Спеціальні потреби

Є домовленість про особисте голосування – парламент розблоковано


«Ви чуєте, що зараз робить Рибак? Зараз розпочинається сесія, і він поіменно називає тих, хто не зареєструвалися письмово. Це добре? Абсолютно добре! Так ми вже знаємо, хто не зможе голосувати. Таким чином наші вимоги про особисте голосування виконані», – сказав Голосу Америки депутат від «УДАРу» Віктор Чумак.

У п’ятницю представники опозиційних сил та більшості у парламенті домовилися про особливості гарантій особистого голосування. Умови ніби задовольнили усіх, тому опозиція розблокувала Раду і дозволила розпочати нову сесію.

Зранку лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк озвучив компромісний варіант. Якщо під час голосування депутати зафіксують випадки неперсонального голосування, тому, за кого голосували надається слово. Якщо він не присутній у залі – його картка вилучається, а законопроект будуть голосувати ще раз.

«Ми щораз приходимо з новими пропозиціями, і в той час, поки вони жують, ми намагаємося щось їм пояснити: хлопці, потрібно ж, щоб уже запрацював парламент», – сказав Яценюк.

Регіонали запевняють, що це їх пропозиція зробити так, щоб рішення приймалися більшістю присутніх у парламенті. Лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов сказав, що його фракція з самого початку пропонувала, щоб кожне рішення приймалося не менше, ніж 150-ма депутатами. А він готує законопроект, якщо за нього проголосують, згідно з яким, порушників дисципліни особистого голосування за два попередження будуть позбавляти мандату.

Після розблокування Ради депутати попрацювали недовго. Проголосували за постанову щодо євроінтеграційних прагнень України, а потім спікер Володимир Рибак заявив про завершення засідання. Депутати розійшлися до п’ятого березня.

Як розблоковували Раду

Хоча розмови про те, що Раду розблокують у п’ятницю, неофіційно лунали від депутатів від самого ранку, першим про це оголосив президент України Віктор Янукович під час «розмови з країною». «Перед ефіром мені зателефонували, і сказали, що Рада начебто розблокована», – сказав Янукович.

Тільки майже через годину лідери фракцій офіційно заявили про те, що досягнуто компромісу.

«Янукович там виступає, а ми сидимо у парламенті. Я не знаю, що там Янукович сказав. Парламент ще не розблокований, лідери фракцій – на переговорах. Після першого раунду ніби усно домовилися», – розповів Голосу Америки депутат від «Батьківщини» Микола Княжицький через кілька хвилин після заяви Януковича.

Хоча депутати з різних фракцій на своїх сторінках у соціальних мережах Twitter та Faсebook вже кілька днів підряд писали про можливі домовленості і те, що Рада таки буде розблокована – події безпосередньо у Раді і переконання політиків часто були суперечливими. Так, у четвер депутат від Партії регіонів Ярослав Сухий у коментарях журналістам розповідав, що керівництво фракції розпустило їх до п’ятого березня. А в той самий день вночі до Ради приходили регіонали Нестор Шуфрич, Ельбрус Тадеєв та Володимир Продивус.
Хоча депутати з різних фракцій на своїх сторінках у соціальних мережах Twitter та Faсebook вже кілька днів підряд писали про можливі домовленості і те, що Рада таки буде розблокована – події безпосередньо у Раді і переконання політиків часто були суперечливими.

«Прийшло троє людей, які, як правило, приймають участь у ділових переговорах від Партії регіонів», – розповів Голосу Америки Княжицький. «Надійшла інформація, що планувався штурм, але вони зайшли, побачили, що там є люди. Ми зателефонували журналістам з камерами. У мене таке враження, що вони побачили це і передумали».

На думку політолога Михайла Погребинського, і події в Раді у четвер, і поширення інформації про те, що регіоналів розпустили до п’ятого березня – спрацювало як сигнал для опозиції, що потрібно підписувати досягненні домовленості. Адже після п’ятого березня президент мав би право розпустити парламент у будь-який момент.

«Це все боротьба за приз – хто стане переможцем у протистоянні. Щодо розпуску до п’ятого березня, то так регіонали ніби сказали: «Хлопці, не хочете іти на компроміс, ми розійдемося». Це дало б президенту серйозний важіль впливу на парламент», – сказав Голосу Америки Погребинський. «Після п’ятого березня, якби ситуація у парламенті була не на користь президента, то він у будь-який момент міг би його розпустити. Дати йому таку можливість було б помилкою».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG