Спеціальні потреби

Тиск США на Київ виправданий, бо примушує владу працювати в інтересах України - екс-посол США


Критика ГПУ з боку посла США, це не його "самодіяльність", а позиція Америки - експерт. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:38 0:00

Критика ГПУ з боку посла США, це не його "самодіяльність", а позиція Америки - експерт. Відео

Затримання голови політради партії УКРОП Геннадія Корбана та анонсування ГПУ можливих нових гучних арештів спровокували неоднозначну реакцію в Україні та на Заході. Дехто бачить у цих діях влади бажання боротися з корупцією. Інші - вказують на ознаки вибіркового правосуддя.

Американський уряд поки не коментує події в Україні, але експерти у Вашингтоні не мовчать.

"Голос Америки" запросив прокоментувати ситуацію посла США в Україні в 2003-2006 роках, експерта Atlantic Council Джона Гербста.

Г.А.: На вашу думку, чого більше в подіях в України – боротьби з корупцією чи вибіркового правосуддя?

Джон Гербст: Я вважаю, що арешт пана Корбана є прикладом і боротьби з корупцією, і вибіркового правосуддя. З одного боку, йому висунуто серйозні обвинувачення, а його репутація заплямована - тому є ознаки того, що йдеться про боротьбу зі злочинністю.

Зняття Шокіна з посади продемонструвало би, що Порошенко справді бореться з корупцією

З іншого боку, він належить до групи пана Коломойського, який має серйозні політичні розбіжності з Петром Порошенком. Тому тут є ознаки обох.

Г.А.: Як Президенту Порошенку довести на Заході і в Україні, що він бореться з корупцією а не займається вибірковим правосуддям?

Джон Гербст: Зараз значна частина громадянського суспільства та прихильники реформ скаржаться на вибір Порошенком Генерального прокурора, якого вважають представником корумпованих лідерів минулого. Зняття Шокіна з посади продемонструвало би, що Порошенко справді бореться з корупцією.

Або ж президент мусить використати Генерального прокурора у справах проти людей зі свого власного оточення. Тих людей, про яких відомо, яких підозрюють у корупції.

Потужні заяви, які Джефрі Пайєтт робить проти корупції в Україні мають повну підтримку Вашингтона

Г.А.: Наскільки впливовим є слово Заходу, слово Сполучених Штатів на те, що діється в Україні?

Джон Гербст: Протягом останніх 25 років Україна керувалася корумпованою системою, де корупційні практики були нормою. Тому непросто для теперішнього керівництва України, яке сформувалося за таких умов, взятися за вирішення цієї проблеми самостійно.

Вашингтон, наскільки я знаю, сильно тиснув на Україну, спонукаючи рішуче боротися з корупцією. Те ж саме стосується Європейського Союзу. Думаю, що існує також сильний тиск з боку українського суспільства, яке вимагає змін.

Г.А.: Чи має слово Вашингтон у процесі кадрових призначень в уряді в Україні. Про роль США у цьому процесі є багато спекуляцій. Що Ви можете сказати з цього приводу?

Якщо ми бачимо, що уряд не дослухається до нашої думки, звучать публічні заяви

Джон Гербст: Я не можу стверджувати що маю відповідь на це питання з точки зору інсайдерської інформації. Я не працюю в уряді вже 5 років. Знаю лише що у мій час, коли я працював послом в Україні, ми ніколи не наполягали на особистостях. Ми наполягали на чесності процесу призначення людей на посади. Я сподіваюся така політика залишається в силі тепер і я не маю підстав вважати, що тут щось змінилося.

Г.А. Давайте поговоримо про Вашого колегу, який тепер є послом США в Україні – Джефрі Пайєтт. Він надзвичайно активний, коментує події в Україні і є дуже помітним. Чи це є його особиста ініціатива, така активна роль, чи це є інструкції Вашингтона?

Не думаю, що недоречно використовувати допомогу, яку ми надаємо, як інструмент для тиску на уряд, щоб він робив те, що в інтересах самої України

Джон Гербст: Україна зараз перебуває в критичній ситуації. Вашингтон приділяє дуже велику увагу Україні. І високопоставлені чиновники уважно слідкують за тим, що робить Джефрі Пайєтт на своїй посаді.

Тож я вважаю, що потужні заяви, які Джефрі Пайєтт робить проти корупції в Україні мають повну підтримку Вашингтона. Насправді я знаю, що так і є. Думаю Пайєт чудово виконує свою роботу.

Г.А.: У своїх рекомендаціях Уряду США минулого року, ви писали, що США повинні спонукати Українських лідерів повністю реалізувати реформи, виконувати ті обіцянки, які вони давали українському народу на виборах. Які інструменти має Вашингтон щоб спонукати владу України, і чи використовує їх зараз?

Джон Гербст: По-перше, США висловлюють свою позицію з приводу певних речей. Ми намагаємося виступати у підтримку певних процесі, наприклад боротьбі з корупцією. Ми віддаємо перевагу робити це у приватному режимі. Але якщо ми бачимо, що уряд не дослухається до нашої думки, звучать публічні заяви. Саме Пайєтт озвучив публічно в Одесі певну нашу позицію кілька тижнів тому.

Іноді варто боротися з корупцією повільно

По-друге, я вважаю, що є сенс для американського уряду та європейського співтовариства безпосередньо працювати з молодими реформаторами, обраними до Ради, і тими, які займають позиції в Уряді на рівні міністрів, заступників. Працюючи разом з ними можна покладатись на спільне розуміння важливості реформ.

Нарешті, я не думаю, що це недоречно використовувати ту допомогу, яку ми надаємо, як інструмент для тиску на уряд, щоб він робив те, що в інтересах самої України.

Ми надаємо Україні відчутну економічну допомогу. Як на мене, ми мусимо надавати набагато більше і я це публічно заявляв не раз. Але я думаю, що частина такої допомоги мусить надаватися на певних умовах для українського уряду. На умовах продовження реформ, включаючи у сфері корупції.

Г.А.: Схоже, що американський уряд уже висуває Україні певні умови в обмін на надання такої допомоги. Наскільки ефективно це працює? І чи не боїтеся Ви, що підштовхування до швидких реформ призведе до серйозної дестабілізації політичної ситуації з невідомими наслідками?

Джон Гербст: Почну з такого, я вважаю Україна робить деякі значні кроки у напрямку реформ. Зміни у ціноутворенні на газ є критичними для майбутнього країни. Це потрібно було зробити для зменшення споживання газу і зменшити корупцію у цій сфері. Найбільшим джерелом корупції в Україні був саме газовий сектор.

Така ситуація, на мою думку не може бути виправданням для того, щоб в Україні не було чесного, ефективного, енергійного Генерального прокурора

Тож уряд провів рішучі реформи у цій сфері і це заслуговує на повагу. Я думаю, уряду треба віддати належне у процесі скорочення бюрократії та підтримці підприємництва.

Певні реформи у царині оподаткування також заслуговують на компліменти. І, очевидно, всім в Україні подобається Нова Поліція в Києві, Львові, Одесі та інших містах. Тепер, український уряд потребує заохочення аби зробити додаткові кроки, особливо у боротьбі з корупцією.

Такі кроки можуть спровокувати нестабільність. Я думаю, що Президент Порошенко мусить приймати до уваги те, що називають «кореляцією сил». Він мусить оцінити чи треба наполягати на певному питанні і чи не веде це до ризику нестабільності. Іноді варто боротися з корупцією повільно. Але така ситуація, на мою думку не є причиною, щоб в Україні не було чесного, ефективного, енергійного Генерального прокурора. А разом з ним чистих суддів та судів.

Дивіться також: Головнокомандувач НАТО: Ми не можемо розібрати плани Путіна

Головнокомандувач НАТО: Ми не можемо розібрати плани Путіна. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:23 0:00

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG