Спеціальні потреби

Помер відомий американський радикальний активіст Том Гейден


Том Гейден
Том Гейден

У 1960-х роках Гейден був одним з лідерів студентських протестів проти війни у В’єтнамі

Гейден, який помер у віці 76 років, був провідним лідером студентських протестів проти війни у В’єтнамі, одним з найвідоміших радикалів в країні і засновником антивоєнної організації «Студенти за демократичне суспільство». Його звинувачували в організації заворушень на Національному з’їзді Демократичної партії в 1968 році, проте згодом звинувачення були зняті.

Після завершення війни Гейден зайнявся політикою і 18 років засідав в законодавчих зборах Каліфорнії, просуваючи прогресивні перетворення в сфері захисту навколишнього середовища, громадянських прав, освіти і громадської безпеки. Він безуспішно балотувався на пости губернатора Каліфорнії і мера Лос-Анджелеса, а також до міської ради Лос-Анджелеса.

Гейден страждав від серцевих захворювань. Його стан різко погіршився в липні нинішнього року, коли він був присутній на Національному з’їзді Демократичної партії.

1960-ті роки були десятиліттям інакодумства, позначеним дедалі більшими протестами проти В’єтнамської війни, сидячими вимогами щодо прав людини, застосуванням сльозогінного газу проти їх учасників, протестами в американських університетах і на вулицях великих міст.

У своїх спогадах Reunion Гейден писав: «Рідко, якщо взагалі, в історії Америки покоління людей розпочинало життя з великими ідеалами та пережило більшу травму від тих, що жили вповні короткий період від 1960 до 1968 року».

Це було у той час, коли Гейден накреслив Гуронську декларацію, яка довела до створення організації «Студенти за демократичне суспільство». Це був утопічний маніфест, який звеличував «активну демократію», що була запереченням самозадоволення і погодженості Америки 1950-х років.

У часто цитованих перших рядках заяви Гейден писав: «Ми є представниками покоління, яке народилося в щонайменше скромних умовах, яке тепер навчається в університетах, яке незадоволене світом, що ми його отримали».

Гейден зустрів кіноактрису Джейн Фонду на мирному мітингу і одружився з нею у 1973 році, але подружжя розпалося у 1990-му. У 1974 році вони обоє здійснили поїздку до Північного В’єтнаму, щоб висловити протест проти причетності США до війни проти Ханоя, незважаючи на глузування з боку тих, що підтримували американські війська, і зняли документальний фільм, який критики визнали комуністичною пропагандою.

Під час однієї з кількох поїздок до Північного В’єтнаму, він супроводжував до США трьох американських військовополонених, яких Ханой погодився звільнити як жест «солідарності» з американським рухом за мир.

Дивіться також: Незвичний навчальний центр, у якому дошкільнята пізнають світ поруч із літніми людьми

Незвичний навчальний центр, у якому дошкільнята пізнають світ поруч із літніми людьми. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:37 0:00

XS
SM
MD
LG