Спеціальні потреби

"Страхування дружби". В'єтнам приймає високопосадовця США після візиту Путіна


Помічник держсекретаря США у справах Східної Азії та Тихого океану Деніел Крітенбрінк під час візиту у В’єтнам 22 червня 2024 р. Фото: з мережі Х @TungNgoCNA
Помічник держсекретаря США у справах Східної Азії та Тихого океану Деніел Крітенбрінк під час візиту у В’єтнам 22 червня 2024 р. Фото: з мережі Х @TungNgoCNA

Помічник держсекретаря США у справах Східної Азії та Тихого океану Деніел Крітенбрінк у суботу, 22 червня, відвідав В’єтнам і заявив, що довіра у в’єтнамсько-американських відносинах на “найвищому рівні”.

Візит відбувся через день після того, як Ханой відвідував президент Росії Володимир Путін. Крітенбрінк запевнив, що його поїздка не пов’язана з візитом Путіна.

Минулого року В’єтнам визнав США своїм стратегічним партнером, піднявши дипломатичний статус між країнами до найвищого, поставивши США на той самий рівень, що й Китай, і Росія.

Як повідомляє Associated Press, зміцнення зв’язків В’єтнаму та США свідчить про те, що Ханой намагається "застрахувати свою дружбу" з іншими країнами, оскільки деякі західні компанії прагнуть диверсифікувати свої канали постачань, віддаляючись від Китаю.

Президент США Джо Байден відвідав Ханой у вересні минулого року і заявив, що його адміністрація прагне зробити В’єтнам альтернативним постачальником ключових високотехнологічних компонентів, щоб зменшити залежність США від Китаю.

Торгівля між США та В’єтнамом у 2023 році становила 111 мільярдів доларів, тоді як товарообіг між В’єтнамом та Росією сягнув лише 3,6 мільярда доларів.

Як пише New York Times, В’єтнам набуває все більшого значення і для Китаю, і для Сполучених Штатів, які змагаються за вплив у регіоні.

За даними AP, для В’єтнаму важливою лишається Росія, старий союзник з часів Холодної війни та найбільший постачальник оборонної продукції. Крім того, російські технології розвідки нафти допомагають підтримувати претензії В’єтнаму у спірному Південнокитайському морі.

Чимало оглядачів вважають, що територіальні суперечки у Південнокитайському морі, які стосуються Китаю, Філіппін, В’єтнаму, Малайзії, Брунею та Тайваню, можуть стати точкою воєнного загострення, яка в результаті може перерости у конфлікт між США та Китаєм у відкритому морі, мовиться у статті AP.

Під час візиту до В’єтнаму 20 червня Путін підписав принаймні десять угод з офіційним Ханоєм. За повідомлення російського ТАСС, президент РФ наголосив, що обидві країни зацікавлені в “розробці надійної архітектури безпеки”, що буде базуватись на незастосуванні сили та мирному врегулюванні суперечок, і де не буде місця для “закритих військово-політичних блоків”. Путін також розкритикував НАТО, яке, за його словами, створює загрози для Росії в Азії.

NYT з посиланням на аналітиків повідомляє, що частина угод між Росією та В’єтнамом, ймовірно, пов’язані з обороною та фінансуванням, розробленим для обходу міжнародних санкцій, “можливо, з оплатою у вигляді прав на нафту та газ у Південнокитайському морі”.

Дерек Гроссман, старший аналітик з оборони Rand, у коментарі NYT звертає увагу, що “В’єтнам роками не проводив серйозного оновлення своїх сухопутних сил, але, мабуть, це станеться. Можливо, ви побачите, як В’єтнам придбає нові російські танки”.

Нгуєн Фуонг, який вивчає військові справи В’єтнаму в Університеті Нового Південного Уельсу в Австралії, в інтерв’ю NYT розповів, що В’єтнам також потребує нових винищувачів і більших військових кораблів, відповідно до тих, які використовує Китай для претензій на спірні території в Південнокитайському морі.

Втім журналісти розмірковують, навіть якби Росія виділила Ганою свої кораблі, чи буде готовий В’єтнам використовувати їх у протистоянні з Китаєм за нафтові родовища у Південнокитайському морі, які були розвідані за допомогою російських технологій.

Помічник держсекретаря Блінкена Деніел Крітенбрінк під час зустрічі із міністром закордонних справ В'єтнаму Буй Тхань Сон заявив, що рішення щодо своєї зовнішньої політики ухвалює сам Ханой.

“Тільки В’єтнам може вирішувати, як найкраще захистити свій суверенітет і просувати свої інтереси”, — сказав американський дипломат, наголошуючи на економічних відносинах між В’єтнамом та США.

Читайте також:

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG