Спеціальні потреби

Ріст цін на нафту дуже вигідний для Росії


Ріст цін на нафту дуже вигідний для Росії
Ріст цін на нафту дуже вигідний для Росії

Поки більшість країн світу страждає від природніх та соціальних потрясінь, Росія підраховує свої прибутки від високих цін на нафту. Ці кошти, вірогідно, дозволять країні ліквідувати свій бюджетний дефіцит у 2011 році.

Лівія призупинила експорт нафти. Політичні безпорядки в арабських країнах тримають у напруженому стані регіон Перської затоки. Німеччина і Японія закрили 25 відсотків своїх ядерних реакторів.

В енергетичному секторі нинішнього світу, за всіма ознаками, виграє Росія. Вона є найбільшим у світі експортером нафти, виробляючи 11 відсотків всієї у світі енергії.

Леонід Григорієв із Московської вищої школи економіки займається навчанням енергетичних компонентів російської економіки:

«Це колосальна кількість енергії - приблизно у 5 разів більша, як частина, яку Росії посідає у глобальному ВВП чи в населенні планети».

Цього року, коли передбачається, що пересічна ціна за барель нафти перевищить 100 доларів, це нафтове «золоте дно» дозволить Росії ліквідувати бюджетний дефіцит.

Для Кремля, це дуже своєчасно, оскільки він збільшує зарплату і пенсію в країні, де починається цикл виборів. Нещодавно, президент Дмитро Медведєв оголосив, що зі січня наступного року зарплати військовослужбовців збільшаться у три рази, -- саме за 10 тижнів до дня виборів.

Доходи від продажу нафти і газу становлять приблизно 40 відсотків надходжень у бюджет Росії. Як тільки ціна перевищує 27 доларів за барель Міністерство фінансів Росії отримує 90 центів з кожного долара.

Продовжує Леонід Григорієв:

«Саме тому Росія так сильно залежить від цін на нафту і газ.Тому будь-яке потрясіння і неспокій у світі негайно приносить гроші Міністерству фінансів».

Сьогодні, валютні резерви іноземних країн зростають на 100 мільйонів доларів на тиждень. У кінці березня загальна сума російських резервів досягне 500 мільярдів доларів. Це означає, що Росія стане на третє місце, після Китаю і Японії.

За прогнозами економістів, у 2011 році економіка Росії зросте на 5 відсотків - саме найвищий покажчик з докризисного 2008 року. Таку вигоду від збільшення доходів від нафти одержать також російські споживачі.

Торік, об’єм продажу автомобілів та число туристичних путівок за кордон стрибнув на третину. Приблизно 10 відсотків росіян провели відпустку за межами країни. Наступного року, Росія стане найбільшим в Європі ринком авто, відсунувши на задний план Німеччину. У лютому, Ford, GM i Volkswagen оголосили нові спільні проекти для виробництва більшої кількості своїх автомобілів у Росії.

Росіяни витрачають гроші тепер, оскільки вони ніколи не знають, що буде у майбутньому.
Протягом одного десятиліття, зареєстровано коливання цін на нафту від 8 доларів за барель у 1998 році до пікового рівня 147 доларів за барель у 2008 році.

Аналітики кажуть, що на довотермінову перспективу ядерна криза у Японії може стати на користь Росії, оскільки світовий енергетичний маятник може хитнутись від атомної енергії в бік природного газу. Німеччина імпортує майже половину свого газу з Росії. Навіть перед кризою, вона вкладала капітал у збільшення виробництва газу на 50 відсотків протягом наступних 20 років.

Проблема в тому, що високі ціни відкладають на задний план необхідність боротьби з корупцією, диверсифікації економіки та послаблення державного контролю за бізнесом.

Згідно з результатами опитувань громадської думки, головними проблемами для росіян являються корупція і ціни на продукти харчування. Згідно з даними органзіації Transparency International, із Групи-20 найбільш розвинутих країн світу, Росію вважають найбільш корумпованою.

Під час нещодавніх відвідин Москви, віце-президент США Джозеф Байден дав російським властям ясно зрозуміти, що корупція відстрашує інвесторів:

«Ніяке підбадьорення з боку влади, ніякий піар чи підтримка з боку США, ніяка зміна іміджу не можуть повернути інвесторів, які постраждали чи, які не мають довіри до ринку, у якого, на їх погляд, такі проблеми. Тільки відважні та справжні зміни поліпшать ситуацію».

Незважаючи на підвищення цін на нафту, незважаючи на піднесення на російських фондових ринках, у лютому країна зареєструвала чистий збиток з інвестиційного капіталу.

Ще однією хмарою на російському горизонті це демографічна ситуація.

Протягом цього десятиліття передбачається, що російська робоча сила скоротиться на 10 мільйонів людей, або на 15 відсотків.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG