Спеціальні потреби

Експерти: європейські країни НАТО мусять збільшити витрати на оборону


Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ

Американські представники застерігають європейських союзників про зростання розриву у витратах на оборону між США та рештою членів НАТО. Застереження лунають у той час, як Росія святкує річницю окупації Криму і далі підтримує сепаратистів на сході України. Країни Східної Європи та Балтії говорять про пряму загрозу і їм. Але не всі вони готові платити за свою безпеку.

Минулого тижня у Ризі вивантажували американські танки. На подію навмисно запросили пресу і назвали це підтвердженням солідарності з країнами Балтії, які відчувають потребу захисту в умовах підвищеної агресивності Росії.

Слова генерал-майора американської армії Джона О’Коннора мали бути цьому підтвердженням:

«Ми можемо забезпечити наших союзників бойовою підтримкою там і тоді, коли виникне така потреба. Ми запевняємо латвійський народ і країни-союзники, що американська армія і Європа нададуть негайну підтримку з повітря, з моря і з суходолу».

Після російської окупації Криму і втручання на сході України НАТО неодноразово застерігало про зростання загрози з боку Росії.

Торік на саміті НАТО в Уельсі країни альянсу зобов’язалися, що кожна з них витрачатиме на оборону не менше 2% ВВП. Але дослідник Лукаш Кулеса з колегами підрахували, що окрім Сполучених Штатів, з-поміж союзників НАТО у Європі, лише Естонія виконує це зобов’язання.

Лукаш Кулеса з організації «Європейська мережа лідерства» говорить:

«Кілька країн роблять протилежне до того, що вони пообіцяли в Уельсі, тобто вони зменшують військові витрати».

Великобританія – зазвичай один з найнадійніших американських союзників у НАТО – зараз витрачає на оборону близько 2%, але наступного року цей показник знижуватиметься.

Це означає, що здатність британців брати участь у бойових операціях може зменшитися. Каже Бен Баррі з «Міжнародного інституту стратегічних досліджень»:

«Британська армія вже не має стільки солдатів, щоб, як колись, брати учать у міжнародних операціях. На додаток і американська армія скоротилася. Отже можна сказати, що і США стали більш залежними від партнерів, коли йдеться про формування бойових сил для міжнародних операцій».

Однак частка Сполучених Штатів у загальних витратах НАТО на оборону постійно зростає, каже Лукаш Кулеса:

«Зараз це понад 70%, що на 20% більше, ніж у часи «холодної війни». І це нездорова ситуація, бо в деяких країнах складається думка, що їм навіть не треба намагатися».

Видатки на оборону у Європі не зменшує лише маленька Естонія, яка вірно тримається обіцяних 2% ВВП.

«Це також потужний політичний сигнал про те, що країни, які стурбовані питаннями безпеки, готові за це платити».

Чимало фахівців вважають, що американська та європейська військова техніка й зброя краща ніж російська, але командування НАТО застерігає, що Росія витрачає на оновлення своєї армії величезні суми.

Саме на це звертає увагу Бен Баррі з «Міжнародного інституту стратегічних досліджень»:

«Є певні потужності російської армії, які США і НАТО вважають серйозними. Наприклад ядерна зброя, здатність росіян забезпечувати багаторівневу протиповітряну оборону. Хоча їхні танки й бронетехніка не досягають таких стандартів як найкращі західні зразки, наприклад Leopard 2A7, або M1 Abrams».

Саме таку техніку зараз перевозять у східну частину Європи та в країни Балтії. Американські кораблі брали участь у навчаннях НАТО в Чорному морі. У той час як Росія збільшує свою військову потугу, союзники НАТО змушені діяти, щоб урівноважити сили в Європі.

XS
SM
MD
LG