Спеціальні потреби

Журналісти вимагають від Януковича зупинити тиск на ЗМІ


Українські журналісти вимагають від президента Віктора Януковича зупинити тиск на медіа. Вони звинувачують владу у переслідуванні незалежних ЗМІ, зокрема Інтернет-газети «Лівий берег» та телеканалу TVi. Кримінальні справи проти них відкрили всупереч рішенню Верховної ради про мораторій на перевірки ЗМІ в передвиборчий період. Керівники ГПУ до журналістів не вийшли, проте президент Янукович заявив, що занепокоєний порушенням кримінальних справ проти «Лівого берега» та TVi і тиску на ЗМІ не схвалює. Він також доручив генпрокурору та головному податківцю перевірити законність відкриття кримінальних справ.

Обурені медійники кажуть, що такого неприхованого тиску на журналістів в Україні ще не було. Протестувати проти дій силовиків щодо Інтернет-газети «Лівий берег» та телеканалу TVi медійники прийшли до Генпрокуратури. Керівники ГПУ бажання вислухати журналістів не виявили – мовляв, генпрокурор у відпустці, а його заступник – в адміністрації президента. Протестувальників навіть лякали бомбою і забороною суду проводити масові акції в центрі столиці. Мітингарям так і не пояснили, чому, всупереч мораторію, влада наїжджає на пресу.
Цю ситуацію хтось може використовувати у політичній боротьбі, як про це пишуть. Це може бути зачистка медіапростору перед виборами. Це може бути все що завгодно, але це однозначно незаконні дії, які обмежують право журналістів працювати», – пояснює Микола Княжицький.

Керівник телеканалу TVi Микола Княжицький може опинитися за ґратами. Проти нього порушили справу за звинуваченням у махінаціях з податками, хоча він каже, що насправді держава заборгувала телекомпанії. Саме з розслідувань журналістів TVi стали відомі подробиці корупційних оборудок українських урядовців. Княжицький досі не знає, хто дав команду закрити рота каналу.

«Цю ситуацію хтось може використовувати у політичній боротьбі, як про це пишуть. Це може бути зачистка медіапростору перед виборами. Це може бути все що завгодно, але це однозначно незаконні дії, які обмежують право журналістів працювати», – пояснює він.

Мустафа Наєм з «Української правди» вважає, що такий тиск відразу на декілька редакцій не міг не узгоджуватися з першою особою держави:

«Я знаю, хто відповідальний в цій країні за те, що робиться. Це той, хто призначає керівників правоохоронних органів – це Віктор Янукович. Він може припинити це одним своїм словом. Але ця людина мовчить. Я думаю, що він і є головною особою, яка за все відповідає. Всі інші люди – його підлеглі».

З ним погоджується голова парламентського комітету з питань свободи слова Юрій Стець, який називає справи проти «Лівого берега» та каналу TVi політично вмотивованими.

«Ми ж не бачимо якихось судових позовів або кримінальних справ проти телеканалу Інтер, який належить Хорошковському. Але ми бачимо системний тиск на телеканал TVi, на якому є можливість опозиції говорити свою точку зору. Тому те, що відбувається – це дуже чітка зачистка телевізійного поля перед парламентськими виборами», – заявив депутат в інтерв’ю Голосу Америки.
XS
SM
MD
LG