Спеціальні потреби

Сценарій стагнації очікуватиме Україну у 2013 - експерти


Політичний прогноз на 2013 рік для України спробували зробити провідні експерти-політологи. Незмінність вже усталеного порядку денного, стагнація та посилення авторитарних тенденцій - такі основні напрямки побачили у 2013 році експерти.

Не розвиток, чи деградація, а сценарій стагнації очікуватиме Україну у 2013 році. Про це заявив заступник генерального директора Центра Разумкова Валерій Чалий під час експертного форуму “Україна-2013. Політичний прогноз”, організованого Інститутом Горшеніна. Немає ані чітких рішень щодо інтеграції країни, щодо кризи. Разом з тим, влада продовжує посилювати контроль в різних сферах. Про це експерт зазначив у коментарі Голосу Америки.

“Очевидно, те, що відбувається – це концентрація влади у руках президента, у руках оточення президента. Влада не тільки у розумінні виконавчої гілки, але це і силові структури, які і так за Конституцією контролюються президентом, але й нарощується вплив”, – зауважив Валерій Чалий. Разом з тим демократичні заяви про європейський напрямок будуть продовжуватися, каже він.

Крім того, контроль зростатиме і над медіа та інститутами громадянського суспільства. “Це може робитися як через фінансові інструменти, так і через прямий контроль відповідних структур над діяльністю незалежних аналітичних структур, громадських організацій, як це було напередодні президентських виборів у 2004 році”, – говорить заступник генерального директора Центру Разумкова.

Відсутність значимих змін в політичному житті України прогнозує і політолог, позаштатний радник президента України Дмитро Видрін.

“У внутрішній політиці України нічого особливого не відбудеться. Обидві політичні сили не мають чіткого плану, дорожньої карти, сильного запиту на щось нове. Є тільки побажання. Правляча еліта хоче, щоб нічого не змінювалося, а опозиція хоче, щоб змінилося все”, – говорить Видрін. За його словами, побажання хоч і різні, правляча еліта має більше впливу на те, що відбувається сьогодні, тому змін не станеться.

Разом з тим політологи відзначили, що в суспільстві залишаються протестні настрої. Правда, у 2013 році людей на вулиці виведе не політика, а економіка.

В коментарі Голосу Америки Валерій Чалий зазначив, що українці можуть вийти на вулиці через невиплачену заробітну плату, або масові звільнення.

“Рівень соціального протесту, готовності вийти на демонстрацію, на блокування посилиться після проблем соціально-економічного характеру, затримки зарплат, критичні рішення стосовно позбавлення роботи, загальне безробіття, закриття якогось конкретного підприємства. Такі локальні протести у 2013 році будуть”, – каже експерт. Коли політичні настрої, на думку Валерія Чалого, не такі активні, як за часів Помаранчевої революції.
“У внутрішній політиці України нічого особливого не відбудеться. Обидві політичні сили не мають чіткого плану, дорожньої карти, сильного запиту на щось нове. Є тільки побажання. Правляча еліта хоче, щоб нічого не змінювалося, а опозиція хоче, щоб змінилося все”.
Дмитро Видрін, політолог

Президент Інституту Горшеніна Вадим Омельченко додає, що протестні настрої в суспільстві, судячи із соціологічних досліджень, існують. Проте, поки що вони приховані. Прогнозувати ж час “вибуху” політологи не беруться.

На думку ж політолога Дмитра Видріна, українці вийдуть на вулиці тоді, коли будуть порушені “негласні договори”.

“В Україні між владою та народом є “негласний договір”: “Ви нас там особливо не чіпайте на вулицях, а ми за це дозволимо вам красти, потрохи, але красти”. І коли скажуть, що зарплату у конвертах отримувати не можна, треба сплачувати усі податки, та розрахуватися за відрядження у Мюнхені чи Брюсселі – тоді люди вийдуть на вулиці. Не тоді, коли будуть розірвані гласні договори, а тоді, коли будуть розірвані “негласні”, – вважає Дмитро Видрін.

Втім, експерти зазначають, що важливіше говорити не про те, що масові протести можливі в Україні у найближчому часі, але про те, що робити, аби їх уникнути.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG