Спеціальні потреби

За гроші донорів Україна найме ефективних радників-українців


Хто допоможе Україні найняти ефективніших чиновників. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00

Хто допоможе Україні найняти ефективніших чиновників. Відео

Україні треба трансформувати своє державне управління. Ці люди, з новими уявленнями, будуть завербовані до нового уряду на зарплату, яка дозволятиме їм не залежати від корупції

В українському уряді повинні працювати високоосвічені чиновники, налаштовані на проведення реформ і службу людям, і за гарну зарплату. Саме на здійснення цієї мети спрямований новий проект, який фінансово підтримали Європейський Союз, Європейський банк реконструкції та розвитку, а також – уряди США, Данії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Нідерландів, Польщі, Швеції, Швейцарії та Великобританії.

Про те, чим цей проект відрізнятиметься від роботи десятків радників, що вже працюють в українському уряді, «Голос Америки» розмовляв з виконавчим директором ЄБРР зі Східної Європи та Кавказу Френсісом Маліжом, який приїхав у Вашингтон на збори МВФ та Світового банку.

ЄБРР вже підтримує роботу групи стратегічних радників Лєшека Бальцеровича та Івана Міклоша. Але цього не достатньо, говорить Маліж.

«Роль радників – переконатися, що коли уряд думає над тим, що далі зробити, вони можуть прийняти рішення, яке базується на інформації, яке бере до уваги досвід інших країн. Але, звичайно, - це маленька група, яка працює над багатьма питаннями. Цього не достатньо. І саме тому ми об’єдналися з ЄС та урядом України, щоб надати ще один компонент архітектурі реформ в Україні. Це – групи підтримки реформ і Офіс впровадження реформ. Останній буде знаходитися в офісі прем’єр-міністра».

Це не високооплачувані іноземні консультанти. Це українці, кваліфікація яких відповідає потребам майбутнього уряду.
Франсуа Маліж, виконавчий директор ЄБРР зі Східної Європи та Кавказу

Маліж розповідає, що на початковому етапі групи підтримки реформ працюватимуть в чотирьох міністерствах - фінансів, сільського господарства, транспорту та інфраструктури і економіки. Згодом до проекту зможуть приєднатися і інші міністерства.

«Ми бачимо, що коли ми хочемо впровадити реформи, це вимагає підтримки кількох міністерств. Це не є високооплачувані іноземні консультанти. Це українці, кваліфікація яких відповідає потребам майбутнього уряду. Їхнє завдання буле подвійним. Частина групи працюватиме над пріоритетними реформами, які кожний міністр хоче здійснити в його секторі економіки. А інша частина групи працюватиме над реформуванням самого міністерства».

Всього буде найнято близько 30 – 40 осіб на короткотермінові контракти в кожне міністерство. Зарплати, що будуть порівняними з зарплатами чиновників в Естонії чи Польщі, фінансуватимуться за рахунок донорських коштів. Всього на цей проект донори наразі виділяють два мільйони євро щорічно, триватиме він пару років - залежно від наявності фінансування та потреб, і передбачається, що з часом ці люди стануть основою майбутнього українського уряду.

«Україні треба трансформувати своє державне управління. Ці люди, з новими уявленнями, будуть завербовані до нового уряду на зарплату, яка дозволятиме їм не залежати від корупції чи бути змушеними працювати на двох роботах», - говорить Маліж.

Чимало ж чиновників міністерств, що вже працюють, будуть змушені залишити свої посади.

Забагато людей в уряді витрачають свій час на питання державних підприємств. Немає жодної причини, чому український уряд має бути в готельному бізнесі чи в логістиці.
Франсуа Маліж, виконавчий директор зі Східної Європи та Кавказу

«Частина плану, який команди мають розробити, - шляхи зменшення бюрократії і заміни неефективної бюрократії більш ефективним управлінням. Наприклад, цьому має допомогти реформа державних підприємств і приватизація. Забагато людей в уряді витрачають свій час на питання державних підприємств. Немає жодної причини, чому український уряд має бути в готельному бізнесі чи в логістиці»,- каже він.

Саме від успішної приватизації державних підприємств, говорить Маліж, буде залежати і обсяг інвестицій банка в українську економіку. Очікується, що до кінця року загальна сума інвестицій ЄБРР в Україні становитиме від 400 до 500 мільйонів євро, що вдвічі менше, ніж минулого року.

«Успішна приватизація таких компаній як ОПЗ, обленерго та інших компаній, які знаходяться в державній власності і які мають бути приватизовані, - ключ до повернення інвестицій в Україну, що стане ключом до зростання і, в свою чергу, - ключом до успішних реформ», - переконаний виконавчий директор ЄБРР зі Східної Європи та Кавказу Френсіс Маліж.

Дивіться також: Уперше в історії американських виборів один з кандидатів погрожував опоненту тюрмою у разі власної перемоги.

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG