Спеціальні потреби

Янукович у Польщі пообіцяв «шукати компроміс» у «болючій» темі Тимошенко


Янукович та Коморовський. Фото з офіційного сайту президента України
Янукович та Коморовський. Фото з офіційного сайту президента України
Янукович знову обіцяє. Тепер уже не «вирішити питання» Тимошенко і Луценка, а тільки «знайти компроміс».

Саме таке формулювання президент України вжив після закінчення переговорів з президентом Польщі Броніславом Коморовським і президентом Словаччини Іваном Гашпаровичем у четвер у польському містечку Вісла.

«Поділяючи ті складнощі і тривогу, яка є в наших друзів, ми розуміємо, що досягнення компромісів і пошук рішень є одним із питань, які треба вирішувати найближчим часом», – заявив Янукович, якого цитує прес-служба глави держави.

Президент сказав також, що проблема засуджених Тимошенко і Луценка «болюча» і що в Україні «з великим розумінням» ставляться до точки зору Європейського Союзу у цьому питанні.

На дводенні гостини до Польщі Януковича покликали у переддень саміту Україна-ЄС, що має відбутися 25 лютого у Брюсселі. За офіційним повідомленням, глави трьох держав – України, Польщі та Словаччини – мали обговорити, чи готова Україна виконати умови, необхідні для підписання угоди про асоціацію з ЄС.

Захід вже змушений не чекати вирішення проблем, а чекати, що Янукович знайде якийсь компроміс. Ця ситуація доволі слизька і жодних успіхів не обіцяє.
Володимир Горбач
Про що конкретно йшлося у розмові трьох президентів, інформації мало; уявлення про зміст дискусії можна скласти з інтерв’ю, даного напередодні Коморовським «Польському радіо». Президент Польщі сказав, що переконуватиме українського колегу «зробити жест», який би міг бодай частково вирішити проблему політв'язнів і тим справити добре враження на європейців.

Своєю чергою, президент Словаччини радив Януковичу зробити все, аби угода про асоціацію з ЄС була підписана – інакше, за його словами, Україні загрожує замороження євроінтеграції.

Переговори, що відбулися, президент Коморовський оцінив оптимістично. Робячи заяву для преси, польський президент сказав про «позитивний сигнал», отриманий від зустрічі.

Утім, за оцінкою експертів, оптимізм польського лідера вимушений. На думку аналітиків, така поблажливість Польщі до України зумовлена побоюванням, що публічна критика може підштовхнути сусідку на «білоруський» шлях. Саме тому Польща продовжує опікати Україну на шляху євроінтеграції, виявляючи чудеса терпеливості у спробах вплинути на українського президента Януковича.
Наслідком чергових спроб стали чергові обіцянки, – сказав Голосу Америки експерт Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач.

«Відбулися зустрічі президентів Польщі і Словаччини з українським президентом, після чого він знову дав чергові обіцянки щось зрушити з місця. Не вирішувати проблему, а шукати компромісу; саме в такій редакції. Тобто Захід вже змушений не чекати вирішення проблем, а чекати, що Янукович знайде якийсь компроміс. Ця ситуація доволі слизька і жодних успіхів не обіцяє», – вважає Горбач.

За його словами, таке роздвоєння позиції української влади – коли риторика одна, а дії протилежні сказаному – свідчить про нещирість намірів.

«Говориться одне, а реальні інтереси зовсім інші. Діяльність української влади всередині країни аж ніяк не сприяє європейській інтеграції. Шукаються винні – то Захід нас не хоче, то опозиція погана, то погана погода, то геополітична ситуація не сприяє, то Росія перешкоджає, – але робиться все, щоб тільки, не дай Бог, не завершити оцей геополітичний вибір України в західному напрямку. Що, власне кажучи, й могла б закріпити ця угода про асоціацію з ЄС», – наголосив експерт.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG