Спеціальні потреби

Мовне питання в українському парламенті


Ні бюджет на 2013 рік, ні пенсійна чи податкова реформи не хвилюють новобраний парламент. Яка мова звучатиме в стінах – ось на що нові нардепи реагують найактивніше свистом, оплесками чи обуренням, залежно від політичної сили.

Найбільше питання мови турбує Всеукраїнське об’єднання «Свобода», яка в своїй партійній програмі задекларувала «зобов’язати всіх держслужбовців вживати українську мову на роботі та під час публічних виступів». Представники «Свободи» не оминають жодного випадку у парламенті, щоб нагадати, якою є державна мова в Україні.

Лідер «Свободи» Олег Тягнибок із трибуни у вівторок знову нагадав іншим депутатам, що українське законодавство зобов’язує нардепів виступати українською мовою.

«Ви говорите якусь маячню про мову. Товариство, ми ж нічого особливого не вимагаємо. Тільки дотримання нашого законодавства. З виборцями говоріть якою хочете мовою, в коридорі говоріть якою хочете мовою, але ми вас просимо в цьому сесійному залі, згідно із законом України, як це передбачено, будь ласка, користуйтеся державною українською мовою», – заявив Олег Тягнибок у Верховній раді.

Натомість регіонал Сергій Тігіпко виступив проти «примусової українізації у парламенті» та пообіцяв із своїми однопартійцями блокувати трибуну, якщо їм будуть заважати. «Я просив би дати можливість виступати депутатам, якщо вони бажають, в тому числі і російською мовою, вільно. Якщо цього не буде, то ми не дамо нікому виступати з цієї трибуни теж, якщо будуть забороняти це робити нашим депутатам», – заявив Сергій Тігіпко.
Найбільше питання мови турбує Всеукраїнське об’єднання «Свобода», яка в своїй партійній програмі задекларувала «зобов’язати всіх держслужбовців вживати українську мову на роботі та під час публічних виступів».

У коментарі кореспонденту Голосу Америки депутат від Партії регіонів Ганна Герман повідомила, що депутати перш за все говорять із трибуни до своїх виборців, і ті повинні їх розуміти.

«Оскільки ми представляємо різні групи виборців, то різні люди нас слухають. І якщо виборці якогось депутата краще розуміють китайською мовою, значить цей депутат повинен говорити китайською мовою. Депутат для людей, а не люди для депутата. Тому треба говорити із своїми виборцями тією мовою, яку вони краще сприймають і краще зрозуміють», – зазначила Ганна Герман.

Разом з тим, регіоналка повідомила, що сама любить українську мову та вживає її, але саме ті, хто «буде більший, хто буде сильніший, той буде краще відстоювати інтереси своєї мови».

Крім суперечок щодо мови, депутати встигли у вівторок затвердити робочий план та розпустили парламент до 25 грудня. Це буде останнє засідання нової Ради цього року.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG