Спеціальні потреби

Українці визнають Голодомор – геноцидом


Вшанування пам’яті жертв Голодомору

Київ – Значна більшість мешканців України (72%) вважають, що Голодомор 1932-33 років був геноцидом українського народу. Про це говориться в результатах дослідження громадської думки, проведеного соціологічною групою «Рейтинг» у листопаді 2014 року, напередодні проведення траурних заходів, присвячених пам’яті жертв Голодомору.

«Більшість опитаних українців (72%) погоджується з твердженням, що Голодомор 1932-33 років був геноцидом українського народу, зате не погодилося з твердженням 15% опитаних. Не визначилися щодо цього питання 14% опитаних», – повідомляється на інтернет-сайті соціологічної групи.

Дослідники «Рейтингу» зазначають, за останні п’ять років зафіксовано найбільший відсоток респондентів, які вважають Голодомор геноцидом. У 2010 році цей відсоток становив 61%, в 2011 році – 58%, в 2012 – 59%, в 2013 – 66%, в 2014 – 72%.

При цьому противників визнання Голодомору геноцидом українського народу протягом 2010-2013 років стало менше з 25-ти до 15-ти відсотків опитаних.

«Таким чином, твердження про те, що Голодомор 1932-33 років був геноцидом українського народу, поділяє більшість опитаних жителів усіх регіонів включно з Донбасом. Разом з тим, слід зазначити, що попередні національні дослідження з даної тематики включали Крим і частину Донбасу, які сьогодні не підконтрольні українській владі», – наголошується в дослідженні.

З цим твердженням погоджуються всі без винятку опитані дослідниками вікові категорії населення. Чим вищий рівень освіти і доходів респондентів, тим більша серед них підтримка визнання Голодомору геноцидом українського народу. Жителі сіл, йдеться в інформаційних матеріалах соцгрупи «Рейтинг», більше згодні з тезою про Голодомор-геноцид, ніж городяни (78% проти 69%).

В опитуванні брали участь 2400 респондентів, він пройшов у шести макрорегіонах України: на заході, сході, півдні, півночі, в Центральній Україні й на Донбасі.

Як повідомляє прес-служба уряду, українська влада до кінця поточного тижня запланувала ряд заходів, присвячених пам’яті жертв Голодомору і 81-й річниці трагедії.

22 листопада 2014 на території київського Національного музею «Меморіал пам’яті жертв голодоморів в Україні» та по всій країні пройде акція «Запали свічку пам’яті».

Відповідно до затвердженого Кабінетом міністрів України планом заходів, 22 листопада відбудеться ряд траурних заходів у всіх населених пунктах України за участю представників органів державної влади та місцевого самоврядування, громадськості, духовенства, дипломатичного корпусу, науковців.

В бібліотеках, кінотеатрах, клубах, музеях на всій території України до кінця 2014 року плануються покази художніх та документальних фільмів, тематичні виставки архівних документів та фотоматеріалів, а також записи свідчень очевидців, відкриті лекції, інші публічні заходи на знак вшанування пам’яті жертв голодоморів в Україні .

День пам’яті жертв голодоморів відзначається в Україні щорічно в четверту суботу листопада.

Більшість українських істориків називають Голодомор «геноцидом», злочином радянської влади проти українського народу.

За підсумками судової справи за фактом Голодомору, яке було відкрито в травні 2009 року, було встановлено, що Голодомор 1932-1933 років став причиною загибелі 3 мільйонів 941 тисячі людей.

XS
SM
MD
LG