Спеціальні потреби

Пропозиції Заходу допомогти Україні наражаються на перешкоди


На думку Заходу, його найпотужніша зброя проти російської агресії в Україні – це багатомільйонний пакет допомоги Києву для відновлення майже збанкрутілої держави та втілення європейської мрії, яку плекають багато українців.

Існує лише одна проблема: іноземні уряди та міжнародні фінансові інституції не хочуть вливати гроші в неефективну державу. Тільки цього тижня підприємця, якому новий уряд доручив очистити податкову службу, самого відсторонили від виконання обов’язків на час здійснення розслідування щодо нього за підозрою в корупції.

За словами донорів, ця колишня радянська республіка, охоплена війною та корупцією, не може чи не хоче навіть визначити, скільки кілометрів доріг, енергетичних станцій і шкіл потрібно її 45-мільйонному населенню, не кажучи вже про увідповіднення новим європейським стандартам для сільськогосподарських угідь і фабрик.

«Існує сильний спротив, оскільки багато людей у різноманітні способи мали вигоду від старої неефективної та дуже корумпованої системи», – сказав голова дорадчої місії ЄС в Україні Калман Мішей.

Україна – одна з найкорумпованіших держав у світі, що займає 142 місце з 175 відповідно до індексу сприйняття корупції, підготованому Transparency International. За деякими оцінками, частка тіньової економіки становить 60% від обсягу виробництва.

Попри ентузіазм президента Петра Порошенка та його нового міністра фінансів, уродженки США, стабілізація економіки за допомогою МВФ – це лише початок.

За винятком Міністерства фінансів, де працюють не лише представники МВФ, а й фахівці з Німеччини, Канади та Польщі, інші урядові установи занедбані, мають мало комп’ютерів і працівників зі знанням іноземних мов, які могли б спілкуватися з іноземними радниками.

«Структури державного управління, необхідної для керівництва державою, просто не існує», – сказав консультант із західної донорської організації, який працює в Києві. Він описав бюрократів середньої ланки, відповідальних за виконання проектів, як «неефективних, демотивованих і низькооплачуваних».

Інший консультант з ЄС розповів, як у грудні намагався допомогти українському чиновникові визначити кількість державних шкіл у країні. Їм так і не вдалося знайти відповідь на це запитання.

Ситуація також може погіршитися через те, що такі донори, як ЄС, Норвегія та Канада остерігаються нецільового витрачання коштів і наполягають на тому, щоб їх вважали «інвесторами, які хочуть побачити всеосяжний план» Києва перед проведенням донорської конференції у квітні.

«Нам треба уникнути бездонної ями. Ми хочемо мати чіткий план, – сказав єврокомісар Йоганнес Ган, який відповідає за політику східного сусідства ЄС. – Я не можу покладатися на заяви про те, що щось має статися 2015 чи 2016 року».

Пропонуючи допомогу, Захід прагне вирвати Україну зі сфери впливу Росії та включити її в коло європейських націй. Скільки грошей вона може отримати, достеменно не відомо. Україна погодилася на програму МВФ в розмірі 17,5 млрд дол. США, плюс 7 млрд від ЄС, США та Світового банку. Також Україна очікує на 15 млрд від реструктуризації боргу. Україна отримала обіцянки про надання позик і гарантій за позиками від ЄС, Швейцарії, Японії та Канади на суму близько 10 млрд дол.

Донорська конференція в Києві може принести ще 15 млрд, за оцінкою Гана, хоча невідомо, коли саме донори будуть готові дати такі обіцянки.

Загалом, на його думку, допомога може сягти 64,5 млрд, що стане однією з найбільших міжнародних програм за останні роки. Однак без прориву в тому, як витрачаються кошти, кажуть офіційні особи у приватних розмовах, донорська допомога залишається примарною.

«Україна має реформувати свою судову систему. Компанії бояться потрапляти до українського суду, – сказав представник банку розвитку. – Ризик того що вони програють справу, становить 99%, оскільки судова система – у кишені тих, хто перебуває при владі в певний момент».

Згідно з новим дослідженням страхової компанії Wills Group Holding і консультативної фірми Oxford Analytica, фірми можуть втратити за десять років в Україні більше грошей, аніж у Венесуелі. Здійснювати бізнес в Україні лише трохи безпечніше, аніж у Північній Кореї.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG