Спеціальні потреби

Боррель: "Ми надто довго делегували свою безпеку США", Європа має взяти на себе відповідальність за свій захист


Високий представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель, Париж, 15 квітня 2024. REUTERS/Sarah Meyssonnier
Високий представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель, Париж, 15 квітня 2024. REUTERS/Sarah Meyssonnier

Європа має взяти на себе "стратегічну відповідальність" і в дуже короткий термін стати здатною захищати континент самостійно, щоб мати засоби для надійного стримування будь-якого агресора. На цьому наполягає високий представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель.

У своїй новій книзі "Європа між двома війнами" (Europe between 2 wars) глава європейської дипломатії пише, що Європейський Союз потребує "зміни парадигми європейської оборони": "Ми надто довго делегували свою безпеку США, а за останні 30 років, після падіння Берлінської стіни, ми дозволили тихе роззброєння".

Ми дозволили тихе роззброєння

Як повідомляв Голос Америки, Конгрес США вже декілька місяців не затверджує фінансування на допомогу американським союзникам, зокрема Україні, Ізраїлю й Тайваню. Ухвалений у Сенаті в лютому проєкт закону, який просувають демократичні законодавці та адміністрація президента Джо Байдена, не виносить на голосування спікер-республіканець Майк Джонсон, зокрема через опозицію групи його консервативних однопартійців.

Боррель зазначає, що наявна європейська економічна система добре працювала у мирний час, натомість тепер через загарбницьку війну Росії в Україні, яка у разі знищення української незалежності, не зупиниться там і піде далі, потрібні зміни. "Коли участь Америки в Європі стає менш певною, ця війна становить загрозу існуванню ЄС", - підкреслив Боррель.

Коли участь Америки в Європі стає менш певною, ця війна становить загрозу існуванню ЄС

Нагадаємо, експерти вважають, що в разі перемоги над Україною, армія Путіна може піти далі, наприклад, напасти на країни Балтії. Через це аналітики радять Заходу й НАТО змінити попередню стратегічну позицію "захист України" - на політику "перемогти Росію в Україні", й надати відповідні інструменти для цієї перемоги.

За словами головного дипломата ЄС, не йдеться про "створення європейської армії", й оборона залишатиметься "виключною компетенцією" країн ЄС. Натомість йдеться про збільшення витрат на національному рівні з 1,7% ВВП у 2023 до понад 2%.

Крім того, Боррель наголошує на посиленні оборонної співпраці всередині Євросоюзу й про важливість технологічного стрибка оборонної промисловості.

Одним з основних уроків війни проти України є те, що технологічна перевага є ключовою.

"Одним з основних уроків війни проти України є те, що технологічна перевага є ключовою. Особливо, коли стикаєшся з противником, для якого життя не вартують багато. Нам потрібна власна оборонна промисловість, щоб задовольнити наші потреби", - вважає високий представник ЄС із зовнішньої політики і додає: "Кожен європеєць має розуміти, що ефективна оборона є необхідною умовою виживання нашої соціальної, екологічної та демократичної моделі".

Говорячи про хід і наслідки конфлікту на Близькому Сході, Боррель заявляє, що ЄС має швидко й рішуче діяти для припинення вогню й звільнення заручників, а також "запобігти консолідації альянсу "решта (світу) проти Заходу", зміцнюючи торговельні та інвестиційні зв'язки з іншими частинами світу, як-то Латинська Америка чи Африка, посилювати незалежність від російських енергоносіїв і китайської економіки.

Нагадаємо, світові лідери закликали уникнути ескалації ситуації між Ізраїлем та Іраном після іранської атаки безпілотниками та ракетами по Ізраїлю. Група семи провідних промислових країн, або G7, "однозначно" засудила напад Ірану на Ізраїль після проведення переговорів у неділю. Як Голосу Америки повідомили джерела, перехопити іранські снаряди ізраїльським силам допомагали союзники: США, Велика Британія, Йорданія та Саудівська Аравія.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG