Спеціальні потреби

Їжа чи паливо: фермери проти переробки кукурудзи на етанол


Липень став найтеплішим місяцем у сучасній історії Сполучених Штатів. Цьогорічна спека побила попередній рекорд 1936-го року, і середня температура повітря минулого місяця становила понад 25 градусів за Цельсієм. Спека і відсутність опадів на Середньому Заході призвели до суттєвих втрат врожаю кукурудзи, що в свою чергу загострило дебати, чи доцільно використовувати її для виготовлення етанолу. Прихильники кажуть, що переробка кукурудзи на етанол дозволяє стримувати ціни на пальне. Опоненти стверджують, що піднімає ціни на харчі.

«У цьому районі працює три заводи переробки етанолу. Вони утворили конкуренцію на кукурудзу, якої раніше не було»
Алан Бенет
Фермерам Айови пощастило, їх штат не постраждав від посухи так сильно як інші, а ціни на врожай відповідно підскочили. У фермерських містечках, що десятиліттями лише зменшувались, тепер з’являються нові будинки.

У школі міста Ґалва щойно відкрили новий концертний зал на 400 місць. А фермери, як Алан Бенет, закуповують нове обладнання.
Місцеву економіку оживив завод переробки етанолу, що розташований неподалік кукурудзяних та соєвих полів Алана. Сюди фермер і здає свій врожай на переробку.

«У цьому районі працює три заводи переробки етанолу. Вони утворили конкуренцію на кукурудзу, якої раніше не було», - каже фермер.

У 2005-го році Конгрес США прийняв закон, який зобов’язує нафтопереробні заводи використовувати щонайменше 10 % етанолу у пальному. За задумом, це повинно зменшити залежність від імпортної нафти.

«Виробляючи власний етанол, ми зменшуємо нашу залежність від Близького Сходу, де ми очевидно витрачаємо великі гроші на захист наших інтересів», – пояснює менеджер заводи переробки етанолу Ділейн Джонсон.

З часу прийняття закону виробництво етанолу у США значно збільшилось. Тепер щонайменше 25% американської кукурудзи перетворюють на пальне. Саме через це, кажуть економісти, ціна на кукурудзу за цей же період виросла втричі.

Білл Тентінґер вирощує кукурудзу у містечку Ле Марс, в Айові. Частину врожаю він використовую для годування свиней. Виробництво етанолу зайшло занадто далеко, вважає фермер:

«Цей процес створив величезну, ненаситну тварину, з якою нам доводиться конкурувати».

Цього року, коли більшість штатів постраждало від посухи, боротьба фермерів з виробниками етанолу особливо гостра. Ціни на кукурудзу б’ють рекорди. Виробники м’яса вимушені збільшувати витрати на її закупівлю, і можуть не витримати конкуренції. Тож представники індустрії лобіюють Конгрес, аби скасувати обов’язкове використання етанолу у бензині.

«Якщо ми не скасуємо цього закону переробники будуть продовжувати виготовляти етанол і на це піде весь врожай, замість того аби перетворитися на харчі», – говорить Тентінґер.

Відповідно, прогнозує Білл, підстрибнуть ціни на харчі, що вдарить по слабкій економіці. Однак, інший фермер Алан Бенет, вважає, що скасування закону навпаки завдає шкоди, як економіці його містечка, так і країни загалом.

«Це призведе до банкрутства переробного заводу. А це велика проблема. Етанол складає 10% пального в цій країні. Етанол – це добре для Америки», – переконаний він.

Біл Тентінґер не заперечує важливість виробництва етанолу, однак цьогорічна посуха змусила його задуматися.

«Я не був одним з людей, які запекло сперечаються щодо харчів та пального. Але в решті решт, можливо, саме до цього і йде», – визнає він.

Враховуючи, що етанол грає все більшу роль в економіці США, суперечка між його прихильниками та опонентами, напевно лише набиратиме обертів.
XS
SM
MD
LG