Спеціальні потреби

Журналісти кажуть НІ закону про наклеп


«Захисти своє право знати. Скажи «НІ» закону про наклеп». Такий банер з’явився у вівторок на сайтах кількох десятків популярних Інтернет-видань. Українські журналісти розпочали акцію протесту проти закону про наклеп, вважаючи його загрозою для існування свободи слова.

Акцію підтримав, зокрема, журнал «Корреспондент». Цього тижня видання вийде з порожньою обкладинкою. «Ми вийшли з порожньою обкладинкою, тому що нас намагаються заткнути, а у вас відбирають право знати правду», – прочитають читачі на першій сторінці тижневика.

«Вважаємо, що парламентська більшість під виглядом закону про наклеп вводить закон про цензуру».
Учасники акції видали спільну заяву, в якій протестують проти наміру влади запровадити кримінальну відповідальність – аж до п’яти років ув’язнення – за наклеп. Як стверджують журналісти, це «зруйнує свободу висловлювань у країні, оскільки змусить багатьох журналістів відмовитись від будь-якої критики на адресу влади, котра може бути згодом названа наклепом».

«Вважаємо, що парламентська більшість під виглядом закону про наклеп вводить закон про цензуру», – заявили організатори акції і зажадали відкликання законопроекту. Протестувальники стверджують, що закон стосується не лише журналістів і є загрозою для всього громадянського суспільства.

А тим часом представники парламентської більшості, які проголосували закон про наклеп у першому читанні, запевняють, що журналісти непокояться даремно. Мовляв, не йдеться про жодні зазіхання на свободу слова, а лише про очищення ЗМІ від замовних статей, які очорнюють чесних політиків. Про це заявив у вівторок «диригент» парламентської більшості, заступник керівника фракції Партії регіонів Михайло Чечетов. Він також запевнив, що до виборів цей «вибухонебезпечний» закон прийматися не буде.

Перший віце-спікер комуніст Адам Мартинюк так само заспокоює: мовляв, у кінцевій редакції найжорсткіші міри покарання, зокрема й тюремне ув’язнення, вилучать. З критикою кримінальної відповідальності, передбаченої законом, виступив і віце-прем’єр Борис Колесников. Регіонал назвав це «повним ідіотизмом» та запевнив: «у такому вигляді законопроект ніколи в житті Віктор Янукович не підпише». Про те, що президент не підпише закон у його нинішньому вигляді, заявила також днями його радниця Ганна Герман.

Однак журналісти не ймуть віри. Як вони нагадують, такі ж категоричні запевнення – нізащо не підпише! – лунали й щодо скандального мовного закону Ківалова-Колесниченка. Тоді президент начебто переймався сумною долею державної мови, кликав до себе радитись представників інтелігенції. А потім узяв і підписав.

«Карати будуть якраз не тих, хто свідомо бреше (бо за такими, як правило, стоять певні політичні сили, які зуміють «відмазати» своїх шісток), а якраз будуть карати тих, хто проводить незалежні журналістські розслідування».
Юрій Луканов
Те, що в остаточній редакції закону викреслять найжорсткіше покарання – тюремний строк – більше схоже на правду, – вважає голова Незалежної медіа-профспілки України Юрій Луканов. Проте за його словами, це справи не міняє.

«Зараз влада діє за російським сценарієм. Запропонували кримінальну відповідальність, а потім вдадуть, що вони за свободу слова, і відмовляться від кримінальної відповідальності, залишать великі штрафи. Звичайно, якщо журналіст не сидить у тюрмі – це добре. Але якщо йому випишуть якийсь шалений штраф, то результат для влади буде досягнутий. Усі залякані, усі мовчать», – сказав Луканов «Голосу Америки».

Закон про наклеп є у руках влади інструментом, щоб знищити свободу слова, – каже голова Незалежної медіа-профспілки.

«Звісно, журналісти далеко не святі. Багато з них дійсно пишуть неправду – дехто на замовлення, дехто просто помиляється. Але річ у тому, що карати будуть якраз не тих, хто свідомо бреше (бо за такими, як правило, стоять певні політичні сили, які зуміють «відмазати» своїх шісток), а якраз будуть карати тих, хто проводить незалежні журналістські розслідування – про Межигір’я, про вишки Бойка, про лавочки у Харкові за сотні тисяч гривень та про інші зловживання влади. Тому цей закон однозначно спрямований на те, щоб закрити журналістам рота. І тому треба домогтися, щоб цей закон не був ухвалений», – сказав Луканов.

Хто справжній ініціатор нової атаки на свободу слова, проголошеної вустами депутата Журавського, хто дав відмашку голосувати за закон про наклеп? Журналіст не вагається з відповіддю.

«Відповідальний Віктор Янукович, а хто ж іще? Звісно, він, як завжди, робитиме круглі очі та розповідатиме про свою любов до свободи слова. Це гра на публіку, аби у людей склалося враження, що він до цього не причетний. Насправді це його пряма вказівка», – переконаний голова медіа-профспілки.

Нагадаємо: 18 вересня Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект, що запроваджує кримінальну відповідальність за наклеп. Автор одіозного документа депутат-регіонал Віталій Журавський заявив, що з допомогою законопроекту хотів підвищити відповідальність усіх, хто зазіхає на честь, гідність і ділову репутацію громадян.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG