Спеціальні потреби

Волосся з перукарень – засіб боротьби з нафтовою плямою?


Нафтова пляма, що утворилася у результаті аварії на буровій платформі у Мексиканській затоці, досягла берега. Влада та мешканці прибережних штатів кинули всі сили на очищення узбережжя. Ліквідація наслідків катастрофи, ймовірно, триватиме кілька місяців, а то й років. Розлив нафти уже загрожує перерости в найбільшу екологічну катастрофу в історії США. Компанія Бритиш Петроліум застосовує різні методи очистки води. Тим часом, по всій країні організувався рух навколо ідеї використання волосся, як фільтрів для збирання нафти.

Майже кожна перукарня у районі Мексиканської затоки тепер збирає волосся замість того, аби викидати його, як раніше.

Клієнт перукарні, власником якої Ейдан Ґілл, вважає це доброю ідеєю. Ейдан погоджується:

«Ми сподіваємося, що таким чином люди відчують свою причетність до справи. Принаймні буде відчуття, що ти щось робиш».

Шерсть тварин настільки ж ефективна, наскільки і людське волосся. Собачий перукар Енджолі Панел каже:

«Хто міг подумати що ми можемо таким чином допомогти?»

Волонтери у місті Мобіл-Бей на узбережжі Алабами активно набивають панчохи вовною альпака, п’ять тонн якої прибуло сюди напередодні. Тоня Торрес демонструє, як працюють зроблені волонтерами буйки-очищувачі. За кілька хвилин фільтр всмоктав у себе відпрацьоване машинне масло вилите у дитячий басейн. Аманда Бейкон, яка організувала цих добровольців, розповідає:

«Я прийшла працювати тому що хочу, аби мої діти, мої собаки, мої друзі могли насолоджуватися нашим узбережжям».

До роботи залучаються цілими родинами, працюють навіть діти. Вілльям пояснює:

«Я набиваю панчохи вовною альпака, щоб очистити воду від нафти».

Місцеві мешканці розуміють, що розлив нафти не зникне за кілька днів, а швидше за все даватиме про себе знати ще кілька років. Однак вони сподіваються, хоча б трошки змінити ситуацію на краще.

Волонтер Омар Мулла говорить:

«Я прагну зробити все можливе, щоб негативний вплив нафти на нас був меншим, ніж він може бути».

Чимало людей, включно з владою та компанією Бритиш Петроліум, скептично дивляться на подібну технологію очищення води від нафти. Однак дослідник університету Південної Алабами професор Даґ Гейвік говорить, що ця ідея має наукові підстави:

«Волосся може вибірково поглинати певні матеріали оскільки його стовбурова структура дозволяє йому збільшувати свою площу».

Як запевняють автори ідеї, фільтри з волосся пропускають воду, але зупиняють і вбирають у себе нафту. Втім професор Гейвік радить не поспішати з висновками про ефективність цього методу, доти поки не будуть проведені серйозні експерименти:

«Певно хтось скаже, що не час експериментувати у розпал такої кризи. Але ми повинні скористатися цією нагодою, аби запобігти подібнім проблемам у майбутньому».

Опоненти використання фільтрів із волосся говорять, що вони можуть лише ускладнити проблему засмічення Мексиканської затоки. Тож уряд, принаймні поки що, не дозволяє їх застосування.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG