Спеціальні потреби

Політичні партії використовують фіктивні соціологічні дослідження


Напередодні виборів швидко почали з’являтися неавторитетні соціологічні центри. Їх дослідження потрібні замовникам для того, щоб посварити учасників перегонів.

Зокрема також й для того, щоб довести частині виборців, що їх партія – заздалегідь програшний варіант, і щоб було чим «прикрити» результати виборів у випадку масштабних фальсифікацій, говорять експерти.

Загалом виникнення нових соціологічних служб стало невід’ємною характеристикою українських виборів. Соціологи авторитетних інституцій кажуть – таке відбувається, тому що плануються фальсифікації під час голосування. Підтасовані результати соціологічних досліджень потрібні, аби після виголошення результатів переможець не став зовсім неочікуваним. Натомість, можна було б посилатися на результати цих замовних досліджень. Керівник фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна говорить, що кількість замовних соціологічних досліджень, які насправді навіть не проводяться, з наближенням виборів безперечно буде зростати:

«Та соціологічна вакханалія, яка відбувається в Україні під час виборів, не властива жодній цивілізованій державі. У нас це дике поле лише зростає. У нас з'являється це на кожних виборах, і проблема лише поглиблюється».

інститутів свідчать, що партія Корлевської – непрохідна. Говорить директор фірми «Юкрейніан соціолоджі сервіс» Олександр Вишняк:

«Це може робити тільки адміністрація президента. Незважаючи на те, що у всіх цих дослідженнях завищують рейтинг Королевської, було б логічно припустити, що це справа рук штабу Королевської. Але вони не мають такого впливу на ЗМІ, як Банкова».

«Люди більш активно реагують на фальшування доленосних виборів, таких, якими стануть президентські. А зараз соціологи фіксують пасивність виборців».
Володимир Фесенко,
Політолог
Якщо проаналізувати результати досліджень новостворених соціологічних центрів, то майже всі вони переконують, що рейтинг партії Наталії Королевської активно зростає і досяг позначки у межах 5,5 – 6,5 відсотків. Про ці дослідження повідомляють і деякі медіа, як, наприклад, телеканали «Інтер» і «Перший Національний», а потім цю інформацію передруковують інтернет-портали. Натомість, результати досліджень авторитетних соціологічних Партію Наталії Королевської «Україна - Вперед!» деякі соціологи називають сателітом Партії Регіонів. Окрім кількості прихильників тої чи іншої політичних партій, замовні дослідження інколи представляють цифри на підтримку ідеї «нових лідерів у політиці» чи «третьої сили», при чому, такі ж формулювання можна знайти у політичній рекламі деяких партій.

Неправдиві дані соціологічних досліджень також можуть зіштовхнути між собою політичні партії, які знаходяться в опозиції до влади - Об’єднану опозицію та «УДАР». Політолог Володимир Фесенко вважає, що це може призвести до війни між лідируючими опозиційними силами і навіть до зниження рейтингу однієї з них:

«Скоріш за все, це вигідно не "УДАРу", а їхньому головному опонентові, який таким чином намагається досягти кількох цілей: занизити рейтинг Об’єднаної опозиції, зіткнути між собою опозиційні сили, спровокувати між ними політичну війну».

Соціологічні дослідження купують і для того, щоб показати, що певна політична сила непрохідна, з надією на те, що виборці, які збиралися за неї проголосувати – зроблять інший вибір з розрахунку: «якщо моя партія не прохідна, то мій голос за неї пропаде», пояснюють соціологи.

«Навіщо це все потрібно? Щоб показати, що Партія регіонів «попереду планети всієї», що існує великий відрив від інших політичних сих. І для того, щоб реальну фальсифікацію, яка буде, прикрити тим, що от і соціологи казали, що такі результати будуть», - додає Вишняк.

Новою тактикою цього року стало залучати якусь іноземну компанію до роботи над соціологічним дослідженням поруч з українською. Втім, експерти припускають, що таким чином тільки намагаються дискредитувати український соціологічний інститут.

Представники визнаних соціологічних організацій в Україні зізнаються, що отримують пропозиції за гроші підробити результати своїх соціологічних досліджень. Так Вишняк розповідає, як пропозиція подібного змісту надійшла минулого тижня від київського мажоритарного кандидата. Заплатити пропонували удвічі більше, ніж звичайну ціну соціологічного дослідження мажоритарного округу.

Попри те, що соціологи та міжнародні спостерігачі вже фіксують порушення закону, вірогідність того, що громадяни будуть вчиняти значний супротив фальсифікації результатів виборі – низький, говорить Фесенко:

«Люди більш активно реагують на фальшування доленосних виборів, таких, якими стануть президентські. А зараз соціологи фіксують пасивність виборців і навіть попри сумніви, що результати сфальшовані - їх все одно люди можуть прийняти будучи впевненими, що вони з цим все одно нічого не можуть зробити».
XS
SM
MD
LG