Спеціальні потреби

Черговий випадок захворювання на поліомієліт в Афганістані. Чи останній?


Чи стане афганський півторарічний хлопчик на ім’я Хаксар останньою жертвою цієї хвороби, розмірковує видання Los Angeles Times.

Батьки дитини розповідають: зрозуміли, що це не просто застуда, коли в малюка не проходила лихоманка. Він кричав і плакав без зупину. Батько з’їздив до лікаря й привіз ліки, але вони не допомогли. Через тиждень після початку прояву хвороби сім’я Хаксара вирішила показати дитину лікарю й вирушила в місто Асадабад. Аналізи виявили у нього поліо.

Загалом у 2016 році в Афганістані лікарі зафіксували недугу у 12 дітей. Четверо з них, включаючи Хаксара, жили в районі долини Шелтан, що в східній провінції Кунар. Це місце контролюють терористи угруповання Талібан. Через небезпеку потрапити під вогонь повстанців закордонні лікарі із 2012 року до цього літа не могли потрапити туди, щоб вакцинувати дітей. А це єдиний спосіб зупинити розповсюдження вірусу.

​Окрім Афганістану, цього року 16 дітей захворіли на поліо в Пакистані, четверо – у Нігерії. На боротьбу з недугою міжнародна спільнота виділяє мільярд доларів на рік. Першу безпечну вакцину ще у 1950-х роках розробив американський вірусолог Джонас Салк. З того часу масова імунізація поступово поборола хворобу в промислово розвинених країнах. А з 1988 року стартувала глобальна кампанія за вакцинацію кожної дитини.

Зрештою, вдалось досягти успіху: ізолювати вірус до все менших зон і зменшити цього року кількість випадків захворювання, у порівнянні з 74 випадками у 2015, майже наполовину.

Тож Хаксар може бути останньою жертвою поліо на планеті, пише журналіст Los Angeles Times. Для світу – це добра новина, але не для батьків хлопчика.

«Ми не знаємо, що з цим робити. Тільки Господь знає, що з ним буде», - каже його дідусь Дуран.

Вірус поліомієліту дуже заразний і легко передається між людьми через забруднену воду або їжу. Ліків – не існує, можна лише проводити превентивні заходи – вакцинувати дітей. Хвороба атакує спинний мозок і може паралізувати кінцівки.

У сільських районах Афганістану, де люди живуть лише з фізичної праці, інвалідність – це як пожиттєве тюремне ув'язнення.

Невдовзі після того, як Хаксар захворів у березні, він почав втрачати рухливість правої ноги. Лікарі в Асадабаді встановили йому незручну металеву скобу, яка кріпиться вище коліна і тягнеться до пальців ніг. Цю конструкцію він повинен надягати щоранку.

Батьки кажуть: дитина ненавидить її. Але терапевт Мохаммад Набі пояснює: скоба не дасть нозі атрофуватись. «Якщо він носитиме її, одного дня він зможе ходити. Без неї – це неможливо».

Поки що лікар не може прогнозувати, чи зможе хлопчик стати на ноги. Але добра новина, що його стан поки не погіршується.

А от у його ровесника й односельця на ім’я Зайнулла справи гірші. Його симптоми хвороби проявились місяцем раніше, ніж у Хаксара, і були набагато серйознішими – в малюка паралізувало обидві ноги. Лікарі кажуть: найімовірніше, він ніколи не зможе ходити.

Зараз Талібан контролює майже третину території Афганістану, тож щоб вакцинувати дітей у цих районах, міжнародній групі лікарів необхідно постійно вести переговори з повстанцями. Зазвичай вони не перешкоджають щепленню. Але в долині Шелтан, що лежить лише у кількох милях від контрольованої племенами території Пакистану, – усе складніше. Офіційно ця земля підконтрольна уряду, але місцеві поля давно служать притулком не лише для афганських бойовиків, а й для пакистанських збройних угруповань.

Представники організацій з охорони здоров'я кажуть, що пакистанські таліби – окреме угруповання, яке здійснює напади через кордон і намагається переконати жителів Шелтану в тому, що заходи з вакцинації – це підступи західних шпигунів і таємна кампанія зі стерилізації мусульман.

У 2012 році племінні старійшини повідомили посадовців в Асадабаді, головному місті провінції, що групи, що проводять щеплення, на їхню територію більше не пустять. Як наслідок, півтисячі дітей до 5 років, які найбільш вразливі до інфекції, вакцинувати не вдалось. В однієї дитини з 200, які підчепили недугу, за кілька тижнів розвиваються серйозні симптоми. Цієї весни у провінції стався спалах поліо – чотирьох малюків паралізувало.

«Це дуже значна кількість для такої невеликої території», - каже Майванд Ахмадзай, керівник афганського урядового центру з боротьби із поліо в Кабулі. «В Афганістані вірус виживає саме завдяки цим невеликим районам, де неможливо провести вакцинацію».

Після спалаху хвороби ВООЗ організувала кампанію з вакцинації дітей, які виїжджають з долини й повертаються туди. Це спрацювало, і від травня там не фіксували нових випадків захворювання. Із серпня у Шелтані вдалось відновити програму зі щеплення, хоча й дещо обмежену. Місцеві жителі просять лікарів не заходити в їхні будинки й не робити помітки на вхідних дверях, що в цьому домі щеплення вже провели, - це стандартна практика по всьому світі. Афганська влада сподівається, що поширення вірусу вдасться зупинити до середини 2017.

Дивіться також: Чому чверть українців остерігається вакцинації

Чому чверть українців остерігається вакцинації. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:18 0:00

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG