Спеціальні потреби

Частина законодавців США - проти звернення Нетаньягу до Конгресу і планують бойкотувати засідання


Israel Palestinians Netanyahu Blame Game
Israel Palestinians Netanyahu Blame Game

Коли прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу востаннє виступав у Конгресі США 9 років тому, майже 60 демократів не прийшли послухати його промову. Тоді це назвали ляпасом тодішньому президенту США Бараку Обамі, який вів переговори щодо ядерної угоди з Іраном.

Цього року Нетаньягу має виступити перед законодавцями США 24 липня - в час, коли його уряд перебуває у стані війни з ХАМАСом у Газі. Як припускають оглядачі, цього разу кількість порожніх стільців у залі Конгресу, ймовірно, буде значно більшою.

Демократи в Конгресі зважують, чи варто з'являтися в день промови Нетаньягу. Багато хто розривається між традиційною підтримкою Ізраїлю та засудженням ізраїльської військової операції в Газі.

За даними Міністерства охорони здоров'я Гази, яку контролює ХАМАС, понад 37 000 палестинців були вбиті від початку війни між Ізраїлем та ХАМАСом, що почалась після атаки ХАМАСу 7 жовтня, яка спровокувало війну. Міністерство у своїх цифрах щодо загиблих не розділяє цивільних та військових.

Тоді як деякі демократи кажуть, що прийдуть послухати звернення із поваги до Ізраїлю, зростає кількість тих, хто не хоче приходити на промову взагалі, що створює напругу на конгресовому зібранні, яке зазвичай є церемоніальним, двопартійним проявом підтримки американського союзника.

"Я хотів би, щоб він був державним діячем і робив те, що правильно для Ізраїлю. Ми всі любимо Ізраїль", — сказала нещодавно про Нетаньягу колишня спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі в ефірі CNN.

Напруга між Нетаньягу та президентом-демократом Джо Байденом стає помітною громадськості. Минулого тижня Нетаньягу звинуватив адміністрацію Байдена в тому, що США затримують американську зброю для Ізраїлю — в неділю, 23 червня, він повторив це під час розмови зі своїм урядом.

Після того, як ізраїльський прем’єр вперше висунув ці звинувачення, прессекретарка Білого дому Карін Жан-П’єр сказала: "Ми насправді не знаємо, що він має на увазі. Ми справді не знаємо".

За словами особи, знайомої з цим питанням, якій надали анонімність для обговорення цієї делікатної теми, спікер Палати представників Майк Джонсон запросив Нетаньягу до Конгресу після консультації з Білим домом. Наразі жодної зустрічі між лідерами США та Ізраїлю під час візиту Нетаньягу до Вашингтона не заплановано, повідомило джерело.

У своєму пресрелізі Нетаньягу повідомив, що він був "дуже зворушений" запрошенням виступити перед Конгресом і можливістю "представити правду про нашу справедливу війну проти тих, хто прагне нас знищити, перед обранцями американського народу та перед усім світом".

Республіканці вперше висунули ідею запросити Нетаньягу у Конгрес в березні після того, як лідер більшості демократів у Сенаті Чак Шумер, найвищий посадовець єврейського походження у США, виголосив промову в Сенаті, в якій різко розкритикував Нетаньягу. Шумер назвав ізраїльського лідера "перешкодою для миру" і закликав до нових виборів в Ізраїлі, при цьому він засудив ХАМАС і розкритикував президента Палестинської автономії Махмуда Аббаса.

Республіканці засудили цю промову як образу Ізраїлю та його суверенітету. Джонсон заявив, що запросив Нетаньягу приїхати до Вашингтона. Шумер і лідер демократів у Палаті представників Гакім Джеффріс підтримали це запрошення, хоча й неохоче. Ненсі Пелосі, яка у 2015 році, коли очолювала більшість демократів, виступала проти запрошення Нетаньягу і заявила, що надіслати запрошення йому цього разу було помилкою з боку керівництва Конгресу.

Сенатор-демократ від штату Меріленд Кріс Ван Холлен, який був присутній на зверненні Нетаньягу 2015 року як член Палати представників, сказав, що не бачить причин, чому Конгрес "має продовжувати політичну лінію порятунку" для Нетаньягу.

Конгресмен Майкл Маккол, голова Комітету Палати представників із закордонних справ, сказав, що було б "здоровим" підходом для членів обох партій бути присутніми під час промови.

"Я думаю, що багато американців, особливо молоде покоління, отримують однобічну інформацію. Я вважаю, що важливо, щоб вони почули прем’єр-міністра Ізраїлю, його погляд на ситуацію", – сказав Маккол.

Інтерв’ю із понад десятком законодавців від Демократичної партії виявили масштаб невдоволення майбутньою промовою Нетаньягу. Багато хто вважає, що це спроба республіканців посіяти розбрат серед демократів. Деякі конгресмени-демократи сказали, що прийдуть на промову, щоб висловити свою підтримку Ізраїлю, але не Нетаньягу.

Конгресмен Грегорі Мікс, головний демократ у Комітеті закордонних справ Палати представників США, сказав, що він має "обов’язок" бути присутнім через свою посаду.

Сенатор Бен Кардін, який очолює Комітет із закордонних справ у Сенаті, повідомив, що буде у Конгресі в день промови. Кардін зазначив, що у промові Нетаньягу він спробує знайти "повідомленням, яке допомогло б зміцнити підтримку потреб Ізраїлю в цій країні", і яке закладе основу для миру в регіоні.

Ще частина законодавців-демократів сказали, що почекають, чи залишиться Нетаньягу прем'єр-міністром до того часу, коли він має виступити перед Конгресом США.

В Ізраїлі відверто заявляють про невдоволення тим, як уряд Нетаньягу веде війну. До правлячої коаліції входять прихильники жорсткої лінії, які виступають проти будь-якого врегулювання з ХАМАСом.

Раніше цього місяця із військового кабінету Нетаньягу вийшов Бенні Ганц, колишній командувач армії та центристський політик. Він висловив розчарування тим, як веде війну прем’єр-міністр. Пізніше Нетаньягу взагалі розпустив кабінет.

Конгресмен-демократ Сет Магазінер сказав, що підтримує тих, "хто сподівається, що він більш не буде прем’єр-міністром до кінця липня. Я думаю, він був поганим для Ізраїлю, поганим для палестинців, поганим для Америки". При цьому законодавець додав, що вважає своїм обов’язком з’явитись під час промови, коли пере Конгресом виступає глава держави, "навіть якщо це хтось, щодо кого я маю занепокоєння та з ким не погоджуюсь".

Конгресмен Дон Беєр, який був присутній на промові Нетаньягу 2015 року, назвав її "однією з найболючіших годин", яку він провів у Конгресі. Цього разу Беєр має намір бойкотувати засідання, якщо Нетаньягу не стане "борцем за припинення вогню".

Велика частина Прогресивної фракції Конгресу — одні з найбільш критичних законодавців щодо того, як Ізраїль веде війну, як очікується, пропустить засідання з виступом ізраїльського прем'єра. одна з них - конгресвумен Праміла Джаяпал, голова фракції. У коментарі Associated Press вона сказала, що запросити Нетаньягу до Конгресу було "поганою ідеєю".

Очікується, що візит Нетаньягу у Вашингтон спричинить значні протести.

Читайте також:

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG