Спеціальні потреби

Посол Моцик: Україні слід скористатися досвідом Польщі


"Поставивши" на Америку, Україна не помилиться - екс-посол до США, Польщі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

"Поставивши" на Америку, Україна не помилиться - екс-посол до США, Польщі. Відео

За минулий рік відносини між Україною та США вийшли на рівень стратегічного партнерства - заявив Олександр Моцик, колишній посол України у США, який днями завершив свою каденцію у Вашингтоні.

В ексклюзивному інтерв’ю «Голосу Америки» дипломат розповів як Україна може скористатися з такої ситуації і порадив подивитися на досвід її західного сусіда.

«Останній рік ми працюємо в цілодобовому режимі, щоб отримати якнайбільше підтримки від Сполучених Штатів. Згадайте, що президент і прем’єр-міністр за цей час говорили з президентом і віце-президентом США по телефону більше ніж всі їхні попередники за весь час незалежності України».

За словами Олександра Моцика, Україна зобов’язана скористатися цією історичною ситуацією, аби пришвидшити проведення необхідних економічних та політичних реформ, як це зробила свого часу Польща.

«Я хочу привести приклад Польщі, де я працював послом чотири з половиною роки. Поляки у свій час теж поставили на Сполучені Штати і не помилилися. Вони виконали усі свої стратегічні завдання, які перед собою ставили. Вони вступили в НАТО, вони стали членом Європейського Союзу. Вони реформували країну на ринкових принципах. І сьогодні Польща, яка у 90 році була така ж бідна, як Україна, а то ще й бідніша, сьогодні ВВП Польщі в 4 рази більший ніж в України. І я можу вам сказати, що зміни просто фантастичні».

Коли у нас буде така ситуація, яка дозволить працювати бізнесу. Працювати легко і успішно, а ми дуже близькі до того тому, що всі реформи, які здійснюються, працюють на створення такої атмосфери, то звичайно, що багато українців повернуться в Україну

Коли у нас буде така ситуація, яка дозволить працювати бізнесу...ми дуже близькі до того , що всі реформи, які здійснюються, працюють на створення такої атмосфери, то звичайно, що багато українців повернуться в Україну
Олександр Моцик

Україна багато у чому подібна на Польщу, тому досвід західного сусіда буде їй дуже доречний, переконаний дипломат.

«Ми дуже близькі. Не треба знову велосипед вигадувати. Польщу зробили 4 проекти. Перший проект – це ринкова реформа. Ми пам’ятаємо, «реформа Бальцеровича», коли одного дня був «введений капіталізм». Так багато було банкрутств, нарікань, але дуже швидко Польща почала виздоровлювати економічно і то був початок успішного розвитку. Друге – це система реформування місцевих органів влади. І це поляки, вважають, була найуспішніша реформа, того, що вона підняла ініціативу знизу. Люди зрозуміли, що не уряд в столиці, а вони відповідають за своє майбутнє, за майбутнє своїх дітей. І, яке буде життя в їхній громаді, які там будуть дороги, які там будуть мости, які там будуть будинки, … школи, все таке інше. Третій фактор – вступ до НАТО. Польща отримала гарантію безпеки у вигляді парасольки НАТО. І четверте – це вступ до Європейського Союзу».

У Сполучених Штатах, каже Олександр Моцик, сьогодні опинилося багато українців, які за останні роки, з різних причин, виїхали з України. Ці люди, отримують західну освіту, набувають досвіду і є безцінним капіталом, який зможе в майбутньому допомогти Україні.

«Коли у нас буде така ситуація, яка дозволить працювати бізнесу. Працювати легко і успішно, а ми дуже близькі до того тому, що всі реформи, які здійснюються, працюють на створення такої атмосфери, то звичайно, що багато українців повернуться в Україну, як це зробили поляки, угорці, чехи, словаки, коли були у такій же ситуації як ми. Так що питання у тому, щоб ми у себе вдома навели лад, і тоді Україна буде набагато відкритіша і доступніша і привабливіша для іноземних інвесторів, в тому числі і для українців».

Втім питання надання подвійного громадянства таким емігрантам, посол Моцик вважає – передчасним.

«Я колись вів переговори з Росією у 95 році стосовно надання подвійного громадянства. І тоді був дуже сильний тиск з боку Росії, щоб ми погодилися на таку концепцію. Я виступав категорично проти того. Була небезпека, що в Криму населення отримає російський паспорт, те ж саме на Донбасі і ми мали б можливу ситуацію, яку ми маємо сьогодні ще багато років до того. Тому загалом, я цю концепцію підтримую, але вона не на сьогодні. Треба до цієї концепції дорости і рухатися по правилах Ради Європи, яка допускає що у певних випадках, коли мова йде про родинні зв’язки, шлюб, допускається подвійне громадянство. Але так щоб сьогодні відкрити подвійне громадянство повністю, я вважаю що це ще рано».

Дивіться також: Посол Моцик: Кризу на Донбасі вирішить дипломатія, але Україні повинні дати зброю

Посол Моцик: Кризу на Донбасі вирішить дипломатія, але Україні повинні дати зброю
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:41 0:00

  • 16x9 Image

    Руслан Петричка

    Руслан Петричка – керівник Української служби Голосу Америки. В журналістиці - з 1998 року. Працював репортером, телевізійним ведучим, продюсером. На Голосі Америки спеціалізуюся на питаннях внутрішньої політики США та українсько-американських відносинах.

Відео - найголовніше

Чотири уроки війни. Думки західних аналітиків. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00
XS
SM
MD
LG