Спеціальні потреби

У новому парламенті запрацювали «тушки»


«Тушки геть!» та «Сходи до виборців!» – кричали представники опозиційних сил і не пускали до сесійної зали депутатів Олександра та Андрія Табалових. Усе заради того, щоб депутати, які «ще не обрали нової фракції», але уже відмовилися увійти до «Батьківщини», не прийняли присяги депутата.

«Вони казали, що йдуть від опозиції, а прийшли в парламент і вже стали зрадниками. Відповідно, їх попросили, щоб вони залишили зал. І так буде зі всіма зрадниками, тому що ми не будемо терпіти різних «тушок» у Верховній раді», – запевнив журналістів лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок.

Обидва Табалови пройшли до Верховної ради від «Батьківщини», один – за партійним списком, другий, як мажоритарний кандидат у місті Кіровоград. Раніше вони працювали у лавах «Фронту змін».

«За те, що ці люди в списку, провина лежить персонально на мені. Моя провина у тому, що я повірив цим людям, які клянуться на Біблії, які клянуться своєю родиною», – сказав лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк. Додавши, що «теплий прийом», який влаштували Табаловим, повинен змусити кожного задуматися, чи варто зраджувати свою партію.

Депутати-перебіжчики у новому парламенті будуть коштувати значно дорожче, ніж раніше, тому, що роль їх буде більшою, вважають політичні аналітики. Перше, на що може кардинально вплинути «робота тушок» – це формування більшості у парламенті. Від цього залежить, хто очолить уряд, кого оберуть спікером, як пройде розподіл депутатських мандатів та навіть, чи будуть переглядати вже затверджений бюджет. Чіткої більшості зараз немає, тому у подальшому вона може бути ситуативна. Провладна партія разом з мажоритарниками зараз мають 223 голоси, тому навіть пара голосів може мати вирішальне значення.

«На даний момент ці голоси можуть бути дуже важливими, якщо «тушки» дадуть додаткові голоси до провладної більшості – це посилить позицію фракції», – сказав Голосу Америки керівник департаменту виборчих технологій Агентства моделювання ситуацій Валерій Гончарук:

«Партія регіонів це також може використати у майбутньому на президентських виборах, сказавши своїм виборцям, що вони так працюють, що збільшують свою підтримку, поповнюють свої лави, щоб активніше втілювати свою політику».

Головний висновок експертів – «тушки» послаблюють опозиційні сили. Через те, що ВО «Батьківщина» і так є досить неоднорідною політичною силою, не раз ішла мова про те, що всередині фракції іде боротьба: «Тушки» стануть ще однією краплею не на користь єдності», – сказав Гончарук.
«Свобода» поводить себе послідовно, і це їх головна перевага, говорити як точно це вплине на рейтинг – рано. Але, якщо політична сила декларує певні цінності та доводить їх практичними діями вже у своїх голосуваннях, не іде на компроміси, навіть там, де може мати кадрову вигоду – це позитивно впливає на її реноме.
Юрій Якименко

Усі розмови про «тушок» у новому парламенті можуть мати і ще один ефект – вплинути на рейтинг потенційних учасників змагань за крісло президента. Хоча до виборів ще багато часу, але підготовка уже розпочалася. Експерт центру Разумкова Юрій Якименко у коментарі Голосу Америки сказав, що поки обставини складаються так, що рейтинг ВО «Свобода» може рости.

«Свобода» поводить себе послідовно, і це їх головна перевага, говорити як точно це вплине на рейтинг – рано. Але, якщо політична сила декларує певні цінності та доводить їх практичними діями вже у своїх голосуваннях, не іде на компроміси, навіть там, де може мати кадрову вигоду – це позитивно впливає на її реноме», – сказав Якименко.

Деякі експерти припускають, що провладній партії навіть може бути вигідно не підкуповувати «свободівців» і вивести Тягнибока на прямі змагання з Януковичем. Головний розрахунок на те, що радикальний лідер не матиме більшої підтримки на національному рівні, ніж сьогоднішній президент. Особливо, якщо внутрішні проблеми будуть знижувати рейтинги інших представників опозиції.

«Для «Свободи» – це є досить вигідна ситуація, щоб показати, що на фоні інших опозиційних партій, представники яких або ж ідуть на відверту співпрацю з владою, або тільки делегують окремих представників – «Свобода» послідовна. Подібні кроки будуть впливати на їх рейтинг», – сказав Гончарук.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG