Спеціальні потреби

У новому уряді Яценюка трьома міністрами стали іноземні фахівці


Україна тепер має свій уряд: після тривалих консультацій та обговорень депутати проголосували за склад Кабміну. «Родзинкою» стане присутність у ньому трьох фахівців-іноземців, яким президент Петро Порошенко вже надав українське громадянство. Дехто залишився на свій посаді: у міністерствах оборони, освіти та науки, внутрішніх справ, закордонних справ та юстиції. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк уже назвав цей Кабмін «урядом національного шансу».

Верховна Рада «пакетом» проголосувала за кандидатів на посади міністрів, запропоновані коаліцією. Кілька годин роботи Верховної Ради пішли на презентації кандидатів у міністри – депутати загалом відмовились голосувати за новий склад Кабінету міністрів без попередніх обговорень та питань до запропонованих коаліцією політиків.

Лише близько 20:00 спікер Верховної Ради Володимир Гройсман оголосив: «Я ставлю на голосування по призначенню складу Кабінету міністрів, постанова №1008, я прошу голосувати народних депутатів України за основу і в цілому. Прошу голосувати».

Хто тепер керуватиме Україною?

Верховна Рада привітала новий уряд України. Зокрема, посаду віце-прем’єр-міністра – міністра регіонального розвитку, будівництва й житлово-комунального господарства призначили Геннадія Зубка, на посаду віце-прем’єр-міністра з питань інфраструктури – Валерія Вощевського. Міністром енергетики й вугільної промисловості став Володимир Демчишин, а міністром інфраструктури – Андрій Пивоварський. За освіту і надалі відповідатиме Сергій Квіт, а за внутрішні справи – Арсен Аваков.

На чолі Міністерства соціальної політики став Павло Розенко, а новоствореним міністерством інформаційної політики керуватиме Юрій Стець. В’ячеслав Кириленко став віце-прем’єр-міністром – міністром культури, а Павло Петренко – міністром юстиції. Ганна Оніщенко стала міністром Кабінету міністрів, Олексій Павленко – міністр аграрної політики, а Ігор Жданов – міністром молоді та спорту. Екологією в новому уряді Арсенія Яценюка опікуватиметься Ігор Шевченко.

Порошенко задоволений роботою міністрів закордонних справ та оборони

За поданням президента України Петра Порошенка міністром закордонних справ Верховна Рада знову назначила Павла Клімкіна.

«Немає більш важливого завдання, ніж захист територіальної цілісності і суверенітету нашої держави. Це роблять не тільки солдати, але й дипломати. Над їх головами не свистять кулі, але лінія їх фронту проходить через всю планету», – заявив Порошенко.

Міністром оборони Порошенко рекомендував залишити Степана Полторака. Очільник держави додав, що задоволений роботою обох міністрів, тож не бачить сенсу призначати нових людей.

«Ви всі пам’ятаєте, як непросто підбиралась кандидатура на посаду міністра оборони. Можу твердо засвідчити, що за півтора місяці Степан Тимофійович (Полторак – ред.) довів абсолютну правильність мого рішення», – аргументував своє рішення президент.

Україна вперше має закордонних фахівців-міністрів

«Родзинкою» нового уряду стануть три іноземних фахівці, яким парламент уже доручив міністерські крісла. Зокрема, новим міністром фінансів у Кабінеті міністрів стала громадянка США українського походження Наталія Яресько. Міністром економіки призначили громадянина Литви, партнера відомої шведської інвестиційної компанії East Capital Айвараса Абромавічуса. А охороною здоров’я в Україні опікуватиметься громадянин Грузії Олександр Квіташвілі.

Петро Порошенко вже надав їм українське громадянство. Важливо, що громадянство президент пообіцяв також тим іноземцям, що захищають Україну на фронті зі зброєю в руках.

Іноземні міністри оперативно набули українського громадянства

Міністри-іноземці, запрошені до роботи в українському уряді, під час брифінгу у Верховній Раді заявили, що автоматично втратили своє попереднє громадянство. Зокрема, міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі заявив, що за грузинським законодавством він втратив громадянство Грузії, як тільки набув українського.

«У Грузії діє закон, за яким якщо отримуєш громадянство іншої країни, то автоматично втрачаєш громадянство Грузії. Тож я і за грузинським, і за українським законами вже громадянин України», – заявив він.

Міністр економіки Абрамавичус: я не знаю, яка у мене зарплата

Тим часом, міністр економіки Айварас Абрамавичус ще не знає, яку отримуватиме зарплату в новому українському уряді. Пообіцяв плідно працювати, аби в успішній державі чиновники мали гідну оплату праці.

«Поклавши руку на серце, можу сказати, що я ще не обговорював питання моєї зарплати. Я думаю, що вона напевно дуже маленька. Я сподіваюся, що після того, як ми проведемо реформи, у міністрів буде гідна зарплата», – сказав Абрамавичус.

Міністр фінансів Наталя Яресько пообіцяла не ухвалювати корупційних рішень, які будуть іти на шкоду державі. На її думку, команда, що зараз сформувалась, дійсно прагне покращити стан справ у країні. Іноземці лише пришвидшать цей процес, вважає вона.

«Команда сформована для того, щоби змінити країну сьогодні і назавжди, покращити прозорість, зменшити або взагалі уникнути з часом корупції. Ми – члени команди, яка готова боротися з викликами», – додала Яресько.

Мустафа Найєм – єдиний, хто проголосував проти уряду

За відповідний документ віддали голоси 288 народних депутатів із 339, проти – один народний обранець, член «Блоку Петра Порошенка», Мустафа Найєм.

«Опозиційний блок» на чолі з Юрієм Бойком відразу заявив, що не підтримуватиме запропонований коаліцію уряд, якщо за всіх міністрів голосуватимуть пакетом. Політична сила дотрималась обіцянки та не віддала своїх голосів за Кабінет міністрів.

Айварас Абрамовичус

Айварас Абрамовичус, міністр економічного розвитку і торгівлі України, народився у Вільнюсі, Литва. Має великий досвід інвестиційної діяльності в країнах Східної Європи. Компанія міністра East Capital у 2012 році інвестувала в Україну більше ніж 1,5 мільярда гривень. Абрамовичус є співвласником та одним із керуючих шведської інвестиційної компанії East Capital. До Києва переїхав у 2008 році, одружений на українці. У своєму акаунті у Твіттер колишній міністр економіки Павло Шеремета написав: «Новий міністр економіки України @aivaras_aivaras редагує книгу про українські реформи Андреса Ослунда».

Олександр Квіташвілі

Олександр Квіташвілі, міністр охорони здоров’я, народився в Тбілісі, Грузія. Працював у фінансовому та адміністративному департаменті Медичного центру Атланти. Був консультантом у різних міжнародних організаціях в Азербайджані, Литві, Україні, Вірменії та Сербії. Із січня 2008 року по серпень 2010 року був міністром охорони здоров’я, праці та соціального захисту в грузинському уряді. Упровадив низку успішних реформ: програми сільського лікаря та дешевого страхування, завдяки якій кількість громадян, які застрахували здоров’я, досягло 1,5 мільйона осіб.

Призначення нового міністра охорони здоров’я Ольга Богомолець, заслужений лікар України, прокоментувала так: «На сьогодні найтяжча хвороба охорони здоров’я – це корупція. І це буде присутність в Міністерстві охорони здоров’я людини, яка не пов’язана з ніякими корумпованими мережами, ніякими фарм-мафіями, медичними мафіями – рівновіддалена від всіх і зацікавлена в реформах».

Наталія Яресько

Наталія Яресько, міністр фінансів, народилась у родині емігрантів з України в Чикаго, Америка. Працювала у Державному департаменті США, а в 1992 році, після оголошення незалежності, переїхала до України. Після Помаранчевої революції вона з колегами заснувала власну компанію Horizon Capital. Наталія Яресько вільно володіє українською мовою. На думку заступника голови НБУ Ярослава Солтиса, Яресько – хороша кандидатура на цю посаду, адже є економістом-практиком, що знає як світові, так і українські реалії ринку.

«Вона знає нашу українську практику: на чому можна заробляти і де хиби в економіці. Коли ми ще разом працювали, я бачив, що це людина свідома і коректна», – зазначив Ярослав Солтис.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

Спікер Майк Джонсон представив план допомоги Києву. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:03 0:00
XS
SM
MD
LG