Спеціальні потреби

Партія Гриценка влилася в об’єднану опозицію


Гриценко піде на вибори разом з об’єднаною опозицією. Його партія «Громадянська позиція» влилася у спільні опозиційні лави. Про досягнуту домовленість повідомили на брифінгу в Києві лідери опозиційних сил.

Олександр Турчинов від «Батьківщини», Арсеній Яценюк від «Фронту змін» і Анатолій Гриценко від «Громадянської позиції» заявили про об’єднання. Опозиціонерам не завжди легко дійти згоди, але найголовнішим фактором, що спонукає їх до об’єднання, є нині чинний президент, – заявив Гриценко.

«Віктор Янукович є найбільшим фактором, який об’єднує опозицію. Ми прекрасно розуміємо, що зупинити цей бульдозер, який нищить засади конституційності, парламентаризму, масово порушує права і свободи громадян, позбавляє країну європейського вибору, нищить бізнес, можна тільки об’єднаними зусиллями”, – наголосив політик.

«Віктор Янукович є найбільшим фактором, який об’єднує опозицію»
Анатолій Гриценко
Як він повідомив, об’єднавчий документ було підписано ще 15 червня. В угоді, зокрема, передбачено, що лідери партій, які об’єдналися, не погодяться на будь-які кадрові пропозиції від нинішньої влади і несуть персональну відповідальність за людей, яких вони пропонують. Так, кожен кандидат муситиме оприлюднити докладні відомості про себе включно з декларацією про доходи та підтвердженням українського громадянства.

Гриценко не дав відповіді на запитання, скільки місць у списку об’єднаної опозиції отримає його політсила. За його словами, це вирішить з'їзд 30 липня. За повідомленнями деяких ЗМІ, «Громадянській позиції» обіцяно два прохідних місця у списках. Водночас у Гриценка розраховують на більшу кількість мандатів і прогнозують, що завдяки злиттю з їхньою політсилою рейтинг об'єднаної опозиції зросте на 3%.

На брифінгу лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк заявив, що об'єднана опозиція нині вийшла на завершальний етап формування. Як додав лідер «Батьківщини» Олександр Турчинов, не виключено, що до об'єднання незабаром увіллються й інші партії. Він, утім, не поточнив, які саме. На думку аналітиків, мовай йде про політсили Миколи Катеринчука і Юрія Кармазіна, з якими зараз ведуться переговори.

Експерти схвально коментують рішення Гриценка йти на вибори у складі головної опозиційної колони. Згідно з усіма соціологічними даними, «Громадянська позиція», у разі її самостійного походу, не змогла б здолати 5-відсотковий парламентський бар’єр і лише даремно відтягла б на себе частину протестних голосів. Водночас аналітики не схильні вважати, що відсотки «Громадянської позиції» автоматично додадуться до рейтингу об'єднаної опозиції. Важливий символічний ефект, каже голова центру «Соціовимір» Сергій Таран.

«Оскільки рейтинг партії Гриценка в межах статистичної похибки, то я не думаю, що приєднання його політсили прямо і безпосередньо вплине на рейтинг опозиції. Важливо інше: ця подія продемонструвала українцям, що опозиція здатна домовлятися, здатна досягати компромісів і об’єднуватись. І це може мати кумулятивний ефект. Це дуже позитивний меседж для громадян України. Тому значення входження партії Гриценка до об'єднаної опозиції не стільки арифметичне, скільки політичне. Тобто тут іде мова не про математику, а про політику», – сказав Таран Голосу Америки.

Директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко нагадує, що свого часу Гриценко заявив про незгоду з політикою Комітету опору диктатурі і вийшов з його складу. Нинішнє включення до списку об’єднаної опозиції навряд чи означає, що всі суперечності подолані, – побоюється експерт.

«Не знаю, наскільки впишуться нові обличчя в оточення Яценюка і Турчинова. Це проблема. Адже Гриценко або Катеринчук не будуть там просто сидіти. Вони будуть висувати якісь свої ідеї. І невідомо, чи це сподобається майбутньому вождеві опозиції Яценюку. Тому я не знаю, наскільки приєднання нових політсил зміцнить престиж об'єднаної опозиції та збільшить її рейтинги. Але я точно знаю, що це призведе до росту напруженості всередині опозиції», – прогнозує Небоженко.

«Занадто вже різні ці люди, їм буде важко сформувати спільну позицію», – додає експерт.

«А взагалі це об'єднання – позитивний знак. Дай Боже, можливо, все буде в порядку», – підсумовує політолог.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG