Спеціальні потреби

«Батько був ідеалістом, який жив мрією справедливого суспільства» - спогади доньки Олеся Сергієнка (1932-2016)


Олесь Сергієнко у 1990-му році
Олесь Сергієнко у 1990-му році

24 вересня 2016 року відійшов у Вічність відомий громадський діяч, дисидент, правозахисник, багаторічний політв’язень таборів і тюрм Олесь Сергієнко.

Покійний був людиною високих моральних якостей. Олеся Сергієнка поважали за порядність і некорисливість у всіх соціальних проектах, які він реалізував.

На прохання Українського відділу «Голосу Америки» зі спогадами про свого Батька поділилася донька Покійного Ольга Сергієнко.

«Суспільство завжди потребує людей, які своїм особистим прикладом можуть показати, що реалізація таких якостей як порядність, чесність, громадянська мужність - є можливим і реальним. Але, безумовно, це бере, на жаль, високу ціну (велику плату) з тих, хто готовий ці якості послідовно втілювати у своєму житті.

Страх - передумова появи і довгострокового існування усіх тоталітарних режимів
Ольга Сергієнко

«Однак, в підсумку діяльність таких людей робить суспільство більш людяним, гуманізує всі сфери людських стосунків. А це є необхідною умовою творчого розвитку суспільства, суспільства без страху. Бо страх - передумова появи і довгострокового існування усіх тоталітарних режимів.

«Ці люди завжди будуть в меншості, але ця меншість охороняє стандарти моралі, які необхідні, щоб ми не скотились до варварства і безоглядного насильства. Правозахисний рух - добре унаочнює усі ці аспекти суспільного життя» – наголошує Ольга Сергієнко.

За її словами, в часи переслідувань в СРСР в 1970рр, опір дисидентів вимагав від своїх послідовників не тільки інтелектуальності, бо весь опір концентрувався в сфері гуманітарних наук, але і особистої мужності, готовності долати страх, відповідальності, чесності перед собою і своїми колегами (соратниками) по боротьбі.

Донька Покійного Олеся Сергієнка розповіла «Голосу Америки» про вплив її Батька та інших дисидентів на боротьбу за Незалежність України.

Олесь Сергієнко, каже вона, як і багато шістдесятників та дисидентів-правозахисників своєю діяльністю створили передумови для ослаблення комуністичного режиму – документуванням порушення прав людини.

Сергієнко, як і багато шістдесятників та дисидентів-правозахисників своєю діяльністю створили передумови для ослаблення комуністичного режиму – документуванням порушення прав людини
Ольга Сергієнко

«Після підписання СРСР Гельсінських угод в серпні 1975р і створення Московської, а згодом і Української гельсінських груп (яку після арешту її співзасновника Миколи Руденка, очолювала і вела Оксана Мешко - матір Олеся Сергієнка) усі порушення прав людини по всіх напрямках діяльності групи – загальних прав людини, релігійних, мовних і культурних прав українців – документувались і передавались через Московську гельсінську групу в західній ЗМІ. І це було серйозним аргументом для країн Заходу в діалозі з СРСР, коли можна було показати масовість фактів порушення угоди, яку Радянський Союз добровільно підписав», - розповідає донька Покійного.

Ольга Сергієнко каже, що після здобуття Незалежності в 1990 рр. Батько активно включився в громадське життя країни. Він стояв біля витоків Народного руху України, Української Республіканської партії, Товариства Української мови ім. Т. Шевченка. Потім ставши депутатом Печерської районної і Київської міської рад, в часи, коли відбувався активний дерибан державного майна, він виступав на захист мистецьких фондів музеїв, захищав дитячі садочки і школи від закриття, вибиваючи державне фінансування для їх збереження, відстоював права церков на їхні приміщення для богослужінь.

Принаймні частина результатів – досягнена: українізація і популяризація української культури стали реальністю
Ольга Сергієнко

«Його основна мета була зберегти напрацювання соціальної сфери, українізувати систему освіти, популяризувати українську культуру, але в першу чергу дати якісну і доступну освіту для дітей, якщо визначити це сучасними термінами - для дітей з бідних соціальних прошарків», - зазначила донька Олеся Сергієнка.

Ольга назвала свого Батька ідеалістом, який жив мрією справедливого суспільства, де порядність є критерієм людини, а багатство – виключно результатом чесної праці, а не дерибану.

«Принаймні частина результатів – досягнена: українізація і популяризація української культури стали реальністю», - заявила Олька Сергієнко - донька Олеся Сергієнка, який помер у Києві 24 вересня 2016 року. Тіло відомого правозахисника, громадського та політичного діяча поховано 28 вересня 2016 року на Байковому цвинтарі в столиці України.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

"В Америці немає місця насильству", — Джо Байден. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG