Спеціальні потреби

Як за рік стати енергетично незалежним від Росії - розповів міністр енергетики Литви


Міністр енергетики Литви Рокас Масюліс
Міністр енергетики Литви Рокас Масюліс

Литва вже не відчуває тиску Росії під час переговорів про постачання енергоносів з «Газпромом», - про це в ексклюзивному інтерв’ю «Голосу Америки» розповів міністр енергетики Литви Рокас Масюліс.

«Ми вже не відчуваємо того тиску, особливо того, який був у газовій сфері. Можна це так пояснити. Перед тим, як ми побудували термінал скрапленого газу в Литві, переговори завжди велися на державному рівні. Зараз переговори ведуть компанії. Це значить, що вже немає впливу на державу, лише комерційні питання лишаються у цих переговорах».

Після того, як у «Газпрому» з’явились конкуренти, на енергетичних переговорах мова йде лише про економіку. Це те, що міністр Масюліс називає «здоровою ситуацією» в енергетичній сфері.

«Я думаю, це заспокоїло і нас, і «Газпром». Ми розглядаємо «Газпром» як одного з багатьох постачальників. Якщо він запропонує добру пропозицію, ми звісно на неї погодимось. За рік ситуація повністю змінилась і нормалізувалась».

При цьому міністр енергетики Литви не виключає, що тепер Росія може знайти інши важелі енергетичного тиску на партнерів. Одним із таких геополітичних важелів може стати компанія «Росатом».

«Якщо подивитись на російську енергетичну стратегію, «Газпром» був найсильнішою компанією, яка приносила євро та долари для Росії. Та після того, як у Польщі та Литві з’явились термінали для скрапленого газу (може ще один побудують у Хорватії), ситуація змінюється. В Європі вже є альтернатива».

«То ж Росія шукає інших можливостей для експорту, інших можливостей використання енергетики для впливу на геополітику. І вони це знайшли, цю роль виконуватиме «Росатом». Я думаю, «Росатом» буде, якщо так можна сказати, другим «Газпромом», - розповів в інтерв’ю «Голосу Америки» Рокас Масюліс.

Не лише побудова терміналу сприяла енергетичній незалежності, зауважує литовський урядовець. Спільне бажання різних політичних партій – досягти незалежності від Росії – допомогло прийти до нинішнього стану відносин з Росією.

«Газпром» нам завжди підвищував ціни на газ. Був такий період, коли Литва платила за газ найвищу ціну у всьому світі, навіть дорожче, ніж Японія (А Японія може приймати лише скраплений газ, який завжди дорожчий). І тодішні наші політики вирішили, що досить. Треба серйозно братися за цю справу і все зробити до кінця.

«І я дуже гордий за свою країну, що все так сталося, попри зміну влади в країні. Консерватори почали всі проекти, а соціал-демократи закінчили. 8 років у Литві була дуже стабільна ситуація, і всі розуміли, що це треба для країни. Я думаю, це дуже великий крок у Литві. І зараз, коли ми бачимо, що це працює, ми звісно не хочемо на цьому зупинятися. Ми і в других сферах будемо це робити», - розповів міністр енергетики Литви.

Наприкінці вересня 2016 року Державна литовська енергокомпанія Lietuvos Duju Tiekimas підписала свій перший контракт з американцями. У 2017 році американська компанія Koch Supply & Trading постачатиме скраплений газ у термінал «Незалежність», що в місті Клайпеде.

Дивіться також: Британця звинувачують у причетності до тероризму на Донбасі

Британця звинувачують у причетності до тероризму на Донбасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в WhatsApp

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в WhatsApp

XS
SM
MD
LG