Спеціальні потреби

Важливість для США киргизької авіабази Манас


Геополітичне розташування Киргизстану робить цю невелику і досить бідну країну важливою для регіону. Саме тут є військові бази і Росії, і Сполучених Штатів. Враховуючи, що угода про оренду з Росією була підписана 1993 року і становить лише чотири з половиною мільйона доларів на рік, уряд в Бішкеку зробив рішення вимагати від Москви підвищення плати в чотири рази. Торік уряд країни вже досягнув із США домовленості про істотне підвищення орендної плати за військово-повітряну базу в Манасі.

Для американських солдатів 101-ої повітряно-десантної бригади транзитний центр на військово-повітряній базі Манас є частинкою Америки всередині Центральної Азії. В двох годинах льоту – кінцевий пункт призначення: Афганістан. Танкери з Манаса заправляють винищувачі, що патрулюють над Афганістаном, а це дозволяє їм літати без необхідності сідати на території Афганістану. Постійні напади талібів на вантажні конвої в Пакистані роблять цей повітряний коридор надзвичайно важливим.

Командир бази полковник Двайт Соунс каже, що Киргизстан є перлиною Центральної Азії завдяки своєму розташуванню і впливу на довколишні країни.

Днями сутички між киргизами і узбеками в районі міста Ош, що за 320 кілометрів від Манаса, спалахнули коли полковник Соунс прибув на базу. В минулому політичні пристрасті киргизів часто скеровувались проти американської бази. Торік парламент країни проголосував за те щоб закрити американську базу. Вашингтон запропонував збільшити орендну плату майже в чотири рази до 60 мільйонів

Докторант Алішер Хамідов каже:

«Тепер ці партії знову агітують за закриття бази. Вони наполягають, що всі проблеми республіки пояснюються західною присутністю. Я бачив політиків, які закликають закрити базу в сподіванні, що це дасть Киргизстану стабільність і суверенітет».

Проти американскької присутності виступає і Москва. Росія правила Киргизстаном від 1876-го року, аж до розвалу СРСР у 1991. Але сьогодні це єдина країна у світі, на тертиорії якої містяться одночасно військові бази і американців, і росіян. Російський радник Леонід Бондарець вказує, що американська база була відкрита 2001-го року, і мала існувати лише рік. У подальшій присутності тут американців він вбачає плани США укріпити свої позиції в регіоні, здобути доступ до газу і нафти Центральної Азії і корисних копалин Афганістану.

Росія все ще дуже впливова в Киргизстані. Більшість людей старших 30 років володіють російською. П’ята частина робочої сили працює в Росії. Гроші, які вони висилають додому, є важливою допомогою цій збіднілій республіці з населенням в дещо більше п’яти мільйонів.

Полковник Двайт Соунс розповідає, що американці з бази в Манасі невтомно працюють над завоюванням симпатій місцевого населення:

«Тут присутній і соціально-культурний аспект, а саме: коли ми знімаємо військову форму і одягаємось по-спортивному, використовуючи найменшу можливість зіграти з місцевими матч в фубол чи волейбол. Або коли ми ходимо на балет в місцевому театрі чи запрошуємо мера до нас на день незалежності – все це частина налагодження дружніх відносин».

В столичному Бішкеку аналітик Валентин Богатирьов каже, що ставлення киргизів до американської присутності дещо пом’якшилось. Головні політичні сили почали цінувати внесок американців в державний бюджет, в удосконалення міжнародного аеропорту в столиці і працевлаштування на базі дев’ятисот місцевих робітників. Завдяки цьому американська сторона сподівається, що попри непередбачуваність настроїв місцевих політиків ці важливі двері до Афганістану лишатимуться відкритими.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG