Спеціальні потреби

Покарати українських корупціонерів міг би спеціальний міжнародний трибунал - формула від Foreign Policy


Подолати корупцію в Україні в умовах, коли система суду та прокуратури вважаються наскрізь корумпованими, можна лише створивши спеціальну установу, яка мала би ознаки міжнародного трибуналу. Про це на сторінках впливового видання The Foreign Policy пише Джош Коген (@jkc_in_dc у Twitter), колишній співробітник Агенції США з міжнародного розвитку USAID, який у час перебування на посаді займався менеджментом економічних реформ у державах колишнього СРСР.

"Хоча громадськість продовжує вимагати, щоб влада реально боролась із корупцією, представники "старої гвардії" в уряді та парламенті продовжують боротись ... із змінами на кожному кроці. Так що можна зробити у такій ситуації? Навдивовиж, найкориснішим для України прикладом могла би стати маленька та далека від України, центральноамериканська країна Гватемала", - пише Коген.

Після того, як CICIG висунула звинувачення чинному, на той час, президенту Гватемали він пішов у відставку

Експерт звертає увагу на досвід роботи Міжнародної комісії проти безкарності у Гватемалі (International Commission Against Impunity in Guatemala).

Цій установі, створеній спільними зусиллями уряду країни та ООН, було надано унікальні повноваження, а уряд фактично відмовився від частини суверенних повноважень заради надання CICIG реальних поноважень для ефективної боротьби із корупцією.

У результаті, CICIG від початку своєї роботи у 2006-му році розслідувала понад 200 справ щодо корупції на вищих щаблях влади та висунула звинувачення проти 160 чинних та колишніх чиновників.

"CICIG не боїться сильних світу. Серед притягнутих до відповідальності: впливові бізнесмени, колишні генерали, колишні міністри оборони та внутрішніх справ, колишні очільники поліції, колишній президент та навіть чинний, на той час, президент. Президент Отто Перез Моліна подав у відставку, а у вересні йому було висунуто офіційні звинувачення у справі про корупцію на митниці на 120 мільйонів доларів", - пише Коген.

Дослідник виділив ключові основи для успішної роботи CICIG та визначив, яких змін формула роботи цієї структури мала б зазнати для відповідності українським реаліям.

У ГВАТЕМАЛІ

Досягнула успіху завядки квазі міжнародній структурі. Її було створено в якості незалежної агенції з мандатом на розслідування потужних кримінальних мереж, які безкарно діяли після тривалої громадянської війни.

Фінансується іноземними урядами - головним чином США - а самими коштами керує міжнародний траст створений ООН.

Працює у межах законодавства країни та у її судах, але інституційно є окремою від решти уряду установою.

Мандат організації поновлюється кожні 2 роки. Президент Гватемали має погодити з ООН поновлення роботи агнеції щоразу, коли 2-річний мандат добігає кінця.

В УКРАЇНІ

Агенція має почати працювати з мандатом щонайменше на 5 років, який має поновлюватись автоматично, за винятком припинення повноважень агенції спеціальним законом.

США та західні донори мають наперед профінансувати перші 5 років роботи організації. Це 200 мільйонів доларів.

Агенція має отримати повноваження прокуратури.

"Щоб не довелось покладатись на такого, як Шокін, українська CICIG має мати можливість самостійно порушувати кримінальні справи на додачу до мандату на їх розслідування", - пише Коген.

Агенція має бути виведена за межі української судової системи, оскільки українські судді повністю корумповані.

За умов виконання попереднього пункту, агенція по суті зможе безкарно призначати власних суддів, а значить для того, щоб забезпечити найвищі стандарти правосуддя, в рамках агенції потрібно буде розділити "китайською стіною" суддів та інших співробітників структури.

"Вони мають працювати в окремих приміщеннях, а спілкування між прокурорами та суддями за межами зали судових засідань має бути заборонене", - пише Коген.

На думку дослідника, "наслідування прикладу Гватемали може бути єдиною надією на політичне майбутнє для надзвичайно непопулярного президента України Порошенка".

Дивіться також: Які наслідки матиме рішення суду ЄС відносно Азарова і Ко.?

Які наслідки матиме рішення суду ЄС відносно Азарова і Ко.? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:54 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG