Спеціальні потреби

Європейські експерти оцінять справу Тимошенко


Моніторингову групу Європарламенту очолили колишній президент Польщі Александер Квасневський та колишній президент Європарламенту Патрик Кокс. Для вивчення справи Тимошенко вони приїдуть в Україну вже в понеділок 11 червня.

«Це буде перша кваліфікована оцінка «справи Тимошенко» європейськими спеціалістами з права», – цитує Азарова його прес-служба. «Вони вперше вивчать усі матеріали справи і вперше зроблять висновок на підставі документів», – сказав прем’єр-міністр.

Приїзд європейських експертів відбудеться в результаті раніше досягнутих домовленостей між прем’єром Миколою Азаровим та представниками Європарламенту, за якими українська сторона обіцяє посприяти тому, щоб європейські експерти приїхали і самі подивилися, як відбувається розгляд справи Тимошенко. Квасневський та Кокс матимуть скоріше дипломатичну місію, адже юридичні висновки вони залишать на європейських юристів.

«Це – відправний пункт, який може внести свій вклад у справедливий суд, потрібну медичну допомогу Тимошенко і, можливо, також поліпшить відносини між Україною та ЄС, будуючи довіру. Це дуже важка місія, це нелегке завдання», – сказав президент Європейського парламенту Мартін Шульц.

Тим часом, адвокат екс-прем’єра Сергій Власенко передав журналістам у п’ятницю біля центральної клінічної лікарні №5 заяву Тимошенко, в якій вона говорить, що судді Вищого спеціалізованого суду штучно затягують розгляд «газової справи» і закликає суд проводити розгляд касаційної справи за її відсутності.

«…Це робиться з єдиною метою – перешкодити розгляду справи Тимошенко в Європейському суді з прав людини», – сказав Власенко.

Питанням залишається, як висновки європейських юристів та політиків вплинуть на вирішення справи Тимошенко. Голова правління Харківської Гельсінської спілки Євген Захаров вважає, що реакція української влади буде дуже незначною.

«Багато людей вже приїздило, але це, на жаль, жодним чином не вплинуло на висновки українських суддів. Я не дуже вірю, що буде якась реакція цього разу», – сказав Голосу Америки Захаров.

Правозахисник вважає, що подібно до попередніх висновків експертів данського Гельсінського комітету, які приїздили в Україну вивчати справу Тимошенко і підсумували, що колишня прем’єрка не скоювала кримінальних злочинів, в яких її обвинувачують, представники Європарламенту винесуть таке саме рішення.
Позицію української влади демонструє прем’єр-міністр Микола Азаров, який в інтерв’ю німецькому каналу ARD запевнив, що в Україні немає політичних ув’язнених.
Write your quote footer here...

На підтвердження своєї заяви він посилався на рішення американського суду «по справі Лазаренка», у якому, за словами Азарова, Юлія Тимошенко визнана співучасницею в корупційних діях.

Утім, українські експерти звертають увагу на те, що цього рішення американського суду в Україні ніхто не бачив.

«Я думаю, що якби це рішення і справді було, то посол Сполучених Штатів, який чудово знає, що відбувається в його власній країні, ніколи б не намагався зустрітися з Тимошенко і не робив би з цього приводу заяв політичного характеру, і позиція Сполучених Штатів щодо України з цього приводу була б іншою», – сказав Голосу Америки директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран.

Експерт припускає, що хоча висновки європейських фахівців не стануть підставою для зміни ситуації в країні в короткій перспективі, натомість вони стануть ще однією цеглиною у виробленні більш жорсткої позиції міжнародною спільнотою по відношенню до України.
XS
SM
MD
LG