Спеціальні потреби

«Росія не воює на Донбасі? Це все одно що казати: Голокосту не було», - експерт США


Хай Захід не тривожиться, Путін вже воює на повну силу - експерт. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:40 0:00

Хай Захід не тривожиться, Путін вже воює на повну силу - експерт. Відео

«Російські війська воюють в Україні, і це безглуздо заперечувати», – стверджує американський військовий експерт Рубен Ф. Джонсон, який нині працює у Києві. В інтерв’ю «Голосу Америки» він розповів про докази російської військової присутності на Донбасі та про необхідність надання Україні летальної оборонної зброї.

«Гармати завжди кажуть правду». Такий заголовок має одна з останніх статей Рубена Джонсона для тижневика The Weekly Standard. У ній американський експерт досліджує російську військову присутність на Донбасі і те, наскільки мова зброї чесніша за мову політиків. Багато хто з них досі воліє повторювати: «Росія на Донбасі не воює».

«Різні люди продовжують повторювати цю брехню з різних причин. Коли йдеться про офіційних речників Москви, таких як міністр закордонних справ Лавров чи російський посол при ООН Чуркін, – то вони не дуже переймаються тим, вірять їм чи ні. Для них головне, щоб їхній звіт сподобався Путіну. Що ж до людей на Заході -- таких, скажімо, як французький президент Олланд, який нещодавно заявив: мовляв, «немає доказів», – то у них інша мотивація. Я гадаю, вони продовжують повторювати це з однієї простої причини. Бо як тільки вони скажуть: так, росіяни брешуть, насправді їхні війська є в Україні, – то це буде поворотною точкою. І після цього вони вже ніколи не зможуть діяти як посередники у цьому конфлікті.

«А можливості для його деескалації, шанси уникнути переростання у повномасштабну війну будуть вичерпані. Я особисто вважаю це нерозумним. Неможливо і далі підтримувати цю фікцію. Адже ми маємо надто багато повідомлень від надто великої кількості людей; масу фотофактів, безліч відеодоказів. Ми завалені доказами. І це безглуздо заперечувати. Це все одно що казати: Голокосту ніколи не було, це нам привиділось».

Рубен – відомий на Заході військовий аналітик, фахівець з радянських і пострадянських систем озброєнь. Він багато років жив у Росії, а після Помаранчевої революції оселився у Києві. Спілкується з українським генералітетом і має найавторитетніші джерела для технічної експертизи. Рубен каже про повномасштабну залученість Росії у нинішній збройний конфлікт:

«Цифри такі. Там є 14 400 російських військових. Це контингент регулярних Збройних Сил Російської Федерації, які воюють на території України, на Донбасі. Ця цифра не включає так званих «повстанців»-сепаратистів, яких годує і озброює Москва. Там задіяна також велика кількість броньованої військової техніки, яка була вироблена в Росії і ніколи не експортувалася до України.

«Оцю сучасну зброю і регулярні частини росіяни почали посилати на Донбас минулого літа, коли українські війська провели успішний контрнаступ і майже викинули бойовиків геть. Тоді вони зрозуміли, що програють. Є перехоплені розмови російських командирів, де вони говорять: гей, українці воюють по-справжньому. Це навіть не Чечня і не Грузія. І тоді Путін спитав у начальника Генштабу Герасимова – чому досі не взято Донбас? І відповідь була: це можливо тільки якщо ми пошлемо туди наші найкращі і найновіші іграшки».

Росія веде війну проти України; на Заході щодо цього немає двох думок, – стверджує аналітик.

«Захід розуміє все. Захід чудово розуміє, що відбувається, але, на жаль, немає загальної згоди, що робити».

Американський експерт переконаний: країни НАТО повинні допомогти Україні зі зброєю, щоб вона могла захистити себе. Він не вірить, що це призведе до загострення конфлікту:

«Я чую пояснення людей, які кажуть: ми не хочемо допомагати Україні з летальною зброєю, тому що це може якимось чином призвести до ескалації конфлікту. Я не можу сприйняти такі аргументи. Такі доводи навертають мене до ще однієї історичної паралелі – дебатів, які велися у США під час Другої світової війни. Тоді були люди, які казали: не можна бомбити під’їзні колії до Освенцима, бо це може змусити нацистів вбивати євреїв швидше.

«Путін уже надіслав в Україну свою наймодернішу зброю. І багатотисячні війська. Що може статися більше за нинішній рівень залученості Росії до цього конфлікту? Про який новий масштаб ескалації йдеться? Я не бачу аж так багато простору для ескалації порівняно з тим, що є сьогодні. Якщо тільки не припустити, що Путін збирається скинути на Київ ядерну бомбу».

Захід має надати Україні високоточні «Джевеліни» і безпілотні літальні апарати; захищені системи комунікації та радари проти артилерії, яка вбиває стільки цивільних. Це змусить Путіна зупинитися, – стверджує американський експерт.

«Знаючи багатьох військових і провівши багато часу у розмовах з ними, я розумію: вони мають справу з ворогом, який володіє найсучаснішою зброєю. А українські Збройні Сили недофінансовувалися понад двадцять років. І зараз їм потрібна проста річ. Їм потрібні протитанкові керовані ракети, здатні пробивати реактивну броню. Якщо надати їм таку базову річ, тоді ціна війни для Путіна – кількість трун, які повертатимуться в Росію – різко зросте. І це може переламати хід подій», - сказав американський військовий експерт Рубін Ф. Джонсон.

Дивіться також: Бюрократія не дає краще допомагати біженцям зі Сходу

XS
SM
MD
LG