Спеціальні потреби

У Вашингтоні проходить саміт з ядерної безпеки


У понеділок у Вашингтоні розпочався саміт з ядерної безпеки. Лідери понад 40 країн світу два дні обговорюють як гарантувати безпеку зберігання ядерних матеріалів у світі, а також як завадити недружнім урядам і терористичним організаціям отримати доступ до радіоактивних матеріалів.

Світові лідери почали прибувати у Вашингтон ще у неділю. Президент Барак Обама хоче переконати їх дати обіцянку закрити на чотири роки усі ядерні матеріали в межах їхніх країн і гарантувати їх надійне зберігання і захист:

«Найбільшою загрозою для безпеки Сполучених Штатів зараз є і буде в майбутньому можливість терористичних організацій заволодіти ядерною зброєю.

Ядерна зброя це не лише високотехнологічні боєголовки та ракети, здатні донести їх у будь-яку точку земної кулі. Невелика ядерна бомба може, буквально, поміститися у портфелі. Для її створення потрібно 25 кілограмів високо збагаченого урану, розміром з невеликий грейпфрут. За приблизними підрахунками зараза у 40 країнах світу накопичено більше півтори тисячі тонн збагачено урану. Напередодні саміту Гіларі Клінтон пояснювала, як загроза ядерної атаки змінилася з роками:

«Небезпека ядерної війни, яка супроводжувала нас під час «холодної війни», майже зникла. Але небезпека ядерного тероризму – зросла. Ми хочемо привернути увагу світу до цієї проблеми, бо бачимо як Аль-Кайда та інші організації намагаються отримати доступ до ядерних матеріалів, щоб спричинити хаос і руйнування у світі».

Попри здавалось би спільну мету, кожна країна, присутня на саміті, бажає досягнути там власні цілі. Сполучені Штати намагаються переконати Китай, підтримати санкції проти Ірану, який не припиняє розвивати свою ядерну програму.Ізраїль, відправив на саміт замість прем’єра Беньяміна Нетаньягу – його заступника, дізнавшись, що Туреччина та Єгипет планують звернутися з вимогою до Ізраїлю оприлюднити чи володіє він ядерною зброєю. Офіційна позиція Ізраїлю з цього питання полягає у тому, щоб ні підтверджувати, ні спростовувати цю інформацію.

Український президент планує скористатися самітом, щоб зміцнити двосторонні відносини зі Сполученими Штатами, а також заручитися підтримкою Міжнародного валютного фонду та Світового банку у вирішенні деяких економічних проблем.

У відповідь на заклик Обами гарантувати безпеку ядерних матеріалів, Віктор Янукович може пообіцяти перевести роботу реакторів українських атомних електростанцій з високо збагаченого урану на низько збагачений уран.

Барак Обама особисто переконався як в Україні зберігають ядерні матеріали і деякі види стратегічного озброєння. У 2005-му році, ще будучи молодшим сенатором, він разом з іншим сенатором – Ричардом Луґаром – відвідував Україну. Це була його перша закордонна поїздка на посаді сенатора.

Такі країни як Іран, Сирія і Північна Корея участі у саміті не беруть. Пхеньян заявляє, що його ядерний арсенал є виправданою реакцією проти світового домінування США. Поки існує ядерна загроза з боку США, КНДР буде збільшувати і вдосконалювати ядерну зброю для свого захисту.

На саміті, світові лідери також розглянуть як завадити терористам, отримати доступ до радіоактивних матеріалів, яким можуть володіти країни-ізгої, як Північна Корея. Саміт має завершитись спільним комюніке і робочим планом, як загальними зусиллями зробити світ безпечнішим від ядерної загрози.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG