Спеціальні потреби

Фіала: Я пишаюсь чеськими громадянами, що приймають біженців з України, та українцями у Чехії, які швидко вчать чеську


Прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала після зустрічі з президентом США Джо Байденом біля західного крила Білого дому у Вашингтоні, 15 квітня 2024 року. Фото: Andrew Cabalerro-Reynolds/AFP
Прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала після зустрічі з президентом США Джо Байденом біля західного крила Білого дому у Вашингтоні, 15 квітня 2024 року. Фото: Andrew Cabalerro-Reynolds/AFP

Західні союзники зараз надають Україні близько півмільйона артилерійських снарядів відповідно до чеської ініціативи, й протягом року можуть знайти та придбати ще близько мільйона. Про це заявив прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала під час візиту до Вашингтона.

У своєму виступі в консервативному аналітичному центрі Hudson Institute Фіала заявив: "Ми маємо зупинити російську агресію і працювати над стабільним, незалежним і демократичним майбутнім для України. Це єдине рішення, якщо ми не хочемо зіткнутись із сильною Росією на порозі НАТО".

Допомога Україні

Глава чеського уряду наголосив, що Прага не лише надає Україні фінансову, гуманітарну й дипломатичну підтримку на рівні країни та на рівні Євросоюзу, а й стала однією з перших країн, які надіслали Києву зброю.

"Ми підтримуємо майбутній вступ України до ЄС і НАТО. Це тепер на крок ближче за наслідками Вільнюського саміту минулого року... Торік ми підготували близько 4300 українських солдатів і також плануємо (навчання для) іще 4 тисяч", - розповів він.

Коментуючи чеську артилерійську ініціативу для закупівлі снарядів Силам оборони України, до якої приєднались близько 20 країн світу, Фіала сказав: "Завдяки ним ми зараз можемо надати 500 тисяч артилерійських снарядів, ми віримо, що далі йтимуть більше постачань. Немає жодної причини, чому ми не могли б надати ще мільйон у наступні 12 місяців".

Прем'єр сказав, що цей проєкт допомоги - не одноразовий: "Наша мета - створити довготермінову систему постачання амуніції для важкого озброєння, це прямо допоможе змінити ситуацію на полі бою... Я переконаний, що наша ініціатива може просто покрити прогалину в озброєнні - принаймні допоки Європа не почне виробляти достатньо зброї".

Фіала додав, що Європа має взяти на себе більше відповідальності за власну безпеку і повинна збільшити виробництво оборонних засобів. Цими словами він повторив нещодавній заклик глави європейської дипломатії Жозепа Борреля.

Росія обрала шлях "автократії, корупції, насильства й страху"

Фіала наголосив, що весь західний світ має "співпрацювати задля перемоги України", й подякував США за допомогу Києву в обороні від російської агресії.

Росія відвернулась від шляху демократії та плюралізму, зробила вибір на користь "автократії, корупції, насильства й страху", що загрожує не лише безпеці Чехії, Європи, а й стабільності усієї міжнародної спільноти, додав він.

"Знову вона будує систему брехні... Це система, де успіх - це не те, що ти поліпшуєш вдома, а важливо лише те, що ти знищуєш в інших місцях", - підкреслив Фіала, порівнявши це із політикою Радянського Союзу.

Українці у Чехії

Чеський прем'єр також високо оцінив готовність чехів приймати українських біженців. Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, 10-мільйонна країна прийняла пів мільйона людей з України, які втікали від війни, що робить Чехію однією з країн Європи із найвищою кількістю біженців на душу населення.

"Я пишаюсь чеськими громадянами за те, що вони без особливих проблем прийняли цих людей у біді. Я також пишаюсь "нашими" українцями: вони вчать чеську дуже швидко і приєднались до нашого ринку праці", - сказав Фіала.

Урядовець нагадав, що Чехія - не країна іммігрантів, натомість протягом історії з країни масово виїжджали люди, еліта, зокрема через комуністичний переворот 1948 року чи радянську окупацію у 1968.

"Тепер ми - країна, куди їдуть, ми безпечне місце... Коли я бачу українських біженців у моїй країні, я впевнений, що це наша доля, ми повертаємо борг за історичну допомогу від вас (США) і вільного світу", - пояснив прем'єр.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG