Спеціальні потреби

Пауер: Ми ніколи не забудемо про геноцид у Сребрениці


Саманта Пауер
Саманта Пауер

НЬЮ-ЙОРК – Голова Постійного представництва США при ООН Саманта Пауер сподівається на ухвалення резолюції у зв'язку з 20 річницею різанини в Сребрениці під час Боснійської війни, хоча Росія виступила з контрпропозицією, в якій цю подію не характеризується як акт геноциду.

В інтерв'ю «Голосу Америки» посол Пауер заявила, що існує «широкий глобальний консенсус» щодо того, що сталося в Сребрениці в липні 1995 року, коли понад 8 тисяч боснійських мусульман - чоловіків і хлопчиків - були систематично винищені сербською армією через їх релігійну приналежність.

«З цього питання ніякої особливої неясності немає, - сказала вона. - З політичних причин люди можуть хотіти відвернути увагу від деяких подій, і саме з цим, на жаль, ми стикаємося в світі. Але один з моментів, який знайшов відображення в наших переговорах з приводу Ради Безпеки, полягає в тому, наскільки загальноприйнятими стали факти проте, що сталося в Сребрениці. Ми очікуємо, що в резолюції знайдуть відображення ці факти, і ні з чим іншим не погодимося».

Великобританія розповсюдила проект резолюції Ради Безпеки ООН, який рішуче засуджує геноцид у Сребрениці і тих, хто заперечує його. У документі вказується, що трибунал ООН з військових злочинів у колишній Югославії та Міжнародний суд ООН встановили, що масове вбивство було актом геноциду. Документ також закликає до притягнення винних до відповідальності та просвітницької діяльності серед майбутніх поколінь, з тим щоб не допустити повторення подібних злодіянь.

Росія: Британська резолюція «сіє розбрат»

Представники Росії поширили альтернативний проект резолюції, в якому немає конкретних згадок про Сребреницю. Замість цього, в ньому засуджуються «найрішучішим чином найбільш серйозні злочини, скоєні під час конфлікту в колишній Югославії щодо осіб, які належать до різних етнічних і релігійних груп, які викликали стурбованість міжнародного співтовариства в цілому».

Росія, яка має тісні релігійні зв'язки з Сербією і є одним з постійних членів Ради Безпеки ООН, заявила, що британський проект резолюції «сіє розбрат» і надто концентрується на протиправних діях боснійських сербів.

«Він фокусується тільки на одному аспекті конфлікту», - заявив заступник постійного представника Росії при ООН Петро Іллічов.

На меморіальному заході, що пройшов в ООН у середу, Пауер заявила, що люди, які заперечують геноцид у Сребрениці лише «принижують» себе.

«Заперечники геноциду відірвалися від реальності, - заявила Пауер "Голосу Америки". - Вони намагаються спотворити історичні факти, які докладно документувалися протягом 20 років. Потрібно лише піти і подивитися на чергову ексгумацію останків, яка буде в цьому році. Я бачила, як це відбувалося в п'яту річницю, десяту, п'ятнадцяту. Я була в Сребрениці і бачила, що ці сім'ї все ще переживають, бо не можуть знайти останки своїх дорогих осіб. Люди можуть намагатися говорити, що це не було тим, чим це було, що за цим ніхто не стоїть, але вони лише ставлять себе в незручне становище».

Пауер була молодою журналісткою, яка працювала на Балканах під час різанини в Сребрениці. Пізніше вона написала книгу про геноцид, відзначену Пулітцерівської премії. Дипломат каже, що ця трагедія ніколи не буде забута.

«Я хочу сказати народу Боснії, що ми ніколи не забудемо, - сказала вона. - Ми будемо шукати справедливості в найдальших куточках світу, і, думаю, ми вже довели це. Ніхто з обвинувачених міжнародним кримінальним трибуналом за злочини в Сребрениці не залишився на волі. Звичайно, ще йдуть переслідування в рамках боснійської судової системи. Ми підтримуємо внутрішню роботу по здійсненню правосуддя, але, фактично, головне, що я хочу сказати - це те, що мені шкода вас і ваші родини. Зараз болісний час для вас».

Очікується, що Рада Безпеки ухвалить резолюцію у зв'язку з 20-ю річницею геноциду в Сребрениці на початку наступного тижня.

Дивіться також: Делегація американських конгресменів відвідує Київ

У Києві американські законодавці обіцяють Україні допомогу
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG