Спеціальні потреби

США попереджають про можливі санкції щодо України


Попередженням про можливі санкцій щодо України називають експерти проект резолюції, який підготував та подав до Конгресу республіканець, голова Гельсінської комісії США Крістофер Сміт. Якщо США та країни Західної Європи таки почнуть вводити санкції – Україна піде слідами Білорусі на зовнішньополітичній арені, переконані експерти.

Резолюція стала нагадуванням про занепокоєність Америки погіршенням демократичних процесів в Україні. Якщо її буде прийнято, то Конгрес США зможе офіційно вимагати від президента України Віктора Януковича звільнення екс-прем’єра Юлії Тимошенко та інших членів колишнього уряду. Резолюція також закликає не видавати американських віз українським чиновникам, яких називають причетними до антидемократичних дій.

В Україні сигнал зрозуміли скоріше як пораду, яка не матиме зобов’язуючого характеру, про це заявив директор департаменту інформаційної політики Міністерства закордонних справ Олег Волошин в ефірі телеканалу ТВі.

«Резолюція – це сигнал. Резолюція не має, на відміну від, наприклад, списку Магнітського, зобов’язуючого характеру. Резолюція – це просто позиція, це заклик, тому говорити на сьогоднішній день про реальні санкції, м’яко кажучи, зарано», - сказав Волошин.

Проте, експерти схиляються до іншої думки. Саме те, що вже були прецеденти, коли в США переходили від резолюцій до дій, є доказом того, що на Заході серйозно задумалися про можливість запровадження санкцій щодо України.
«Резолюція – це сигнал. Резолюція не має, на відміну від, наприклад, списку Магнітського, зобов’язуючого характеру. Резолюція – це просто позиція, це заклик, тому говорити на сьогоднішній день про реальні санкції, м’яко кажучи, зарано».
Олег Волошин


«На мою думку, санкції – це дуже реалістично. Це дуже тривожний сигнал - попередження деяким українським чиновникам, що для них щось змінитися, якщо вони будуть продовжувати діяти у тому ж дусі», - сказав Голосу Америки експерт Інституту євро-атлантичного співробітництва Володимир Горбач. «Це також застереження проти розрахунку українських політиків, що Захід все пробачить, щоб не віддати Україну Росії, цей розрахунок – хибний».

Попри незначну увагу до резолюції з української сторони, експерти називають її першою формою попередження, наступними можуть бути заборона вести бізнес з певними українськими компаніями, а також замороження рахунків української влади закордоном.

Білоруський сценарій для України

За демократичністю України зараз активно спостерігають не тільки зі сторони США та Західної Європи, а й у Росії – тут збігаються інтереси всіх трьох сторін. Попри те, що російські вибори не багато західних країн наважилися назвати демократичними, Москва буде активно слідкувати за демократичністю голосування в Україні. Головним чином тому, що визнання виборів в Україні недемократичними призведе до фактичної ізоляції країни з боку Заходу. Експерти припускають, що в Україні можуть розіграти «Білоруський сценарій», який найбільше вигідний Росії. Якщо буде слабкий президент - непопулярний ні у власній країні, ні закордоном, то ним буде простіше маніпулювати.

«Якщо Україна ніяк не буде реагувати на критику Заходу, то Москві залишиться просто сидіти і чекати поки режим Януковича впаде в обійми Путіна, якщо ж цього не станеться Москва може почати застосовувати економічні санкції, як, наприклад, ціна на газ», - сказав Горбач.

У випадку ж, якщо Україна ігноруватиме критику Заходу, то економічної підтримки годі буде й чекати. У цьому випадку, експерти говорять про два потенційні шляхи виходу з ситуації – повертатися до переговорів з Росією, або налагоджувати економічні стосунки з Китаєм. У будь-якому випадку умови для країни будуть змінюватися у гірший бік.

«У переговорах з Росією українському уряду доведеться здавати якісь свої стратегічні позиції. Якщо ж шукати порятунку у Китаю, то це також дуже сумнівно, адже передбачатиме або особливі умови доступу до ресурсів – землі, або особливі умови для китайського бізнесу в країні. Тому в обох випадках Україна програє», - сказав Голосу Америки старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Ігор Шевляков.

Сполучені Штати не махнули рукою на Україну, експерти говорять про величезний карт-бланш, який було надано уряду Януковича, і який так і не було виправдано, тому те, що відбувається зараз у стосунках України та Заходу називають стратегічною паузою, яка має чимось закінчитися після виборів.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG