Спеціальні потреби

Янукович передав парламенту проект нового Кримінально-процесуального кодексу


Янукович передав парламенту проект нового Кримінально-процесуального кодексу
Янукович передав парламенту проект нового Кримінально-процесуального кодексу

Президент Віктор Янукович вніс на розгляд парламенту проект нового Кримінально-процесуального кодексу. Про це повідомив радник Януковича - керівник головного управління з питань судоустрою АП Андрій Портнов. В адміністрації планують, що депутати проголосують за новий кодекс у лютому, а у березні його підпише президент.

Новий Кримінально-процесуальний кодекс, за словами Андрія Портнова, реформує хід досудового розслідування, вдосконалить процедуру судового розгляду, а також визначить терміни тримання обвинуваченої особи в СІЗО. Так, згідно з проектом нового кодексу, в СІЗО потраплятимуть у виключних випадках і максимум на півроку (якщо інкримінують нетяжкий злочин).

«Для його застосування (тримання під вартою) сторона обвинувачення повинна довести суду, що інші запобіжні заходи не зможуть забезпечити належної поведінки підозрюваного», - пояснив Андрій Портнов. Як альтернативу новим кодексом вводять домашній арешт та можливість внесення застави.

Також документ пропонує ввести суд присяжних та обмежити у часі строки кримінального розслідування. Всі ці реформи, за словами представників президентської адміністрації, обговорювалися на зустрічах експертів Ради Європи та України.

Про те, що новий документ буде дійсно іншим, заявляв і міністр юстиції Олександр Лавринович, який напередодні 2012 року повідомляв про завершення роботи над Кримінально-процесуальним кодексом. “Більше не буде переваги обвинувачення над захистом. В разі ухвалення нового КПК, їхні права будуть зрівняні”, - сказав Олександр Лавринович.

Крім позитивів, екс-міністр юстиції, президент Інституту правової політики Микола Оніщук побачив і недоліки у новому проекті.

“Серед них - девальвація сутності суду присяжних. Оскільки кодексом передбачається, що суд присяжних у кримінальному процесі повинен виглядати, як народні засідателі (дві особи), у разі, якщо здійснюється кримінальне судочинство трьома професійними суддями”, - цитує Миколу Оніщука його прес-служба.

Тим не менш у Раді Європи вже готова резолюція по Україні. Цей документ планують ухвалити на Парламентській асамблеї наприкінці січня. У резолюції європейці відкрито закликають Україну прибрати з Кримінального-процесуального кодексу статті, які криміналізують звичайні політичні рішення, а також вимагають владу зняти усі обвинувачення з опозиційних лідерів, які були базовані на цих статтях.

Тим не менш, раніше український парламент робив спроби виключити скандальні статті із Кримінально-процесуального кодексу, але невдалі. За поправку восени минулого року проголосувало тільки 147 депутатів (БЮТ та частково НУ-НС). В Партії регіонів сподіваються, що новий КПК виконає зобов’язання перед Радою Європи.

Крім цього, глава адміністрації президента Сергій Льовочкін у четвер анонсував проведення іншої реформи - конституційної. Він зазначив, що найближчим часом почне працювати Конституційна асамблея, яка буде готувати нову конституцію для України.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG