Спеціальні потреби

Репутація Шокіна vs Боротьба з корупцією - думки експертів, західних посадовців


Генпрокурор України Віктор Шокін
Генпрокурор України Віктор Шокін

"Я думав, у нього є серйозніші справи", - такими словами колишній посол США в Україні, експерт аналітичного центру Brookings Institution Стівен Пайфер у середу відреагував на повідомлення українських ЗМІ про те, що ГПУ готує звернення до міжнародних судів з метою захисту ділової репутації Віктора Шокіна у відповідь на коментарі західних експертів, які вказували на неоднозначну роль Шокіна у боротьбі із корупцією в Україні.

"Генпрокурор України Шокін погрожує подати до суду на Ганну Тобурн? Я думав у нього є серйозніші справи", - твітнув у середу колишній дипломат.

Пайфер також відзначив, що позиція ГПУ "точно не покращує імідж Шокіна".

Підставою для гострих заяв з ГПУ став коментар експерта аналітичного центру Hudson Institute Ханни Тобурн "Голосу Америки".

Якби лише ми мали стільки бажання судитись із корумпованими чиновниками
Макс Седдон

У відповідь на запитання, що стало би свідченням того, що влада України серйозно взялась за боротьбу із корупцією, Тобурн відповіла:

"Звільнення Генерального прокурора Шокіна. Очищення митниці".

Після цього помічник Шокіна Куценко в ефірі 112-го каналу закликав Тобурн навести факти корумпованості Шокіна. У протилежному випадку, за словами Куценко, ГПУ звернеться до міжнародних судів за захистом честі, гідності та ділової репутації Шокіна.

Після оприлюднення інформації про позицію ГПУ Тобурн у своєму Twitter відзначила, що ніколи не називала Шокіна корумпованим.

"Весело, бо я ніколи не називала його корумпованим", - твітнула Тобурн.

Бажання ГПУ судитись із експертом, схоже, вже почало збурювати коло західних коментаторів, які висвітлюють події в Україні.

Наприклад, відомий західний оглядач подій в Україні Макс Седдон твітує:

"Шокін хоче судитись з Ганною Тобурн. Якби лише ми мали стільки бажання судитись із корумпованими чиновниками".

Західні ЗМІ, американські дипломати та посадовці вже тривалий час наголошують на тому, що в Україні недостатньо боряться із корупцією.

У грудні віце-президент США Джо Байден під час офіційного виступу у Верховній Раді України назвав корупцію "раковою пухлиною" України та заявив, що вона не дозволяє будувати ефективну демократію.

При цьому віце-президент США назвав боротьбу із корупцією "історичною" для Ради.

Недостатньо організувати Бюро з боротьби з корупцією. Для того, щоб вести цю боротьбу, треба провести судові реформи
Джо Байден, віце-президент США у Раді

"Я ніколи не розповідаю людям з інших країн, що їм робити, але ви не знайдете жодної демократичної країни в світі, де процвітає ракова пухлина корупції. Ви не можете знайти жодну таку країну. Ви вже так багато критичного зробили, але цей шлях ще не завершений. Ще не все зроблено.

Недостатньо організувати Бюро з боротьби з корупцією. Для того, щоб вести цю боротьбу, треба провести судові реформи, щоб ви могли притягнути до відповідальності відповідних осіб, щоб відповідальні особи розділяли власні інтереси від державних. Саме в цьому полягають принципи демократії", - заявив Байден під час виступу в українському парламенті.

Дискусія про ефективність боротьби із корупцією в Україні зазвичай не обходиться без оцінки роботи Генерального прокурора України та перебігу реформи прокуратури .

Наприклад, той же Джо Байден, відповідно до посту народного депутата України Світлани Заліщук у Facebook, у ході зустрічі із групою нардепів та урядовців заявив, що генпрокурор України має піти з посади.

А посол США в Україні Джеффрі Пайєтт, відповідно до повідомлень у ЗМІ, заявляв, що "Генеральна прокуратура України відмовляється боротися з внутрішньою корупцією, що підриває реформи, які проводить українська влада".

"Генеральна прокуратура повинна припинити підривати реформи, захищати корумпованих прокурорів в своїх рядах, таких як заарештовані в липні горезвісні "діамантові прокурори", а також припинити блокування кримінальних розслідувань хабарництва, змов і політичних угод", - заявив Пайєтт в іншому випадку.

Для боротьби з корупцією необхідно почати реформу ГПУ та судової системи
Андерс Аслунд

Варто відзначити, що деякі західні ЗМІ повідомляли, що українська влада дуже чутливо ставиться до критики на свою адресу з боку посла США.

Зокрема, коли Джеффрі Пайєтт розкритикував ГПУ, в Адміністрації президента буцімто відповіли:

«Як він може таке казати? Ми не якась бананова республіка, де можна говорити, що захочеш», - наводить слова анонімного західного посадовця The Wall Street Journal.

Критика ГПУ з боку посла США, це не його "самодіяльність", а позиція Америки - експерт. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:38 0:00

Колишній посол США в Україні Джон Гербст у студії "Голосу Америки" ще у листопаді наголошував, що критика ГПУ з боку чинного посла США в Україні Пайєтта є відображенням саме офіційної позиції США.

На важливість реформи прокуратури звертають увагу і поважні західні експерти.

Так відомий західний економіст та експерт з української кризи Андерс Аслунд у нещодавній публікації на сайті аналітичного центру "Атлантична Рада" включив "реформу ГПУ" до числа передумов стабільності та розвитку України.

Це буде довга битва, але уряд більше не може уникати її
Андерс Аслунд, про реформу прокуратури, судів

"Владі доведеться реально взятись за боротьбу із корупцією. Це означає, що вона повинна пожертвувати кількома топ-урядовцями, які, очевидно, винні у корупції. Обрати, ким саме пожертвувати, влада може сама, але справжні винуватці повинні бути викриті, звільнені і покарані", - пише Аслунд.

"Для боротьби з корупцією необхідно почати реформу ГПУ та судової системи. Це буде довга битва, але уряд більше не може уникати її", -розширив свою думку експерт.

А восени 2015-го року Аслунд прямо висловлював думку, що протягом кількох місяців Шокіна може бути звільнено.

"Щодо України: У мене складається враження, що Генерального прокурора України примусять піти з посади, як і кількох інших високопосадовців, через корупцію у наступні 2 місяці", - твітував експерт.

Аслунд також відповів на запитання "Голосу Америки" щодо його ставлення до ініціативи ГПУ судитись із Ганною Тобурн.

"Після того, як Шокін заблокував процес реформи прокуратури в Україні (читайте про це у статті Галини Койнаш), президенту Порошенку доведеться його звільнити", - відповів експерт у твіті.

У своїй відповіді Аслунд послався на статтю Галини Койнаш із Харківської правозахисної групи "Як генпрокурор України саботував процес реформ", яку днями опублікував Atlantic Council .

Шокін саботував останній раунд реформ, що призвело до відновлення статусу кво, який приховує подоба нової конкурентної системи
Галина Койнаш, ХПГ

"Через майже 30 років після того, як Україна пообіцяла реформувати прокуратуру в якості передумови приєднання до Ради Європи, про її завершення годі і говорити.

Ті реформи, які все ж було проведено, викликають занепокоєння через їх косметичний характер. Шокін саботував останній раунд реформ, що призвело до відновлення статусу кво, який приховує подоба нової конкурентної системи", - пише Койнаш.

З числа помітних публікацій варто також відзначити згадану вище статтю у впливовому The Wall Street Journal, присвячену складностям боротьби із корупцією в Україні.

Стаття, зокрема, цитує анонімного західного високопосадовця, який назвав Шокіна "останнім оплотом тих, хто має шкурні інтереси (в Україні)".

Можна згадати і те, що експерт з питань України Джош Коген, колишній співробітник агенції США з міжнародного розвитку в публікації на сайті аналітичного центру "Атлантична рада" назвав Шокіна "союзником Порошенка та захисником корумпованої старої гвардії країни".

Українським реформам поставили оцінку у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:51 0:00

На негативну роль Шокіна у ГПУ також вказує і дослідник аналітичного центру Carnegie Endowment for International Peace Балаш Ярабік.

"Подивіться на конфлікт грузинської команди на чолі з Саакашвілі, який проштовхує реформи, та української команди. Шокін… Це шок, що він може бути Генеральним прокурором. Його присутність там добра лише для Порошенка, бо Шокін вірний йому.

Але добре, що є нові люди, народ усередині системи, вони складають меншість – це так звана "Нова Україна". Це ті, хто намагається зробити більше", - сказав Ярабік, коментуючи перебіг реформи прокуратури в Україні.

Дивіться також: Україна може подати зустрічний позов проти Росії за Крим, Донбас - юрист

Україна може подати зустрічний позов проти Росії за Крим, Донбас - юрист. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:23 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG