ситуація в Україні значно погіршилася в порівнянні з «пост помаранчевими» часами.

Заступник директора Євразійського центру в Атлантичній раді Дейвид Корані підкреслює: Україна сьогодні – країна з найбільш неефективною системою енергоспоживання і енергозабезпечення в Європі. А тому, продовжує він, швидке досягнення енергетичної незалежності від Росії навряд чи можливе.

Що ж робити? Дейвид Корані говорить про значення реформи енергетики. Одним з найважливіших елементів якої має стати прагнення до прозорості. «На кордоні з Росією, наприклад, повинна бути встановлена ефективна система газових лічильників для точних вимірів... У Європі також повинні з’явитися ефективні розподільні центри, – підкреслює експерт. – У числі наших пропозицій – і лібералізація системи в ім’я підвищення її ефективності. І підвищення цін на газ до ринкового рівня. І робота з населенням: необхідно заохочувати зниження обсягів споживання». «При цьому, – підкреслює експерт, –важливо усвідомлювати, що досягнення всіх цих цілей в короткостроковій перспективі нереально. Ми навряд чи побачимо відчутні результати в найближчі кілька років. Саме тому Україні в якійсь формі буде необхідно стабілізувати відносини з Росією».

XS
SM
MD
LG