Спеціальні потреби

Західні уряди могли б допомогти сім'ям мобілізованих українців – генерал-майор армії США у відставці


Новобранець 3-ї десантно-штурмової бригади тренується у Києві, 17 травня 2024 р. AP Photo/Efrem Lukatsky
Новобранець 3-ї десантно-штурмової бригади тренується у Києві, 17 травня 2024 р. AP Photo/Efrem Lukatsky

Американські військові говорять, що для перемоги Україні потрібне більше військо, а отже, мобілізація – це те, без чого не вдасться захистити Україну.

Колишній командувач Сухопутних військ США в Європі Бен Годжес нещодавно заявив, що українці мають активніше вести мобілізацію.

Він каже, що був дуже здивований, коли дізнався, що в Україні ведуться дебати про те, щоб зменшити вікову границю з 27 до 25 років, бо, за його словами, у більшості країн Європи та США це 18 чи 19 років.

"Я розумію, що є побоювання втратити цілу генерацію молодих чоловіків, але ми говоримо про те, що потрібно рятувати країну", – наголосив генерал у відставці в одному з нещодавніх інтерв'ю.

Без цього, за його словами, Україна ризикує втратити закордонну підтримку, якщо з’ясується, що значна частина країни не готова іти служити.

У перші дні повномасштабного вторгнення Росії до України їхали чоловіки з-за кордону. З 24 лютого до 21 березня 2022 року майже 400 тисяч громадян України перетнули кордон на в'їзд до держави і більшість серед них була чоловіки (приблизно 75-80%), свідчила Держприкордонслужба.

Але після двох років війни ентузіазм українських чоловіків значно зменшився. В Україні говорять про сотні тисяч чоловіків призовного віку, які переховуються від призову в Україні, або перебувають за кордоном.

Деякі країни вже висловили готовність вислати українців, які шукали там прихистку від війни. Проте, не всі військові експерти підтримують такі дії.

Генерал-майор армії США у відставці Гордон Девіс-молодший, колишній заступник помічника генсека НАТО з питань інвестицій в оборону, вважає, що мобілізація є потрібною, але примусове повернення не принесло б бажаних результатів.

“Я не думаю, що ми можемо говорити про екстрадицію, це було б контрпродуктивним”, – каже генерал-майор в інтерв’ю журналісту Голосу Америки Андрію Борису.

Американський військовий посадовець у відставці гіпотетично припускає, що країни-союзниці могли б забезпечити транспортування для тих українців – чоловіків і жінок – які живуть за кордоном і хочуть повернутися до України воювати.

Але він додає, що при цьому їхнім сім’ям, які залишаться у західних країнах, уряди могли б надати економічну допомогу, якщо родичі, що поїдуть на війну, були їхніми годувальниками.

Загалом ситуацію із залученням до війни постійних резидентів західних країн Девіс назвав делікатною. Він також додав, що мобілізація – це не лише нагальне питання, але і потреба на перспективу 2-4 років наперед.

Тому, каже експерт, повинна бути створена система, що була б максимально справедливою для чоловіків і жінок в Україні, зокрема і щодо ротації військовослужбовців, щоб мобілізація була більш прийнятною для суспільства.

А людям слід пояснювати, що це є "боротьба нашого покоління і боротьба за майбутнє України та майбутніх поколінь", каже Девіс.

Крім того, наголошує експерт, від Заходу залежить допомога Україні, що може зменшити обсяги і потреби у живій силі.

Тим часом видання The Washington Post стверджує – українські чоловіки за кордоном “висловлюють гнів через тиск”, який вони відчувають з приводу необхідності повернутися.

Таким тиском у коментарях виданню українці назвали ситуацію довкола призупинення консульських послуг для українських чоловіків призового віку за кордоном.

Як повідомляв Голос Америки, Україна вже відновила надання консульських послуг за кордоном, але заявники повинні додатково надавати військово-обліковий документ.

“Жодних обмежень або примусового повернення громадян України будь-якої статі чи віку до країни, яка перебуває у стані війни, не буде”, – сказала віцепрем’єр-міністерка України Ольга Стефанішина в інтерв'ю для Deutsche Welle.

Про зміни у консульських послугах посадовиця пояснила:

"Ми повинні переконатися, що маємо належні дані тих чоловіків, які перебувають за кордоном. Тому нам потрібно було зібрати інформацію, для чого ми й вжили деяких тимчасових заходів, які дозволили нам провести цей "аудит".

Це не обов’язково відразу вплине на мобілізацію на передову, каже Стефанішина. "Це просто збір даних", - додала вона.

Разом з тим посадовиця зауважила: “В Україні війна, наші найкращі люди гинуть. І тут немає простих рішень. Все ж, коли мова йде про службу в збройних силах у будь-якій країні, рішення таки мають бути прийняті, тому що ми повинні воювати і повинні вистояти".

Головна критика нового українського закону про мобілізацію полягає у відсутності обмеження строку служби, констатує видання BBC. Воно також стверджує, що ті, хто хотіли піти добровольцями у військо, "зробили це давно, вони і або мертві, або поранені, або виснажені на передовій".

Наприкінці минулого року міністр оборони Рустем Умєров в інтерв'ю німецьким журналістам заявив, що шукатиме шляхи для повернення з-за кордону тих чоловіків, які незаконно виїхали.

Українських чоловіків віком від 25 до 60 років "запросять" зʼявитися до призовних пунктів ЗСУ, інакше до них будуть застосовані санкції. Усе це - з огляду на те, що Україна потребує майже пів мільйона військовослужбовців для відсічі агресії Росії, цитує Радіо Свобода підрахунки військово-політичного керівництва країни.

Але згодом з огляду на суспільний резонанс у Міноборони повідомили, що німецьке видання Bild змістило акценти, а Умєров мав на увазі кампанію рекрутингу громадян України за кордоном.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG