Спеціальні потреби

Обама: угода з Іраном - унікальний шанс для стабільності в регіоні


Барак Обама, президент США
Барак Обама, президент США

ВАШИНГТОН - Президент США Барак Обама заявив, що рамкова угода з Іраном, досягнута минулого тижня, дає унікальну можливість принести стабільність на Близький Схід - стабільність, яка буде благом для Ізраїлю та інших країн. Але деякі члени Конгресу з цим не згодні.

Один з провідних американських законодавців планує виступити з законопроектом, що вимагає, щоб Обама виніс остаточну угоду з Іраном на обговорення і голосування в Конгресі.

В інтерв'ю газеті New York Times в неділю Обама заявив, що вважатиме своїм фундаментальним провалом, якщо під час його президентства або в результаті виконаної ним роботи Ізраїль виявиться уразливішим. За його словами, це буде не тільки стратегічний, а й моральний провал.

Відповідаючи на запитання, з яким посланням він може звернутися до ізраїльського народу з приводу угоди, президент сказав, що хоча у них є право турбуватися з приводу Ірану, вони також повинні враховувати, що в Ірану немає можливості придбати ядерну зброю. За його словами, ніщо не може служити кращою гарантією, що цього не трапитися, ніж рамкова угода, досягнута в Швейцарії. Вона стане основою для подальших переговорів про остаточний договір. Цей процес повинен завершитися до кінця червня.

«При мені Іран не отримає ядерну зброю», - сказав Обама. У той же час він також висловив сподівання, що робота дипломатів стане «провісником нової ери в американсько-іранських відносинах» та новою ерою у відносинах Тегерана з його сусідами.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу, виступаючи на телеканалі NBC в неділю, назвав нинішню домовленість «поганою угодою», яка відкриває Ірану «безперешкодний шлях до бомби».

«Вона залишає Ірану величезну ядерну інфраструктуру, - сказав він. - Пам'ятаєте, жодна центрифуга не знищується. Уран буде і далі обертатися в тисячах центрифуг. Жоден ядерний об'єкт, включаючи підземні, не закривається. З цією угодою в Ірану залишається можливість отримувати матеріал для величезної кількості ядерних бомб. Це тому, що угода значною мірою знімає санкції відразу. Тобто, в іранську казну потечуть мільярди доларів, які не підуть ні школам, ні лікарням, ні на дороги, але будуть підтримувати його всесвітню машину терору і його військову машину, яка прямо зараз працює над підкоренням Близького Сходу».

За словами Нетаньягу, це питання не носить партійного характеру, і дана проблема є не тільки проблемою Ізраїлю, але і всього світу, тому що Іран з ядерною зброєю загрожуватиме всім.

Міністр енергетики США Ернест Моніс, який брав участь у переговорах, каже, що завдяки угоді міжнародне співтовариство зможе «практично миттєво» дізнаватися про будь-яку спробу Ірану ухилитися від виконання домовленостей. Він назвав угоду довгостроковим планом.

«Занепаду не буде. Буде безліч фаз, починаючи з вкрай суворих обмежень на іранську програму, - пояснив міністр. - Сподіваємося, вони будуть дотримуватися їх тривалий час, нарощуючи довіру. У нас є 10-річні обмеження, 15-річні обмеження, 25-річні обмеження і постійні обмеження. Тобто, це довгострокова програма, а не щось, що зникне через декілька років».

Моніс стверджує, що угода передбачає безпрецедентний доступ до ядерної програми Ірану, причому не тільки до задекларованих об'єктів, але і до будь-яких прихованих елементів її інфраструктури.

Голова комітету Сенату з міжнародних відносин Боб Коркер зазначає, що багато деталей угоди поки що не відомі, через що складно оцінити, чи це добра чи погана угода. За його словами, є розбіжності з питання про процедуру зняття санкцій. Він також хоче знати, як будуть проводитися раптові інспекції прихованих аспектів ядерної програми Ірану.

«Я знаю, що протягом наступних кілька місяців буде опрацьовано чимало деталей. Саме тому, від імені американського народу, Конгрес повинен зіграти свою роль, - заявив сенатор. - Що американський народ, можливо, не знає зараз, так це те, що будуть різні секретні додатки, які дуже важливі. У них викладаються деталі того, наскільки все це буде реалізовуватися. Саме тому дуже важливо, щоб Конгрес зіграв свою законну роль у схваленні всього цього до того, як будуть зняті санкції, які були введені Конгресом».

За словами Коркера, його комітет 14 квітня планує проголосувати щодо законопроекту, який вимагає, щоб президент представив угоду в його остаточній редакції на обговорення і голосування в Конгресі.

Документ забороняє Обамі скасовувати санкції протягом 60 днів, коли угода розглядатиметься в Конгресі. У той же час Коркер визнав, що не впевнений, що набере 67 голосів із 100, щоб подолати президентське вето.

Дивіться також: Що треба знати про ядерну угоду з Іраном?

Що треба знати про ядерну угоду з Іраном? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:38 0:00

XS
SM
MD
LG