Спеціальні потреби

Спецслужби США виявили нові факти у справі багажних бомб


Американські правоохоронці вважають, що осередок аль-Кайди у Ємені причетний до підготовки терористичної атаки з використанням так званих багажних бомб. Бомби було вилучено минулої п’ятниці з двох поштових літаків, які направлялися з Ємену до США. Терористи сховали вибухівку у картриджах принтерів, які хтось відіслав поштою на адреси двох синагог у Чикаго. Як стало відомо пізніше, у принтерах були також сховані плати від мобільних телефонів, через які можна було детонувати бомби ще у небі. Правоохоронці поки не впевнені, що їм вдалося знешкодити всі небезпечні пакунки.

Американські посадовці заявляють, що вантажні літаки американських поштових служб UPS і FedEx ймовірно були справжньою мішенню терористів.

Старший радник з національної безпеки Білого дому Джон Бренан зазначає:

«Зараз ми можемо погодитися з висновком британських спецслужб, про те що бомби були спроектовані для вибуху у повітрі».

Спочатку вважалося, що ціллю терористів були дві синагоги у Чикаго. Але потім з’ясувалося, що начинений вибухівкою принтер, разом з книжками, одягом і сувенірами направлявся за застарілими адресами синагог. Детальний аналіз принтера показав, що терористи хитро спроектували вибуховий пристрій так, щоб оминути сканування в аеропорту. Для детонації, у принтер було вмонтовано плату від мобільного телефону, яку можна було активізувати дзвінком чи запрограмованим завчасно будильником. Консультант з безпеки телеканалу АВС Бред Ґеррет каже:

«За одним з можливих сценаріїв, терористи могли б підірвати літак, як тільки той знизився б над містом до зони мобільного покриття. Вони могли б навіть відзняти вибух на відео».

Американські урядовці вважають, що архітектором плану став 28-ми річний громадянин Саудівської Аравії, оперативник Аль-Каїди – Ібрагім Аль Азірі. Він же, як вважається, на минуле Різдво планував спробу підірвати пасажирський літак за допомогою вибухівки, схованої у спідній білизні смертника.

Джон Бренан зазначає: «Людина, яка виготовляє ці бомби, дуже небезпечна. Він очевидно пройшов необхідну підготовку і має досвід. Ми повинні його знайти якомога швидше».

Два начинені вибухівкою принтери вдалося виявити лише завдяки інформації, отриманої від розвідки Саудівської Аравії. Відіслані терористами посилки пройшли через перевірку безпеки аеропортів і потрапили на літаки. Один з пакунків вилучили з літака в Аеропорту Дубаї, інший долетів до Лондона. Зараз американський уряд розпорядився перевірити усю пошту, що відправлялася з Ємену за останні 2 тижні. Фахівці побоюються, що терористи вислали більше бомб.

Незалежний аналітик ризиків національної безпеки Чарльз Слепіян зауважив, що за відомою йому інформацією, майже 90% усіх вантажів не перевіряють, принаймні у той спосіб, який би дозволив виявити що є всередині контейнерів.

Особливо фахівців непокоїть той факт, що часто поштові посилки відправляють за призначенням у багажних відділеннях пасажирських літаків.

Єдина людина, мешканка Ємену, заарештована у цій справі була звільнена. Її документами просто скористалися терористи, щоб відправити смертельні пакунки до Чикаго.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG