Спеціальні потреби

Байден вирушає на 8 днів до Європи, щоб підтвердити «здатність демократичних країн згуртуватися»


Президент США Джо Байден у середу 9 червня відлітає до Європи, де впродовж восьми днів вестиме переговори з союзниками, а також побачиться з президентом Росії Володимиром Путіним.

Спочатку Байдена очікують у Великій Британії, де 11-13 червня у приморському англійському містечку відбудеться зустріч керівників країн Групи 7 (G7).

Розклад поїздки цілеспрямований: Наради Байдена із західноєвропейськими союзниками упродовж більшої частини тижня - для демонстрації єдності перед його самітом з Путіним.

Після триденного саміту G7 подружжя Байденів відвідає королеву Єлизавету Другу у Віндзорському замку недалеко від Лондона.

14 червня Джо Байден братиме участь у зустрічі глав держав та урядів 30 країн НАТО, і там же у Брюсселі він зустрінеться з керівниками Європейського Союзу.

У Washington Post Джо Байден написав, що хоче, аби його європейський візит підтвердив «здатність демократичних країн згуртуватися, щоб принести реальні результати нашим народам у світі, який швидко змінюється».

«Чи можуть демократичні союзи й установи, які значною мірою сформували минуле сторіччя, підтвердити свою здатність протидіяти сучасним загрозам і супротивникам? Я вважаю, що так. І цього тижня у Європі ми маємо нагоду це підтвердити», - йдеться в статті президента.

Серед провідних тем переговорів про глобальні проблеми буде питання відносин з Росією, яку США і Європа звинувачують у ворожих і підривних діях.

На переговорах Байдена 16 червня з Путіним у Женеві не очікують значних досягнень, але агентство Reuters передбачає, що Джо Байден напряму обговорити з російським керівником «стурбованість США кібератаками, які походять з Росії, тему агресії Москви проти України та низку інших проблем».

Агентство Associated Press вважає, що візит американського президента відбувається на тлі «зменшених очікувань» європейців щодо США.

Команда Байдена, здається, повторює помилки адміністрації Обами, яка зневажала вірних союзників, проводила театральне і контрпродуктивне “перезавантаження” з Росією...

«У центральній та східній Європі відчайдушно сподіваються пов’язати США тісніше зі своєю безпекою. Німеччина дивиться, щоб збереження військової присутності США на її території дозволяло б їй не нарощувати власні сили. Франція тим часом стала на позицію, що Сполученим Штатам вже не можна довіряти так як це було колись, і що Європейський Союз повинен проштовхувати власну стратегічну автономію», - підсумовують автори AP.

Агентство стверджує, що Байден застосовує «зовсім інший підхід до Росії на відміну від приязних поривів Трампа».

Але авторитетний британський коментатор Едвард Лукас напередодні в газеті Times висловив побоювання тих європейців, які в кроках президента Байдена бачать і загрозу «повторення помилок Обами».

«Команда Байдена, здається, повторює помилки адміністрації Обами, яка зневажала вірних союзників, проводила театральне і контрпродуктивне “перезавантаження” з Росією і зробила марний "розворот до Азії"», - припускає Едвард Лукас.

Лукас зауважує, що Західна Європа і США завжди мали виправдані взаємні претензії, але підкреслює, що «краще на протилежному боці Атлантики мати складного союзника, а ніж не мати ніякого».

Європейські коментатори звертають багато уваги на способи співпраці США і Європи у питаннях відносин з Китаєм, де комуністична влада виявляє щораз більшу готовність використовувати економічну силу на міжнародній арені зокрема для противаги демократичним цінностям.

«У питаннях кліматичних змін США мають на меті відновити до себе довіру після того, як Трамп вивів країну з міжнародної боротьби проти глобального потепління», - вказує АР.

Іншими провідними темами переговорів Джо Байдена у Європі будуть питання пов’язані з пандемією COVID-19 і зокрема із закликами до заможних країн, щоб вони активніше допомагали біднішим державам проводити вакцинацію.

Дивіться також: Олександр Новіков: НАЗК досягли угоди із міністерством юстиції США щодо використання "Закону про іноземну корупцію". Інтерв'ю

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG