Спеціальні потреби

Світовий банк прогнозує девальвацію гривні у 2013 році


Світовий банк різко погіршив прогноз зростання української економіки у 2013 році. Як випливає з нової доповіді «Глобальні економічні перспективи, січень 2013», оприлюдненої увечері у вівторок, ВВП України зросте цього року на 2,2%, а не на 3,8%, як очікувалося раніше.

Так само невтішні прогнози щодо національної валюти. На думку аналітиків Всесвітнього банку, гривня у 2013 році суттєво девальвує. Її курс складе 8,7 гривні за долар проти 8 гривень за долар у 2012-у. На думку експертів, девальвація може відбутись уже в січні-лютому.

Гарна новина від Світового банку полягає хіба що у тому, що, пройшовши пік обвалу у 2013 році, гривня у подальші роки, як очікують, припинить падати і навіть дещо посилиться: до 8,6 гривні за долар у 2014 році і до 8,4 гривні у 2015-у.

Про те, що девальвація гривні у 2013 році неминуча, уже давно в один голос заявляли українські експерти. Як стверджують вони, стабілізація курсу нацвалюти наприкінці минулого року диктувалася політичною метою і досягалася штучно: волюнтаристськими рішеннями на зразок обов’язкового продажу експортерами 50% валютної виручки або «підживленням» гривні із золотовалютних запасів.

Це було тимчасове «затишшя перед бурею», – вважає директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін. Як він нагадує, сьогодні золотовалютні резерви країни вичерпані до критичної межі. Лише за один рік запаси знизились з понад 38 мільярда доларів до понад 24 мільярдів.

Економіст прокоментував для Голосу Америки причини погіршення прогнозів росту української економіки у 2013 році. За його словами, на це є, по-перше, об’єктивні передумови. Друга хвиля світової кризи, яка почалась у 2008-у і захопила не тільки Україну – увесь світ. Водночас дуже важливо за цих обставин, яку економічну і монетарну політику веде уряд тієї чи іншої країни, – наголосив Соскін.

«На жаль, ось тут уже починає працювати суб’єктивний фактор. Україна за своєю суттю рецесійна держава, «падаюча» держава, яка на сьогоднішній день за всіма параметрами є державою-невдахою. Адже в силу системи влади та економічної моделі, яка склалася в Україні, – а це так звана олігархічно-паразитична модель капіталізму, – вона апріорі не може пристосуватися до нинішніх складних умов світової кризи і нисхідної частини економічного циклу. Сімейна група Януковича, яка захопила зараз владу, діє апріорі дуже невдало. Ця фінансово-корпоративна група приводить уряд, який сформований «Cім’єю», і керівництво Нацбанку, яке повністю залежить від «Сім’ї». Відповідно Нацбанк проводить хибну монетарну політику, а уряд проводить хибну, дуже невдалу економічну політику», – вважає експерт.

На думку Соскіна, хибним кроком Нацбанку було, зокрема, скуповування боргових зобов’язань уряду. «Чи це корупційна схема Арбузова і Соркіна, чи просто вони невігласи, – але фактично вони таким чином монетизували державний борг України, суттєво цим послабивши стабільність гривні», – вважає економіст. Підірвало гривню також пільгове рефінансування двох державних банків – Ощадбанку і Укрексімбанку – за дуже низькими процентними ставками.
«Чи це корупційна схема Арбузова і Соркіна, чи просто вони невігласи, – але фактично вони таким чином монетизували державний борг України, суттєво цим послабивши стабільність гривні»,
Олег Соскін, економіст

«Фактично запустили механізм корупції, який дозволяє потім перепродувати ці гроші за більш високі ставки». Або постанова Арбузова про обмін гривні тільки за паспортами: як каже Соскін, «це повний абсурд, порушення об’єктивних економічних законів, які діють у ринковому середовищі».

Як каже експерт, Нацбанк зробив цілу низку хибних кроків, які дестабілізували гривню, і натомість не зробив нічого для її системного зміцнення. Причина у тому, що керівнитцво НБУ захищає не національні інтереси, а інтереси кланів і «Сім’ї» – переконаний економіст.

«Керівництво Нацбанку – це, по суті, люди, які повністю обслуговують інтереси правлячої сім’ї Януковича, його самого, його дітей. Доки так буде, нічого доброго економіці України не світить», – висновує експерт.

Відео - найголовніше

Вибори у США: Що таке Супервівторок? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00
XS
SM
MD
LG